A keni një "panatyrshme" Link Profilin? (Shpallja e reja "Domains iu referuar" Tregut Samurai e të dhënave)

Share Button

Folks Shumica e dimë se lidhjet përbrenda në faqen tuaj te internetit (kur e kombinuar me optimization në vend) janë shtytësit kryesorë të rangut të lartë, veçanërisht për fjalë kyçe me vlerë të lartë. Shumica prej nesh e dinë gjithashtu se jo të gjitha lidhjet janë të barabartë dhe se lidhjet nga faqet autoritet e larta të kryer një shumë më shumë pushtet (ose 'lëng' si ne si ta quaj atë).

Çfarë ju nuk mund të jenë të vetëdijshëm është se së bashku me numrin dhe cilësinë e lidhjeve, nuk ka një kriter të treta ju duhet gjithashtu të marrin në konsideratë; dhe në sajë të partnerëve tanë të awesome të dhënave në Majestic SEO, ne jemi krenar për të njoftuar shtimin e "Domains Duke iu referuar" të dhëna në kuadër të modulit të Tregut Samurai e Konkurrencës SEO.

Shumë Lidhje, One iu referuar Domain

Çfarë janë referuar Domains?

Është shumë e thjeshtë në të vërtetë. Çdo website i ndryshëm që lidh në një faqe interneti si një e tërë, ose një faqe të veçantë në faqen tuaj është konsideruar një domain të ndryshme duke iu referuar.

Pra, nëse ju keni 100 lidhje të treguar në një faqe dhe 90 vijnë nga një faqe interneti dhe 10 nga një të dytë, ju do të keni një akuzë që i referohet domain e dy (sepse vetëm dy faqet e internetit të ndryshme të lidhur me një faqe të caktuar në faqen tuaj).

Ju do të presin për të marrë një të ulët iu referuar domain numërimin kur ju kemi fokusuar përpjekjet e ndërtimit tuaj Lidhje në një faqe interneti burim të vetëm.

Pse duhet të kujdesen për sa iu referuar domains një faqe ka?

Është e qartë se numri i fushave të ndryshme i referohen treguar në faqen tuaj është një faktor i rëndësishëm për të rangut të Google. Në fakt, Rand Fishkin i SEOMoz famë shkruan: "Në analizën tonë të të dhënave të korrelacionit, jo metrik i vetëm ka një një korrelacion më pozitive me renditjen e lartë sesa numri i lidh domains rrënjë."

Shënim: Ky citim nga Rand tani është pothuajse dy vjet e vjetër dhe në qoftë se ju lexoni postimet e tij më vonë, ai tani gjithashtu vë theks të madh në lidhjet nga mediat sociale (konstatimit ne mund të verifikojë nga fushatat tona të ndërtimit Lidhje).

Unë mendoj se është e lehtë të mjaftueshme për të imagjinohet pse motorë kërkimi do të përdorë numrin e domeneve të veçantë duke iu referuar si një faktor rangut. Kjo nuk është për të vështirë për të manipuluar një ose disa vende dhe për të fituar një volum të lartë të lidhjeve, por kjo është më e vështirë për të fituar lidhjet nga një shumëllojshmëri e burimeve (ato të respektohen sidomos).

Mua më duket se engines si Google janë në kërkim për faqet që janë duke fituar popullaritet Lidhje në mënyrë që duket e 'natyrshme' dhe referime nga një shumëllojshmëri e vendeve është një tregues i kësaj.

A mund të masë iu referuar Domain mbështeteni për Pages specifike dhe Domains?

Samurai Tregut tani ofron dy mënyra për të matur një akuzë iu referuar domain:
1. Fushat Duke iu referuar faqes (RDP) - një akuzë e numrit të referuar domains në një faqe të veçantë.
2. Fushat iu referuar Domain (RDD) - një akuzë e numrit të referuar domains në domenin si një e tërë.

Unë bëra një studim të shpejtë të 10 frazat fjalen e rastit në bazë të objekteve në zyrën time (për kurioz, kam përdorur Training Dog, Perde tassels, Flat Screen Monitor Reviews, Winnie Pooh, Brother Printer, jetojnë më i Tyrannosaurus Rex, Apple Power përshtatës , çantë Burgundy Grave, Boot Pritini Levi Jeans dhe Vanilla Ice Cream - dhe po, sende rreth këtu është krejt i rastësishëm)!.

Interesante, kam vërejtur se numërimi RDP (Duke iu referuar Fushat me Page) luhat wildly. Në fakt RDP ishte shpesh zero dhe përgjithësisht treguan pak korrelacion të lartë.

RDD (Duke iu referuar Domains ndaj Domain) megjithatë, ishte një tregues shumë më mirë. Përderisa kjo nuk ishte rasti që kërkimi të rezultojë me më të lartë RDD gjithmonë ka pasur më i lartë (në faqe optimization është ende kritike), ai ishte rasti që edhe për frazat më të panjohura, që në pothuajse çdo rast, RDD minimale të llogarisë për të marrë në faqen e parë ishte në mijëra.

