A keni një "jo të natyrshme" Link Profile? (Shpallja e reja "Fushat iu referuar" Tregut Samurai e të dhënave)

Share Button

Folks Shumica e dini se lidhjet përbrenda në faqen tuaj te internetit (kur e kombinuar me optimization në vend) janë shtytësit kryesorë të rangut të lartë, veçanërisht për fjalë kyçe me vlerë të lartë. Shumica prej nesh e dimë gjithashtu se jo të gjitha lidhjet janë të barabartë dhe se lidhjet nga faqet autoritet të lartë të kryer shumë më shumë pushtet (ose 'lëng' si ne si ta quaj atë).

Çfarë ju nuk mund të jenë të vetëdijshëm është se së bashku me numrin dhe cilësinë e lidhjeve, ka një kriter i tretë që ju duhet të marrë në konsideratë; dhe në sajë të partnerëve tanë të awesome të dhënave në Majestic SEO, ne jemi krenar për të njoftuar shtimin e "Domains iu referuar" të dhënave brenda modul Tregut Samurai e Konkurrencës SEO.

Shumë Lidhje, Një Duke iu referuar Domain

Cilat janë referuar Domains?

Është shumë e thjeshtë të vërtetë. Çdo website i ndryshëm që lidh në një faqe interneti si një e tërë, ose një faqe të veçantë në faqen tuaj është konsideruar një domain të ndryshme duke iu referuar.

Pra, nëse ju keni 100 lidhje të treguar në një faqe dhe 90 vijnë nga një faqe interneti dhe 10 nga një të dytë, ju do të keni një akuzë që i referohet domain e dy (sepse vetëm dy faqet e internetit të ndryshme të lidhura me një faqe të caktuar në faqen tuaj te internetit).

Ju do të presin për të marrë një të ulët iu referuar domain numërimin kur ju keni përqendruar përpjekjet tuaja për ndërtimin Lidhje në një faqe interneti burim të vetëm.

Pse duhet të kujdeset për sa iu referuar domains një faqe ka?

Është e qartë se numri i fushave të ndryshme i referohen treguar në faqen tuaj është një faktor i rëndësishëm për të rangut të Google. Në fakt, Rand Fishkin e SEOMoz famë shkruan: "Në analizën tonë të të dhënave të korrelacionit, ka metrikë të vetme ka një korrelacion më pozitive me renditjen e lartë se numri i lidh domains rrënjë."

Shënim: Ky citim nga Rand tani është gati dy vjeç dhe në qoftë se ju lexoni mesazhet e tij më vonë, tani ai gjithashtu vë theks të madh në lidhjet nga mediat sociale (konstatimit ne mund të verifikojë nga fushatat tona të ndërtimit Lidhje).

Unë mendoj se është e lehtë të mjaftueshme për të imagjinohet pse motorë kërkimi do të përdorë numrin e domeneve të veçantë duke iu referuar si një faktor të rangut. Kjo nuk është për të vështirë për të manipuluar një ose disa vende dhe për të fituar një volum të lartë të lidhjeve, por është më e vështirë për të fituar lidhjet nga burime të ndryshme (ato respektohen sidomos).

Më duket se engines si Google janë në kërkim për faqet që janë duke fituar popullaritet lidhje në mënyrë që duket e 'natyrshme' dhe referime nga një shumëllojshmëri e vendeve është një tregues i kësaj.

A mund të masë iu referuar Domain numërimin për Pages specifike dhe Domains?

Samurai Tregut tani ofron dy mënyra për të matur një akuzë iu referuar domain:
1. Domains Duke iu referuar faqes (RDP) - një akuzë e numrit të referuar domains në një faqe të veçantë.
2. Domains iu referuar Domain (RDD) - një akuzë e numrit të referuar fusha të fushës si një e tërë.

Kam bërë një studim të shpejtë të 10 frazat rastit fjalen bazuar në objektet në zyrën time (për kurioz, kam përdorur Training Dog, Perde tassels, Flat Screen Monitor Shqyrtime, Winnie Pooh, Brother Printer, të jetojnë të Tyrannosaurus Rex, Apple Power përshtatës , çantë Burgundy Grave, Këpucën Pritini Levi Jeans dhe Vanilla Ice Cream - dhe po, sende rreth këtu është mjaft e rastit)!.

Interesante, kam vërejtur se numërimi RDP (Duke iu referuar Fushat me Page) luhat wildly. Në fakt RDP ishte shpesh zero dhe në përgjithësi treguan pak korrelacion të lartë.

RDD (Duke iu referuar Domains ndaj Domain) megjithatë, ishte një tregues shumë më të mirë. Përderisa kjo nuk ishte rasti që kërkimi të rezultojë me më të lartë RDD pasur gjithmonë më i lartë (në faqe optimization është ende kritike), ishte rasti që edhe për frazat më të panjohura, që në pothuajse çdo rast, RDD minimale të llogarisë për të marrë në faqen e parë ka qenë në mijëra.

Ajo do të duket nga ky grup mostër të frazat që ju thjesht duhet të ketë një përhapje të lidhjeve nga një numër të fushave të ndryshme që të jetë 'në lojë' të mesëm të frazave të lartë të konkurrencës. I vetmi përjashtim nga ky rregull ishte Listimet rezultat 'rast special' e kërkimit si Google images, harta etj

Ku mund ta shoh duke iu referuar akuza Domain në Samurai Tregut?

Për të parë duke iu referuar numërimin domain për një faqe të caktuar, thjesht shkoni në tab SEO Konkurrencës dhe shënoni kutinë për të mundësuar "Fushat iu referuar - Domains (RDD)" dhe "Domains iu referuar - Faqja (RDP)". Ja një shembull:

Duke iu referuar Fushat Shembull

Për super kurioz, është gjithashtu me vlerë duke marrë një llogari Majestic SEO (një llogari të lirë do të bëni mirë). Ju pastaj mund të klikoni në shigjeten vogël pranë numërimin referuar domain në tab SEO Konkurrencës. Majestic atëherë do të tregojnë një faqe që tregon se si iu referuar numërimin domain është rritur me kalimin e kohës (e cila është edhe më e ftohtë se ata e dinë se info dhe unë do të sugjeroj gjithashtu një rritje graduale në lidhje është gjithashtu një tregues i "natyrore" rritjen Lidhje).

Si funksionon kjo ndihmë? Çfarë duhet të bëj në qoftë se unë jam duke luftuar në radhë për një fjalen synuar?