Ajo do të duket nga ky grup mostër të frazat që ju thjesht duhet të ketë një përhapje të lidhjeve nga një numër të fushave të ndryshme për të qenë 'në lojë' në periudhë afatmesme dhe frazat e larta të konkurrencës. I vetmi përjashtim nga ky rregull ishte Listimet rezultat 'rast special' e kërkimit si Google images, harta etj

Ku mund ta shoh duke iu referuar akuza Domain në Samurai Tregut?

Për të parë iu referuar numërimin e domain për një faqe të caktuar, thjesht shkoni në tab SEO Konkurrencës dhe shënoni checkbox për të mundësuar "Domains iu referuar - Domains (RDD)" dhe "Domains iu referuar - Page (RDP)". Ja një shembull:

Duke iu referuar Domains Shembull

Për super kurioz, është gjithashtu me vlerë duke marrë një llogari Majestic SEO (një llogari të lirë do të bëni mirë). Ju pastaj mund të klikoni në shigjeten e vogël e ardhshme për numërimin referuar domain mbi tab SEO Konkurrencës. Majestic atëherë do të tregojnë një faqe që tregon se si iu referuar numërimi domain është rritur me kalimin e kohës (e cila është edhe më e ftohtë se ata e dinë që info dhe unë do të sugjeroj gjithashtu një rritje graduale në lidhje është gjithashtu një tregues i "natyrore" rritjen e link).

Si funksionon kjo ndihmë? Çfarë duhet të bëj në qoftë se unë jam duke luftuar në radhë për një fjalen e synuar?

Para se të shqetësohen për të pasur një akuzë të ulët iu referuar domain, këshilla ime është të kthehemi në bazat. Së pari, unë kontrolloni se juaj "në faqen" strukturë është e drejtë, për shembull, konfirmojnë se fjalen ju dëshironi të renditet për të është në tag titullin në faqen që dëshironi të rangut. Gjithashtu kontrolloni se faqe ka shumë lidhjeve të treguar në atë nga faqet e tjera në faqen tuaj. Së fundi, të sigurojë që këto lidhje brenda faqen tuaj të përfshijë të synuar fjalen në tekst të ankorohen.

Përtej bazat, ju në thelb do të duhet më shumë lidhje. Nëse domain tuaj si një e tërë ka një të ulët iu referuar domain akuzë, atëherë unë do të shkoj për një përzierje të përgjithshëm të lidhjeve me të dy domenin tuaj dhe faqen tuaj të synuar nga burime të ndryshme. Nëse domain juaj tashmë ka një gamë të gjerë të referuar domains tashmë, atëherë unë do të drejtuar një program më të fokusuar ndërtimit lidhje në faqe ju jeni duke punuar në mënyrë specifike.

Si mund të merrni lidhjet nga një gamë të gjerë të burimeve?

Lidhje e ndërtimit është një temë unë mund të (dhe ndoshta duhet) kushtojnë një seri të gjatë të posteve të veçanta blog për të, sepse ka një koleksion pothuajse pafund mënyra që ju mund të ndërtuar lidhje.

Këtu është një listë e shkurtër (dhe shumë i paplotë) i afrohet ndërtimit Lidhje unë si në këtë moment:

1. Neni Syndication - Syndicating artikuj për të ndërtuar lidhje është ende shumë e shumë një element kryesor për SEO'ers rreth botës. Ka mënyra për të levave përpjekjet tuaja këtu për të rritur 'përhapur' nga artikujt që ju shkruani se mund të rrisë ndjeshëm vlerën nga një artikull të vetëm dhe ne do të ngjarë të duhet më shumë për të thënë për këtë gjatë muajve të ardhshëm.

2. Get sociale - duke marrë përmbajtjen ju jeni me shkrim dhe shtyjnë atë nëpërmjet kanaleve sociale do të merrni ju links. Ju mund të dy thjesht ripublikoni ose promovojnë përmbajtje në profilet tuaja e mediave sociale dhe ju mund të ftojë qëllimisht njerëzit të shtyjë 'si' button etj Në postimet e fundit blog ku unë 'kërkuar' njerëzit që të shtypni butonin Facebook si I kam 10x numri i "pëlqen" si kur unë nuk e bëri.

Lidhjet e drejtpërdrejta që ju do të krijojë përmes Social Media ka të ngjarë të jetë 'jo-follow' (dhe kështu nuk vlen shumë) por duket praninë tuaj në këto prona është duke u shikuar nga Google anyway. Plus, rrjedha mbi efektin e duke u profilizuar në Social Media do të fitojë ju links të dy nga marrëdhëniet që ju do të krijoni dhe madje edhe nga scrapers që marrin këtë stuff dhe ripublikoni atë.