Para se të shqetësohen për të paturit e një akuzë të ulët i referohet domain, këshilla ime është të kthehemi në bazat. Së pari, unë kontrolloni se juaj "në faqen" struktura është e drejtë, për shembull, konfirmojnë se fjalen ju dëshironi të renditet për të është në tag titullin në faqen që dëshironi të rangut. Gjithashtu kontrolloni se faqe ka shumë lidhjeve të treguar në atë nga faqet e tjera në faqen tuaj. Së fundi, të sigurojë që këto lidhje në faqen tuaj të përfshijë synuar fjalen në tekst të ankorohen.

Përtej bazat, ju në thelb do të duhet më shumë lidhje. Nëse domain tuaj si një e tërë ka një të ulët i referohet domain akuzë, atëherë unë do të shkoj për një përzierje të përgjithshëm të lidhjeve me të dy domenin tuaj dhe faqen tuaj të synuar nga burime të ndryshme. Nëse domain juaj tashmë ka një gamë të gjerë të referuar domains tashmë, atëherë unë do të drejtuar një program më të fokusuar ndërtimit lidhje në faqe ju jeni duke punuar në mënyrë specifike.

Si mund të merrni lidhjet nga një gamë të gjerë të burimeve?

Lidhje Ndërtimi është një temë unë mund të (dhe ndoshta duhet) kushtojnë një seri të gjatë të posteve të veçanta blog në, sepse ka një grup pothuajse pafund mënyra që ju mund të ndërtuar lidhje.

Këtu është një listë e shkurtër (dhe jo shumë e plotë) e metodave të ndërtimit Lidhje unë si në këtë moment:

1 Neni Syndication - Syndicating artikuj për të ndërtuar lidhje është ende shumë e shumë një element kryesor për SEO'ers rreth botës. Ka mënyra për të levave përpjekjet tuaja këtu për të rritur "përhapur" nga artikujt që ju shkruani se mund të rrisë ndjeshëm vlerën nga një artikull të vetëm dhe ne do të ngjarë të duhet më shumë për të thënë për këtë gjatë muajve të ardhshëm.

2. Get sociale - duke marrë përmbajtjen ju jeni me shkrim dhe shtyjnë atë nëpërmjet kanaleve sociale do të merrni ju lidhje. Ju mund edhe thjesht publikohet ose promovojnë përmbajtje në profilet tuaja të medias sociale dhe ju mund të ftojë qëllimisht njerëzit të shtyjë 'si' button etj Në Postimet e fundit blog ku unë 'kërkuar' njerëzit të shtypni butonin Facebook si kam 10x numri i "pëlqen", si kur nuk e kam.

Lidhjet direkte ju do të krijojë me anë të Social Media ka të ngjarë të jetë "jo-follow '(dhe kështu nuk ia vlen shumë), por duket praninë tuaj në këto prona është duke u shikuar nga Google gjithsesi. Plus, rrjedha mbi efektin e duke u profilizuar në Social Media do të fitojë ju links dyja nga marrëdhëniet që ju do të krijoni dhe madje edhe nga scrapers që marrin këtë stuff dhe ribotoni atë.

3. RSS Feed Dorëzimi - Kjo është pak gjaknxehtë, por kjo është një e bukur "të bëjë një herë, të marrë përfitime për jetën 'marrëveshje të tipit. Këto janë hapat për të përfshirë:

a. Krijo një RSS e përmbajtjes tuaj në një formë abstrakte (p.sh. të publikojë vetëm një pjesë të secilit artikull të përmbajtjes apo artikull). Sigurohuni që të përfshijë një lidhje mbrapa në artikullin e plotë në ushqimin tuaj.

b. Pastaj merr këtë ushqim abstrakt RSS dhe ta dërgojë atë për të RSS Feed Drejtorive si feedage.com (vetëm të bëni një kërkim për "RSS Feed Drejtorisë" dhe ju do të gjeni shumë faqet e të ngjashme).

c. Këto directories RSS feed atëherë do të ribotoni përmbajtjen tuaj dhe të përfshijë lidhjen tuaj të kthehet në burim origjinal. Pra, çdo herë që të publikojë përmbajtjen që ju të merrni një backlink menjëhershme.

Përsëri, kjo është një gjaknxehtë pak, kështu që ndoshta të denjë për një post të plotë në atë të vetë, por unë kam gjetur këtë qasje veçanërisht të dobishme për faqet e mëdha me shumë faqe që nuk janë duke u indeksuar plotësisht nga motorët e kërkimit. Mos harroni, në qoftë se një faqe nuk është indeksuar, ajo nuk do të përzënë çdo trafikut kërkimit organike.

4. Forum - Gjeni një pjesë të vogël të mëdha, forume të profilit të lartë në industrinë tuaj dhe të merrni pjesë. Sigurohuni që ju të plotësoni profilin tuaj forum plotësisht dhe të vënë një lidhje dosjen tuaj nënshkrim. Pastaj, të marrin pjesë në forum. A nuk të spam anëtarët e tjerë, por në vend të kësaj, të ndihmojë ata jashtë.

Nëse ju rrinë rreth e rrotull për një kohë (apo edhe më mirë të bëjë disa hulumtime në faqet si Yahoo Përgjigjet), ju do të gjeni se të njëjtat tema dhe pyetje të ngritur pa pushim.

Një taktikë e madhe është që të përgatisë një listë të pyetjeve të zakonshme me përgjigje dhe pastaj të shikojnë forumeve për të parë kur këto pyetje të zakonshme të kërkuar (një RSS është shpesh në dispozicion në forumet e cila e bën të lehtë për të shikuar mesazh i ri duke u futur).

Ju pastaj mund të bie poshtë në çdo kohë ka një pyetje që ju mund të përgjigjem. Vini re, është më mirë për të vënë çdo përgjigje me fjalë pak më të ndryshme për të shmangur përdoruesit bezdisshëm e forumit. Është gjithashtu OK, për të thënë "këtu është një përgjigje të shkurtër, unë kam shkruar një post më të gjatë në blogun tim në lidhje me të ...". Dhe pastaj prapa në blogun tuaj.

5 Duke qenë të mirë në atë që bëni ju - OK, kështu që kjo nuk është me të vërtetë një strategji Lidhje e ndërtimit sa më shumë si një "si mund të jetë 'strategji. Në përgjithësi, në qoftë se ju bëni punë të mirë, njerëzit do të lidhë për ju. Veçanërisht në qoftë se ju bëni punë të mirë dhe për të marrë në zakonin e duke i kërkuar atyre që të punojnë me të për të ju jap të link ju do të merrni disa.

Ne kemi për qëllim për të shitur një produkt të mirë dhe MarketSamurai.com ka tërhequr mbi 2.3 milion lidhjet pa 'ndërtimit link' formale.

6. Përmbajtja Botime në faqen tuaj - përsëri, jo një tradicionale sugjerim ndërtimit Lidhje, por lidhjet e brendshme janë të vlefshme. Është matematikë e thjeshtë që një vend me 1000 faqe ka më shumë lidhjen e brendshme 'lëng' për të ndarë se sa faqe, me 20 faqe (ju do të bie në një pirg të trafikut të gjatë bisht duke botuar shumë përmbajtje).

Ndërtimi më shumë përmbajtje në faqen tuaj është një strategji e trafikut vrasës.

Përveç sa më sipër ka shumë strategji të tjera Lidhje ju mund të ndiqni përfshirë Social Bookmarking (e madhe për të ndihmuar faqet merrni indeksuar), aplikimet Lista, lypje (p.sh. pyesni ata që ju bëni biznes me të në lidhje me ju), hulumtim konkurrues, ku ju përdorni mjete si raport të profilit Lidhje Tregut Samurai për të parë se çfarë e lidh konkurrentët tuaj kanë dhe të shohin nëse burimi lidhja do të lidhë për ju dhe shumë më tepër.

Pra, të marrë një sy tani në Samurai Tregut dhe të shohim se çfarë lloj i referohet profilin e domain që ju keni.

Cheers

Ben

PS Ashtu si këtë post? Unë do të dua për të ndarë dashurinë me një Facebook "si" më poshtë.

PPS Për të gjithë ndjekur postimet seri Konvertimi blog, mos u shqetësoni, ne nuk e kemi harruar! Postimi i fundit në seri do të jetë së shpejti!

Ben ka shkruar 10 postim (s) për Samurai Noble

118 Përgjigjet për të "A keni një" jo të natyrshme "Link Profile? (Shpallja e reja "Fushat iu referuar" Tregut Samurai e të dhënave) "

 1. Kjo është e të dhënave të mëdha për të kanë përfshirë, Ben. Looking forward për të kontrolluar atë.

 2. Faleminderit për kokat lart ben, unë do të duhet të shikoni këto funksione të reja në të gjithë portofolin faqen time për të parë nëse lidhja përzierje qëndron deri për shqyrtim!

 3. Unë kam qenë duke pritur për këto karakteristika në MS. Ju djema kishte bërë një punë të vërtetë të madhe. Nuk mund të presim për të kontrolluar atë!

 4. Hi Ben,

  Pyetje në lidhje me sugjerimin abstrakte ushqimit; kur të shkoj për të Feedage dhe të përpiqen për të krijuar një RSS, duket se të duan mua për të hyrë në faqe blog artikull url - nuk ka mundësi për të postuar një abstrakt dhe lidhje me artikullin kryesore blog si ju sugjerojnë. mund të ju ofrojnë një pak më shumë informacion në lidhje me procesin e ju jeni duke sugjeruar?

 5. Bukur artikull, do të bëni të sigurtë i përhapur backlinks mia.

 6. Artikull i madh në lidhjet. Lidhje lëng ju jeni të mësimdhënies është është emri i lojës në mënyrë të vlefshme për të marketingut SEO dhe internet marketing. Getting renditje më të lartë është emri i lojës. Thanks again

 7. Love it Ben. Great stuff si gjithmonë nga grupi Noble Samurai.

 8. Great Stuff Ben. Lidhur RSS feeds shumë njerëz nuk e dinë shumë për tubacione Yahoo, por kjo është një mënyrë shumë e awesome të krijuar një përzierje e ushqen nga faqet e internetit të shumta.

 9. Faleminderit për shkrimin tuaj informative Ben. Seksioni RSS është një temë e denjë për një post më vete, por e madhe e saj të parë një përmbledhje këtu.

 10. Shumë artikull të dobishme, Ben. Informative, strukturuar dhe nuk pushy. Respekti!

 11. Ben është e vërtetë se autoriteti domain është e rëndësishme. Dhe domain refferals janë të rëndësishme shumë.

  Por lidhjet Sitewide janë ende të vërtetë efective - shumë më efektive se sa lidhjet nga vetëm faqen kryesore në rezultatet e testimit.

  Gjithashtu nëse RDD ishte e vetmja gjë që është e rëndësishme, atëherë nuk do të ketë shans për faqet e vogla që të merrni renditet për asgjë.

  Por me fat ne kjo është vetëm një nga faktorët - kështu që ende fusha me aq pak sa 10 lidhjeve përbrenda mund të renditet për fjalë kyçe të ulët të konkurrencës.

  Çfarë exacly e ke parë? Renditja ~ RDD. Nëse po, ju lutem jepni vetëm 2 shembuj

 12. Shtesë shumë i mirë për produktin tuaj. Informacioni Wonderful ndihmëse Lidhje e ndërtimit. Vlerësuar shumë si gjithmonë. Faleminderit Ben !!

 13. I liked numrin 5 të nenit tuaj. "Duke qenë të mirë në atë që bëni ju". Ai duhet të shkojë pa thënë ... por e vërteta e trishtuar është ajo duhet të jetë, tha kohë dhe përsëri. Me të gjitha gurus duke u thënë njerëzve se sa e lehtë kjo stuff është, folks besojnë se ata mund të mu bashku një Filialin blog mutit dhe të bëjë monedhë. Kjo është aq larg nga e vërteta.

  Faleminderit për punën tuaj të mirë Ben.

  Paqja

 14. Ky informacion shtesë do të përfitojnë shumë mua si unë jam duke punuar rrugën time nga 2 në faqen e parë në një vend të lartë-mesme konkurruese. Dhe lidhja e brendshme është diçka që unë plan për të shfrytëzuar edhe më shumë. Faleminderit.

 15. 15

  Për # 3, nuk RSS bombardues të bëjnë mashtrim? Të paktën për faqet wp.


  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Jason

  Unë jam i interesuar ju përmend se. Unë nuk e kam përdorur RSS bombardues, por do të luajnë me të pas dëgjimit në lidhje me të nga Dan Raine, kështu që unë do të shikojmë në të kur të postoj më në detaje në RSS.

  Cheers, B


  Sameh përgjigj:

  Jason, faleminderit për tip! Ajo duket e mirë.

 16. Ky është informacion i madh. Faleminderit për ndarjen.

 17. Sende awesome, ju djema janë thjesht të mahnitshme. Samurai Tregut merr çdo ditë e më mirë.

 18. Post i madh. Është gjithmonë mirë për të dëgjuar edhe disa nga metodat më të dukshme për përforcim.

  Gjithashtu, të mbajtur lart punën e madhe të vazhdueshme për përmirësimin e Samurai Tregut!