3. RSS Feed Paraqitja - Kjo është pak gjaknxehtë, por kjo është një bukuroshe 'të bëjë një herë, të marrë përfitime për jetën' marrëveshje të tipit. Këtu janë hapat e përfshira:

a. Krijo një RSS e përmbajtjes tuaj në një formë Abstrakt (p.sh. publikojë vetëm një pjesë të secilit artikull të përmbajtjes apo artikull). Të jetë i sigurt për të përfshirë një lidhje mbrapa në artikullin e plotë në feed tuaj.

b. Pastaj të marrë këtë ushqim abstrakt RSS dhe ta dërgojë atë për të RSS Feed Drejtorive si feedage.com (vetëm bëni një kërkim për "RSS Feed Drejtorisë" dhe ju do të gjeni shumë faqet e të ngjashme).

c. Këto directories RSS atëherë do ripublikoni përmbajtjen tuaj dhe të përfshijë lidhjen tuaj të kthehet në burim origjinal. Kështu që çdo herë që të publikojë përmbajtjen që ju të merrni një backlink çastit.

Përsëri, kjo është një gjaknxehtë pak, kështu që ndoshta të denjë për një post të plotë mbi atë të vetë, por unë e kam gjetur këtë qasje veçanërisht e dobishme për faqet e mëdha me shumë faqe që nuk janë duke u indeksuar plotësisht nga motorët e kërkimit. Mos harroni, në qoftë se një faqe nuk është indeksuar, ajo nuk do të përzënë ndonjë trafik të kërkimit organike.

4. Forums - Gjeni një pjesë të vogël të mëdha, forume të profilit të lartë në industrinë tuaj dhe të merrni të përfshira. Sigurohuni që ju të plotësoni profilin tuaj forum plotësisht dhe të vënë një link dosjen tuaj nënshkrim. Pastaj, të marrin pjesë në forum. A nuk të spam anëtarët e tjerë, por në vend të kësaj, të ndihmojë ata jashtë.

Nëse ju rrinë rreth e rrotull për një kohë (apo edhe më të mirë të bërë disa kërkime në faqet si Yahoo Përgjigjet), ju do të gjeni se të njëjtat tema dhe pyetje të merrni ngritur pa pushim.

Një taktikë e madhe është që të përgatisë një listë të pyetjeve të zakonshme me përgjigje dhe pastaj të shikojnë forumeve për të parë se kur këto pyetje të zakonshme merrni kërkuar (një RSS është shpesh në dispozicion në forumet e cila e bën të lehtë për të shikuar mesazh i ri duke hyrë).

Ju pastaj mund të bie poshtë në çdo kohë ka një pyetje që ju mund të përgjigjem. Vini re, është më mirë për të vënë çdo përgjigje në fjalë paksa të ndryshme për të shmangur përdoruesit annoying e forumit. Është gjithashtu OK, për të thënë "këtu është një përgjigje të shkurtër, unë kam shkruar një post më të gjatë në blogun tim në lidhje me të ...." Dhe pastaj prapa në blogun tuaj.

5. Të jesh i mirë në atë që bëni ju - OK, kështu që kjo nuk është me të vërtetë një strategji ndërtesë lidhje sa më shumë si një 'se si të bëjë për jetën' strategji. Në përgjithësi, në qoftë se ju bëni punë të mirë, njerëzit do të lidhë me ju. Veçanërisht në qoftë se ju bëni punë të mirë dhe për të marrë në zakonin e duke i kërkuar atyre ju punoni me të ju jap të link ju do të merrni disa.

Ne kemi për qëllim për të shitur një produkt të mirë dhe MarketSamurai.com ka tërhequr mbi 2.3 milion lidhjet pa ndonjë 'ndërtimit Lidhje' formal.

6. Përmbajtja Botime në faqen tuaj - Përsëri, jo një tradicionale sugjerim ndërtimit Lidhje, por lidhjet e brendshme janë të vlefshme. Kjo është matematikë e thjeshtë që një vend me 1000 faqe ka shumë lidhje të brendshme 'lëng' për të ndarë se sa faqe, me 20 faqe (ju do të bie në një pirg të trafikut të gjatë bisht duke botuar shumë përmbajtje).

Ndërtimi më shumë përmbajtje në faqen tuaj është një strategji e trafikut vrasës.

Përveç sa më sipër ka shumë strategji të tjera Lidhje ju mund të ndiqni përfshirë Social Bookmarking (e madhe për të ndihmuar faqet e merrni indeksuar), aplikimet Lista, lypje (p.sh. pyesni ata ju bëni biznes me të në lidhje me ju), hulumtim konkurrues, ku ju përdorni mjete si raport të profilit Lidhje Tregut Samurai për të parë se çfarë e lidh konkurrentët tuaj kanë dhe të shohin nëse burimi lidhje do të lidhë me ju dhe shumë më tepër.

Pra, të marrë një sy tani në Samurai Tregut dhe të shohim se çfarë lloj i referohet profilin e domain ju keni.

Gëzuar

Ben

PS Ashtu si këtë post? Unë do të dua për të ndarë dashurinë me një Facebook 'si' këtu më poshtë.

PPS Për të gjithë ndjekur postimet seri Konvertimi blog, mos u shqetësoni, ne nuk kemi harruar! Posti i fundit në seri do të jetë jashtë shpejt!