  Dan

 19. Faleminderit për të awesome këshilla ndërtimit Lidhje. Më pëlqen këshilla tuaj RSS dhe kanë bërë ushqim mjaft RSS parashtresat, por kurrë nuk graped plotësisht maksimizuar përfitimet e RSS feeds. Unë pajtohem se kjo është një post në vetvete ... apo ndoshta edhe një kurs të tërë. Më pëlqen të reja RDD dhe RDP collumns në Samurai Tregut shumë.


  Ben Stickland përgjigj:

  Hey Michael

  Unë kam marrë një postimet e disa të tjera për të publikuar së pari, por yep, unë mendoj se një postimi RSS quhet siguri për.

  Cheers, B

 20. I love mënyrë ju sjellë çdo gjë poshtë për të kafshoj-size chunks që e bëjnë kuptim!

 21. 21
  13 korrik 2011 at 11:01
  Judi tha:

  Po, shumë më tepër informacion në lidhje me të mira të ndërtimit Lidhje strategjitë, taktikat, metodave dhe mjeteve është gjithmonë një fitues me mua. Ju lutem mbani atë që vijnë ...

 22. Info Madhe.
  Nuk janë një shumë e faqet e internetit të shitur ju shërbimet backlink.
  Ata premton mijëra backlinks për çift bucks. Po në lidhje me blerjen e backlinks prej tyre? A ka vlerë për të bërë këtë?


  Ben Stickland përgjigj:

  Kryesisht ata janë mbeturina. Unë jam më shumë një tifoz të syndicating përmbajtjen tuaj atje. Unë jam veçanërisht i kujdesshëm i skemave Lidhje me qira.

  Me tha se, unë e kanë lidhjen tonë burim ndërtimin e një duzinë apo më shumë herë me sukses të mirë, por ndërtuesit Lidhje thelb ndjekin strategjitë në këtë blog post gjithsesi - p.sh. ata përmbajtjes sindikatë që ata shkruajnë. Problemi me burim jashtë-Lidhje ndërtuesit është përgjithësisht përmbajtja e tyre është shumë e butë kështu që nuk merr përhapjen virale, ku si ajo që ju shkruani (duke supozuar që ju jeni një ekspert përmbajtje) është në mënyrë tipike do të përhapet më shumë, dhe të rritet në vlerë me kalimin e kohës ( kështu që përpjekjet tuaja do të ndërtojë në vlerë me kalimin e kohës).

  Shpresoj se kjo ndihmon, Ben

 23. Kjo ishte shumë e dobishme për mua për të mësuar se çfarë lidhje strategjitë janë të mira për të vënë në vend. Unë veçanërisht vlerësojmë majën e kur ju duhet të përqëndrohet në faqen lidh kundrejt domain lidh. Si Unë kam një shumë e faqeve, unë duhet të përqëndrohet në më shumë faqe që lidh në këtë kohë për të ndërtuar të trafikut. Faleminderit Ben.

 24. Faleminderit për këtë post, Ben. Këto janë rrugët e mia të lartë për të marrë lidhje të cilësisë si. Cheers :)

 25. Hi Ben, tani ju keni sqaruar vetëm atë që është bogging mua. Kur kam updated kopje e mia të samurai tregut, pashë RDP dhe RDD dhe nuk e kuptojnë rëndësinë e tyre. Tani unë e di. Unë mendoj se faqja juaj ka konfirmuar vetëm një nga thëniet e vjetra "të mos e vënë vezët në një shportë". Pra, nuk do të marrë lidhjet tuaja nga një burim është ajo që unë mendoj se ju jeni duke u përpjekur për të thënë.

  Unë u përpoq për të diversifikuar përpjekjet e mia Link ndërtimit, por kjo është pak e ndërlikuar për shkak të ngrohtë e mia. Prandaj unë jam duke shkuar në disa guva të tjera. Unë nuk dua të vënë vezë e mia në një shportë.


  Ben Stickland përgjigj:

  Edhe nëse ngrohtë juaj është i vogël, ju mund të merrni një shumëllojshmëri të lidhjeve nga 'përmbajtjes tejkalimin' - p.sh. botimit dhe syndicating përmbajtje të re në faqet e internetit 3 partisë që është "paksa e lidhur 'për atë që bëni ju, me një lidhje mbrapa në faqen tuaj. Mos harroni, burimi i lidhjes nuk duhet të jetë e lidhur me ju. Fokusi juaj është që të marrë shumë lidhje dhe ku është e mundur të ketë të drejtën "e tekstit të ankorohen '(p.sh. fjalët në tekst). Unë nuk kam parë ende një vend ku kjo nuk mund të zbatohet. Shpresoj se kjo ndihmon. Cheers Ben

 26. Artikull i madh. Unë me të vërtetë si duke përdorur tregun e Samuarai dhe kanë qenë për shumë muaj. Unë mendoj se RDP duke shtuar dhe RDD mund të jetë shumë e dobishme në të ardhmen e afërt. Unë jam i pyesin nëse backlinks nga faqet e Facebook janë konsideruar të jenë të vijnë nga e njëjta doamin.

  Mbani artikuj që vijnë - kam gjetur gjithmonë e më shumë që të ndajnë se puna monre vjen përsëri tek ju.

 27. Ky është një artikull i madh me disa këshilla super, si gjithmonë ben faleminderit

 28. Kjo është e shkëlqyer! Unë nuk mund të presim që të provoni këtë jashtë. Unë jam i habitur se si një mjet i fuqishëm Samurai Tregut mund të jetë. Keep up punën e madhe!

 29. Great post, ju mbuluar shumë këtu. Dont dhuroj të gjitha sekretet tona pse!

  RDD është padyshim e rëndësishme, por siç thotë Mike kështu që edhe janë lidhje Sitewide. Por më mirë 10 Lidhje domain unik se 10 lidhjet nga një sferë.

  A ju djema konsideruar krijimin e një certifikim Noble Samurai?

  Unë dua që të punësojë një kontraktues SEO, por vetëm do të konsiderojë një SEO me trajnimin Samurai tani unë kam parë dhe e përdorur atë vetë si unë do të duan ata të përdorin samurai software dhe të ndjekin metodologjinë tuaj.


  Ben Stickland përgjigj:

  Hey James

  Kjo nuk është në plan tonë për momentin - por ju keni me siguri mori mua duke menduar :-)

  Cheers, B

 30. Post i madh. Ajo ka një përzierje të madhe të kujtojnë gjëra që unë e di dhe disa këshilla të reja. Edhe pse unë nuk e bëjmë këtë "pa dallim" I mori kohë për të "si" të. Një nga takeways për mua ishte që të mos harroni të pyesni njerëzit që të pëlqen shkrimin tuaj. Ndoshta unë jam shumë i trembur, por ju shtruar pyetjen shumë mirë.

 31. Unë kam pasur sukses të mirë duke marrë në një faqe të rezultateve të kërkimit nëpër një shumëllojshmëri të niches - dhe ndonjëherë mrekulluar se si faqet e mi të vegjël apo të rinj mund të merrni edhe apo të qëndrojnë atje.

  Vetëm kohët e fundit, kam filluar duke analizuar RDD dhe veçanërisht RDP dhe korrelacion BLP si një çelës për renditjen e lartë. Në mes të shumë, shumë më autoritative dhe të moshës domains me miliarda lidhje, lidhje me faqe (s) është provuar të jetë një kritik i poshtër 'përsëri dera "për suksesin.

  Pra mbani ndërtimin e këtyre lidhjeve të thella në faqet e brendshme, fëmijët. A atë nga diversest (është se një fjalë?) Paleta e burimeve dhe llojeve si ju mund. Monitor shtyllat ngushtë në MarketSamurai - dhe ju do të shihni se si e vogël Guy mund të shkoj vjedhurazi në mesin e Giants ...


  Ben Stickland përgjigj:

  Love it - Shko djalë pak !!

 32. Hey thanks për disa nga strategjitë tuaja të ndërtimit Lidhje. Tani, unë duhet të shkoni përsëri në MS dhe arka lidhjet e mia dhe të shohim se ku unë mund të përmirësojë.

 33. Faleminderit Ben .. kjo është vetëm si ndërtimin e shtëpisë tuaj! Ju nuk do të duan vetëm mbështetje 2main beams..and ashtu si Japonia ..the ndërtesave (ose faqet) që mbijetuan ishin ata që pronarët e të cilëve kishin investuar kohë dhe përpjekje në shtëpitë e tyre pas shumë vitesh duke siguruar se ata kishin një themel të fortë .. ajo gjithashtu përhapet rrezikun tonë në qoftë se ndonjë metodë një SEO duhet të marrë në shënjestër nga Google ..we kanë lidhje të mira të ngurta në vende të tjera të përballojë stuhinë dhe për të ruajtur të rangut. Love u kujtoi të këtyre koncepteve të rëndësishme. Faleminderit.

 34. interesante, kaq shumë detaje dhe të mirë që të dini se unë mund të lidhë brenda too!

 35. Madhe artikull Ben. Unë kam qenë vërejtur RDD dhe RDP kolona në Samurai Tregut për disa ditëve të fundit.

  Unë nuk e di nëse unë ndoshta nuk e kanë vënë re më parë, ose nëse kjo ka pasur një ndryshim të "kohëve të fundit", por unë jam me të vërtetë duke shijuar mesazhet dhe videot tuaja në pjesë të ndryshme të lojës SEO. Ju faleminderit.

 36. Mësuar shumë nga shkrimin tuaj. I really like 2 RDD dhe kombëtar të zhvillimit rural kolona të reja. Një mënyrë e madhe për të shikoni lidhjet e mia dhe se si për të përmirësuar në të. Faleminderit.

 37. Unë kam qenë duke pritur për këtë artikull si ky, falënderoj është një shumë Ben

 38. Ky informacion është vlerësuar shumë. Unë jam duke ndërtuar backlinks në dy faqet e anëtarësimit dhe kjo është shumë punë e lodhshme edhe me software të mirë kështu që çdo këshillë që e bën më të lehtë është si ari për mua.
  Faleminderit.

 39. Pas sugjerimeve të trajnimit video të Samurai Tregut, një kriteret për përzgjedhjen fjalë kyçe ishte 5 faktorët PR, BLP, Zotin, Titulli dhe URL në modulit të Konkurrencës SEO. Kjo me sa duket të çojë mua për të fjalë kyçe të ulët apo të moderuar konkurruese. Tani kur unë shtoj RDD, unë të gjeni se ku të paktën disa nga 10 vende nuk ishin të gjithë që konkurruese në faktorët e tjerë, ata janë të gjithë të kuqe me 1000 për të referuar domains për RDD. Në shumë raste këto vende kanë vetëm një pjesë të vogël të lidhjeve BLP, por lidhjet e tyre RDD janë shumë më të mëdha (eg.13900 RDD vs 7 BLP.) Nga ana tjetër web faqen time http://www.ebuildapond.com ka lidhje më shumë se BLP lidhjet RDD (18 vs 6). A do të thotë unë duhet të ndryshojë mënyrën se si unë jam duke zgjedhjen fjalë kyçe dhe ato që kam do të jetë shumë e vështirë të lartë edhe pse ka një sasi mjaftë e gjelbër dhe portokalli në matricën SEO Konkurrencës për të tjera 5 faktorëve?


  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Bob

  E juaj është një pyetje shumë e mirë dhe më bëri të mendoj se "duhet RDD të jetë pjesë e procesit të rregullt sime kërkimore fjalen?", Sepse në këtë pikë nuk e tij. Unë jam ende duke bërë hulumtimet e mia për fjalë kyçe të reja duke përdorur metrics mjaft themelore të trafikut, konkurrencës, dhe vlera / rëndësisë.

  Gjej masa RDD vlefshme sepse, me përjashtim të vendeve mega si YouTube ose Amazon etj, ajo tregon më jep një tregues i llojit të përhapjes së lidhjeve lojtarët e madhe në treg kanë. Kur kam hyrë në një treg, kjo është që unë dua për të luajtur kundër, kështu që kjo më jep një masë të se sa të fortë janë ata. Përveç kësaj, duke parë RDD numëron të lartë të gjithë bordi e vendeve që vazhdimisht mbajnë SERPs të lartë konfirmon besimin tim se një përzierje e ndërtimit të përgjithshme Lidhje dhe ndërtimit në shënjestër lidhje me një faqe të veçantë për një renditje të veçantë është e shëndoshë.

  Shpresoj se kjo ndihmon.
  Ben

 40. 40

  Ju djema vetëm i mbajnë të vijnë me gjëra të mira në kutinë time! Keep it up!

 41. Info- Madhe dhe unë mund dytë ajo që keni thënë në lidhje me jo-ndiqni lidhjet dhe se ata janë të "shikuar nga Google gjithsesi," Unë mund t'ju them nga përvoja jonë që ju mund të në thelb të injorojë të ndjekur, jo-ndjekin më. Ne jemi duke marrë rezultate të mëdha SEO pa theksuar mbi e-ndiqni lidhjet.


  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Dave

  Unë pajtohem me qasjen tuaj. Shkrimi përmbajtje të mirë dhe duke marrë atë nga atje do të ndërtojë një përzierje solide e poshtë dhe nuk ka lidhje ndjekin. Duke u ndalur në punën dhe jo për rezultatin e llojeve të veçanta Lidhje është rruga më e mirë përpara.

  Regards, Ben

 42. Ben, faleminderit për artikullin dhe RDD funksion të ri - e madhe që të ketë atë. Ajo do të jetë mirë për të shtuar RDD edhe për modulin Rank Tracker përveç BL.

  A keni marrë në konsideratë lidhjet nga video sharing faqet si Youtube vlefshme?


  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Daniel.

  Me një fjalë, po. Ndërsa ata janë në përgjithësi Jo Ndiqni, ata janë të mëdha për trafikun (audienca YouTube është i madh) dhe nuk ka një argument që një përzierje e mirë e pa-ndiqni lidhjet e bën për një më shumë "natyrore" profil Lidhje gjithsesi.

  Cheers, Ben

 43. 43
  13 korrik 2011 në 13:44
  George ka ​​thënë:

  Faleminderit Ben. RSS feeds janë ende pak konfuze për mua kështu që unë do të vlerësojmë çdo gjë që ju mund të postoni në lidhje me këtë temë.
  Gjithashtu në lidhje me lidhjet e brendshme. Nëse unë dua të renditet një post të veçantë, mund të shtoni një lidhje në të gjitha postimet e mia të tjera që tregojnë për këtë post unë jam i dashur për të rangut të, ose e bën kjo të vlejë vetëm për faqet, në vend se postet?

 44. Hi Ben,

  Great post, por unë kam një pyetje për syndication tregut. Është se një ide e mirë në masë të konsideruar google panda? Vetëm në sajë kurioz.


  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Charles

  Pyetje e mirë. Syndication (e cila sipas definicionit im është duke marrë një copë e vetme e përmbajtjes dhe maksimizimin kjo është vlera e duke marrë atë përhapur sa më gjerë të jetë e mundur) është një proces thelbësor Lidhje e ndërtimit.

  Vëzhgimi im i efekteve Panda ishin se ajo në mënyrë dramatike reduktuar trafikun e vendeve me vëllime të mëdha të informacionit të cilësisë së ulët. Ai gjithashtu goditi disa vende që, sipas mendimit tim, të ofrojë informacion të mirë (EzineArticles.com për shembull ka standarde mjaft të larta editoriale).

  Me tha se, ne kemi testuar në këtë temë gjerësisht dhe janë ende të gjetur se strategjitë syndication për punën e ndërtimit Lidhje shumë mirë.

  Të fala

  Ben

 45. Wow! Ju e bëri të madh të vendeve të punës Ben për rëndësinë e ndërtimit Lidhje, duke kërkuar para për më tepër të dhëna rreth tregut Samurai.

 46. 46
  13 korrik 2011 at 2:32 pm
  andy newbom tha:

  i paraqitjes për gjëra të tilla si pingler dhe ndihmë linkilicious me këtë gjithashtu? Për çështjen RSS i thotë?

 47. Cheers Ben. Fantastike dhe shumë informative artikull.
  Si shumë kanë thënë më lart, të gjithë gjë RSS është ende pak konfuze për mua - do të të duan të shohin një më shumë në thellësi në postin RSS nëse është e mundur.
  Mbani përmbajtjen e madhe vjen!


  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Chris

  Faleminderit për këtë - unë mendoj se një post të plotë ose dy në duke përdorur RSS për SEO është në rregull. Shikojnë këtë hapësirë ​​....

  Cheers, Ben.

 48. Vetëm doja të kisha kohë për të kontrolluar atë më tej menjëherë. Unë e di unë do të jetë duke e përdorur atë më shpejt edhe pse kështu falë !!

 49. Artikull i madh. Me të vërtetë ka kuptim të përbashkët në qoftë se ju mendoni rreth saj. Më shumë diversitet në lidhje është e barabartë me besueshmëri më të madhe.

 50. 50
  13 korrik 2011 në 16:03
  Njeriu tha:

  I blerë NS kohë mjaft të gjatë më parë dhe unë ende të don t get it. I followed all tutorials, but I t get it. I followed all tutorials, but I jam i humbur. Tani, në vend të përdorimit NS kam filluar për të ndjekur rrugën e "manual" përmes Google Tools etj Ku mund të mësojnë të përdorin NS themelore. Kam lexuar shumë blogs e cila tregon rrugën "manual" të lirë për të bërë atë për newbies, por shumë prej tyre përmend se NS e bën gjithçka më të shpejtë. Well ... `m sigurt se ka.

 51. 51
  13 korrik 2011 në 04:39
  steve tha:

  Unë mendoj se jam tepër i trashë për të gjithë këtë


  Ben Stickland përgjigj:

  Hey Steve

  Ka disa teori të avancuara në atje, por nuk e bëjnë zemrën të lirë - kjo stuff me siguri mund të mësohet. Check out video falas trajnimit në dojo, ata do të ju rri në drejtimin e duhur:

  http://www.noblesamurai.com/dojo/marketsamurai/

  Ben

 52. Faleminderit për tip rss, kam gjetur me të vërtetë të dobishme. I ka paraqitur atë në një pjesë të vogël, dhe unë jam tani duke pritur për të parë efektin me kalimin e kohës.

 53. Faleminderit për këshilla, është gjithmonë mirë për të parë këshilla të reja për teknikat e ndërtimit Lidhje. Unë do të vënë re domains referohen brenda samurai tregut dhe kishte kontrolluar tashmë faqet e mia nga të esure një sasi të ndryshme.

 54. Faleminderit për informacion të awesome linkbuilding, Ben.
  Unë jam i kënaqur që të ketë Samurai Tregut.
  Rock'n'Roll

 55. Great info Ben. Kam bërë njoftim pamjen e shtesa në software, por mendova se e kishte humbur një update email. Duket si një botim i rëndësishëm për atë që tashmë është një duhet të ketë në SEO artillary.

 56. Kjo karakteristikë e re (RDD) është awesome. I përdorur për të kontrolluar majesticseo për të marrë pikërisht këtë informacion si unë mendoj se është me të vërtetë e rëndësishme.

  Just checked the results for my main keyword and my main competitors do have more RDD power.

  By the way: If you do linkbuilding for a wordpress blog of yours you might want to check out these WordPress Backlink Plugins as they can automatically do the job Ben has talked about: bookmark your site, create links from a variety of different domains, etc.

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Thanks for that Hendrick

  I'll check it out too.

  Cheers, Ben

 57. Hi Ben, Thank you for the advice I am always looking for new ways to build links, and this article has given me some ideas.

 58. Thanks for posting this Ben. I'm just starting SEO and this will be very useful for me later down the line when I start my linking strategy.

  God bless

  Lee

 59. Fantastic stuff, although surprised that publishing stuff (good quality link-bait) isn't more of a priority for people!

  As well as the new Referring domains metrics, I also find the Anchor Text Analysis in the SEO Competition module revealing. (It's revealed when you click the little drop down arrow next to the URL).

  You can often see just how effort has gone into link building on a very small number of domains and having 1000′s of links all the with same anchor text is just gives the whole game away!

  On
  Hendrik @ Best Wordpress Plugins replied:

  True – very true.

  Feature request: The Samurai should indicate how many of the backlinks to that specific url have the keyword as anchor text. To rank well this is really important.

 60. great job with this article about referring domains i have been using ms for a few month is a excellent tool :)

 61. Great post Ben

  Totally agree with the referring domains. However, I would just like to add that the competition may have good backlinks from authority sites but the anchor text is often so varied it is hard for the SE's to distinguish what to rank it for especially if on page is mediocre at best.

  One of my clients actually wants some help to get ranked for SEO Manchester (yes, an SEO guy asking me for help)

  One of his main competitors has over 1 million referring domains – with over 1.2 million backlinks – that is alot, but he is only no2.

  Why not number 1? On page poor and the anchor text he is using is all over the shop – web design, seo, the url, adwords, ppc, marketing, advertising, online marketing and many more – sure you could argue that this is LSI but I would argue that if they wanted to go for just SEO Manchester I would use LSI for that and then do a separate page for the web design etc…

  Just my 2 pence worth – but thanks for all the great posts

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Yeah, you still see lots of cases where On Page is screwed up and so authority sites get beaten off by little players. The issue is, it's easy to fix on page factors, it's hard to get authority!

 62. I love your writing style :) You explain things sooo well in an area that most other people almost always make sound complicated. I will be stopping by more as all this information interests and intrigues me. Hopefully I can implement your wisdom to take on some big players in my niche!

 63. 63

  Aaah great! Was looking online what it means (RDD and RDP), even on the site of Majestic this info is not given!

  So a sidewite link is not recommended?

  Thanks a lot.

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Sule

  I still get sitewide links for my web development company (alliancesoftware.com.au). I don't think they hurt, but it looks to me that Google has figured out this long ago and doesn't give the 'juice' it would otherwise give for that quantity of links. By rights I should have millions of links due to 'run of the site' links, but it's only been as I've done 'real' link building that I've got the rankings that matter on that site.

  Cheers, Ben

 64. Thanks Ben, Great Stuff, I always get something useful here.

  Now stop reading and go do that RSS Post:)

 65. Dear Ben at Noble Samurai,
  Once again thanks for some good hints and advice.It would be really great to track a set of SEO improvements and optimisations to an “example” site over time. Like this week going to put lots of quality backlinks to site. Next week add lots of internal links etc, and be able to observe an expert gradually ranking the site in a medium competitive niche.

  Obviously we could observe improvements in ranking via using Market Samurai.

  If someone at MS has loads of time maybe you could do it for us fans and wannabe SEO successes.

  Regards Simon

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Simon

  That's actually and idea I'm playing with for blog posts. Eg just pick out a dummy site and then apply specific strategies and blog about the outcomes. It's not perfect because external influences (competition etc) can mess with it, but I think you're right that it'd be an interesting approach.

  Cheers, B

 66. Is it really good idea to have backlinks from a site that has nothing in common?

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Ahh – this is a can of worms, with lots of different views :-)

  If link building is about publishing content on other sites (which it generally comes down to), then you'll tend to to get most of your links from either related sites (eg niche based forums) or from general sites (eg article directories, news sites etc).

  So whilst it's likely that you'll get links from related sites, I personally don't stress about it to much. Limiting my link building activities to related sites I find very restrictive. My ideal link is one from a high authority site with the right anchor text, and if it's in a related niche then that's a bonus, but more because the visitor traffic that clicks on the link will be more qualified.

  Cheers, Ben

 67. Ben, I have a question here, what about free blogs from for example wordpress.com, blog.com, blogger etc. If a link is coming from a free wordpress.com blog for example, will it be considered as link coming from separate domain. What I mean is, if I have 2 links from 2 free wordpress.com blogs http://www.a.wordpress.com and http://www.b.wordpress.com , will they be considered as 2 domains? Can someone help me?

 68. I've known about the importance of RSS but really have basic knowledge on how to use it effectively.

  I look forward to your post on that subject, hopefully in the very near future.

 69. Ben,

  Great point about asking people to “like” your post. I never thought about that and I can see how that could dramatically increase your response.

 70. I'd be very interested if you did a more in depth post on RSS feeds as this is something I'm totally ignorant about.

  Dave

 71. Thanks again for the great information market sumarai keeps getting better.

  Best wishes.

  Drew.

 72. Thanks for that great post Ben,

  SEO is a very complicated and multifaceted world, where people just starting out in it can easily find it hugely overwhelming. I'm the non-techie half of my partnership, so still learning in a wide variety of areas.

  There are just so many factors involved, but posts like yours highlighting general points of best practice are a god send for knowing which approach to take and where to put the most limited resources of time.

  I hadn't realised the full power and benefit of the RSS feed, so thanks for pointing that out! Was that a surprise to everyone else?

 73. Thanks Ben
  I've been following the links to page more than anything, but RDP and RDD are showing why I'm not getting beyond position 8 to 10. Those above generally do have a better spread of links.
  A really helpful addition to MS.
  Faleminderit
  Cam

 74. Ben, great functionality and features, thanks for the post.

  On this subject, I need to create a backlink profile for a client. Generally for that, I use OpenSiteExplorer, Yahoo Explorer, maybe Majestic, etc. However, I had not considered using Market Samurai for this previously.

  You made a reference in your post to “Market Samurai's link profile report”. Is that a specific report we can find in MS, besides the SEO competition tab and the data there?

  Also – is there any way to very quickly add batches of URLs (ie internal pages) for a site, to pull backlink data for?

  On
  Doug@SEO Consulting replied:

  Oops, One Correction to my comment above: I meant to say “…create backlink analysis report” not “profile”

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Doug

  Sorry it's taken a little while to come back to you on this.

  Firstly, the profile report is a relatively unknown component in the SEO competition tab. Check out the training video here .

  Note, this report isn't directly printable, but you can export the data. Also, it's based on Yahoo Site Explorer, which is gradually dying (eg getting slower and the data looks to be a little dated). We're exploring options to replace it with.

  In relation to adding batches of URL's to pull backlink data for, in the SEO Competition tab, click the add custom URL link and you'll get the full on page / off page data set (including the various measures of backlinks).

  Cheers

  Ben

 75. Great Post . Will have to continue on with your suggestions especially the RSS

  Faleminderit
  Doug

 76. Thanks for the excellent update as well as the new Referring Domain Count. I use Market Samurai exclusively for my keyword and competition search as well as other features. It's also good to be reminded of the basics of where to submit and to keep a balance in mind.

 77. I really enjoy all of your posts Ben and I am looking forward, with anticipation, to your series on backlink building. Any idea when that might be?

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Hey Grant

  I really just had the thought as I wrote this post. I've got a couple of important topics I want to post about first, but after those I expect I'll come out with a link building series.

  Cheers

  B

 78. VERY USEFUL!! Can't wait to check this out…

  This is a good metric to show our clients too in our monthly reports becuase we can show BEFORE and AFTER snapshots.

  Great work, as ever – keep it up :-)

 79. Thanks for the info', Ben. As a newbie to niche marketing i've soon come to realise that SEO is a complex animal – quite overwhelming, in fact! Your non-nonsense advice is much appreciated here at the bottom of the ladder!

 80. Hi Ben,
  Thank your for this explanation. Unfortunately ( for me ) I am still not sure how to interpret this information. Could you please clarify a couple of things?

  I am looking at a domain that has RDD of 85,434 but RDP of 0. BLP of 0 . BLD of 5,969,181
  Could you take this example and help me to understand it please. Is this a niche I should go after or not? With this added information on MS I am at a stand still until I know how to determine if the competition is too strong or not. I apologize if this should be obvious, but I hazard a guess that there might be a couple of other MS fans with the same question.
  Faleminderit,
  Seb

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Seb

  It's actually a little tough to give a definitive answer as the above scenario could represent a few different situations, but I'll give it a go.

  Firstly, in terms of general principles, I still target keywords based on basic competition metrics like SEOC, SEOTC and then when looking at the SEO Competition Tab, I look at on page optimisation (Title Tag mainly), and off page factors being mainly BLD & BLP and page rank. Also remember, the point of keyword research is to find the most likely prospects for content and then 'get writing'. It's about increasing your odds by picking keywords you're best positioned to win on, but you won't win them all (at least not early on).

  I should also say, I'll publish content on keywords I'm unlikely to rank for (which sounds crazy I know) – because this is often the popular stuff that my audience wants to hear about!

  Back to your question – I typically find that rankings are taken by sites that fall into a few different categories. First there are the mega sites like Amazon or Article directories that have huge RDD and BLD counts and look like monsters, but they're actually not, because although they're powerful, they're also competing on everything (so unless you're competing with their home page), you can generally feel OK about competing.

  Then there are niche sites that focus specifically on your industry. When I see niche sites that themselves have high RDD and BLD as well as good on page optimisation, I'm a little more cautious, because this represents a specialist site specifically focused on the keyword I want. It doesn't mean I can't get it, it just says there will be more work involved.

  Finally, you'll still see smaller 'thin' sites maybe for opportunistic affiliates or small business brochure websites with only a few pages that are basically biting around the edges. Unless these sites have the exact keyword as a domain, then as a more serious player in your market (eg publishing content and building links over time) you can expect to beat them.

  I'm not using RDD as part of my regular keyword research for every term, but rather I'm finding examples of online business that I want to be like (eg who are the leaders in my field) and asking 'what kind of backlink profile do they have? '.

  The depressing news is that in every market I'm looking at, the niche specific leaders have RDD's in the thousands or more, so I think it's fair to say the 'SEO Goldrush' is coming to an end, and the era of the dedicated online marketer has come. The good news is, I'm still finding that small players who take their business seriously can become niche leaders, and the work required (which is still very 'do-able') is typically rewarded well financially (the Internet is still getting more popular!).

  Cheers, Ben

 81. Very Good information in your article.I especially liked the link building tips.In particular, tips 2 and 3 which I am going to try out as they are new to me.Thanks for the excellent info.

 82. Hi Ben,

  Thanks so much for taking the time to write back to me. I really appreciate it and I think I may have some inkling of how to interpret this stuff. I just couldn't understand how a domain could have RDD in the thousands and 0 BLP and 0 BLD.
  I assume by dedicated online marketer you mean people who do this full time and are concentrating on building up a limited number of sites into large very competitive ones.
  Thanks again

  Seb

 83. Good post, Ben. I've been noticing that a lot of pages with several times as many backlinks are often being beaten out by pages with very few for some of the keyword phrases I've been researching. Doing a PR analysis showed that the site with the higher backlink numbers was often getting hundreds of links from the same domain, making them worth very, very little. I'll definitely be spreading mine around.

 84. Thanks again, these new stats for RDD and RDP will give us additional great insight as to what our competitors are doing as far as their backlink building efforts go. I have been going to Majestic SEO to look at this info – now it is available on the same screen of Market Samurai! WOW!

 85. One of the best and more useful article on the subject!
  Thanks again. :-)
  Jp

 86. I've found Market Samurai to be the most stable and very easy to use compared to a lot of other SEO software out there, cheaper too! Great Job Guys!

 87. I used MS to get my clients hotel ranked in the Big G for keyword phrase that the former marketing guru could never do. It took the last 3 months of last year, but my client booked over 600K more then he did all of last year in just the first two and a half months! :) Thanks guys!

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  You need to ask that client for a pay rise :-)

 88. This is a excellent tool to have to make sure you don't get caught up in anymore of Gs 'Farmer' updates when you are not their target.

 89. Thanks Ben for that valuable post about the new additions to Market Samurai. I'll be checking these additions out shortly and have a play around with them. I must say, I enjoy your style of writing and explaining things. Keep up the good work…Grant

 90. Hi Ben,

  Excellent blog post. Is what you are saying that an unnatural link profile will damage your rankings, or is it just that it won't help as much?

  Faleminderit

  On
  Ben Stickland përgjigj:

  Hi Tonny

  Great question – an unnatural link profile won't help as much, rather than hurt you.

  Cheers

  Ben

 91. Hi Ben,

  Thanks for your great insight sharing. Actually, I have been really confusing in the past how do this SEO works until I followed your tips which give me more knowledge able to apply to my business. I'm also aware that most of everyone they are focusing on sending backlink to their main domain instead of pages.

  Anyway, look forward for more great tips from you guys.

  Casey H

 92. Wow. I haven't check MS for so long, probably 3 months. And I have to said, the post is better since it get back to the basic of SEO.

  I like this RDD and RDP. I didn't see them on the software yesterday because I didn't look at my setting. heheh.

  Great job guys.

 93. great stuff and allwayes interesting new features you come up with

  faleminderit