Дали имате "неприродни" Линк профил? (Прогласување на нов пазар Самурај е "Осврнувајќи домени" податоци)

Сподели Батон

Повеќето луѓе знаат дека Влезни линкови до вашиот сајт (кога се комбинираат со on-сајт за оптимизација) се клучни возачите на ранг, особено за висока вредност клучни зборови. Повеќето од нас, исто така, знаеме дека не сите линкови се еднакви и дека линкови од висок орган сајтови носат многу поголема моќ (или "сок" како што ние сакаме да го наречеме).

Она што не може да биде свесен за е дека заедно со бројот и квалитетот на линкови, има една третина критериуми може, исто така, треба да се разгледа; и благодарение на нашите страшни податоци партнери на Majestic оптимизација, ние сме горди да го објави тоа на "Осврнувајќи домени" податоци во рамките на пазар Самурај е оптимизација конкуренцијата модул.

Многу Линкови, еден се однесува на домеин

Што се однесува домените?

Тоа е прилично едноставна, всушност. Секој различен веб-сајт кој линкови до веб-сајт како целина или на одредена страница на вашиот сајт се смета за еден поинаков однесуваат на домен.

Значи, ако имате 100 линкови покажувајќи на една страница и 90 доаѓаат од еден веб-сајт и 10 од втора, ќе имате однесуваат домен Грофот од два (бидејќи само две различни веб-сајтови линк до дадена страница на вашиот сајт).

Можете да очекувате да добиете ниска однесуваат домен Грофот кога сте фокусирани на твојот линк напорите за градење на еден извор веб-сајт.

Зошто јас треба да се грижи за тоа колку се однесуваат домени страница има?

Јасно е дека бројот на различни домени кои се однесуваат укажува на вашиот сајт е важен фактор за пласман на Google. Всушност, Ранд Fishkin на SEOmoz слава пишува: "Во нашата анализа на корелација на податоци, не постои еден метрички има повеќе позитивни корелација со висок ранг од бројот на поврзување на коренот домени."

Забелешка: Оваа цитат од Ранд е сега речиси две години и ако ги чита неговите подоцна мислења, тој сега, исто така, го става значителен акцент на линкови од социјалните медиуми (наод може да се потврди од нашата врска градење кампањи).

Мислам дека тоа е лесно доволно да се замисли зошто пребарувачите ќе го користи бројот на уникатни однесуваат домени како ранг фактор. Тоа не е тешко да се да се манипулира со една или неколку сајтови и да се добијат голем обем на линкови, но тоа е потешко да се добие линкови од различни извори (особено почитуван од нив).

Ми се чини дека пребарувачите како Google се во потрага по сајтови кои се стекнуваат на врската популарност во начинот на кој изгледа "природен" и линкови од различни веб-сајтови е показател за тоа.

Може ли да се измери Осврнувајќи домен се смета за специфични страници и домени?

Пазар Самурај сега нуди два начини да се измери што се однесуваат на домен брои:
1. Што се однесува домените да Страница (RDP) - пребројувањето на бројот на домени кои се однесуваат на одредена страница.
2. Што се однесува домените да домен (RDD) - пребројувањето на бројот на домени кои се однесуваат на домен како целина.

Јас не од брз преглед на 10 случајни фрази со клучни зборови врз основа на објекти во мојата канцеларија (за љубопитни, јас се користи дресура, завеса ресни, рамен екран монитор Критика, Мечо Пух, Брат за печатење, животниот век на Тираносаурус рекс, Епл адаптер за напојување , Бургундија Женска чанта, говорница Исечете Леви фармерки и ванила сладолед - и да, работите околу тука е сосема случајна!).

Интересно, забележав дека на RDP брои (Осврнувајќи домени на страната) флуктуира диво. Всушност RDP често беше нула и, генерално, покажа малку корелација со пласман.

RDD (Осврнувајќи домени на домен), но беше далеку подобар индикатор. И покрај тоа што не беше случај и дека потрагата резултира со највисок RDD секогаш имаше највисок ранг (на страница оптимизација се уште е критична), што беше случај дека и за повеќе непознати фрази, дека во скоро секој случај, минималната RDD брои за да се добие на насловната страница во илјадници.

Таа ќе се појави од овој примерок сет на фрази, кои едноставно мора да има ширење на линкови од голем број на различни домени да бидат во играта "на средна до висока конкуренција фрази. Единствениот исклучок од ова правило е "специјален случај" резултатите од пребарувањето огласи како Google слики, мапи, итн

Каде можам да се види Осврнувајќи домен точки во пазар Самурај?

За да ги видите што се однесуваат на домен смета за дадена страница, едноставно одете на оптимизација за табот конкуренцијата и штиклирајте го полето за да им овозможи на "Осврнувајќи домените - домени (RDD)" и "Што се однесува домените - страница (RDP)". Еве еден пример:

Осврнувајќи домени Пример

За супер љубопитни, тоа е исто така вреди да се добивање на Majestic оптимизација сметка (бесплатна сметка ќе направите парична казна). Потоа може да кликнете на малата стрелка до кои се однесуваат на домен пребројувањето на јазичето оптимизација конкуренцијата. Величествената ќе се појави страница покажува како се однесуваат домен Грофот расте со текот на времето (што е и кул што тие знаат дека инфо и јас му сугерираат исто така постепен раст на линкови е исто така показател на "природна" линк раст).

Како го прави ова помогнат? Што треба да направам ако сум се борат да се рангира за целни клучни зборови?

Пред да се грижите за тоа ниско однесуваат домен брои, мојот совет е да се вратам на основите. Прво, јас проверете дали вашата "на лице место" структура е во право, на пример, потврди дека на клучни зборови сакате да ранг за е во насловот таг на страницата што сакате да се рангира. Исто така проверете дали страната има многу линкови што укажува на тоа од другите страници на вашиот сајт. Конечно, се осигура дека овие линкови во рамките на вашиот веб-страница целната клучен збор во сидро текстот.

Надвор од основите, вие во основа ќе треба повеќе линкови. Ако вашиот домен како целина има низок однесуваат домен брои, а потоа јас ќе одам за општа мешавина на линкови до двете вашиот домен и вашата целна страница од различни извори. Ако вашиот домен веќе има широк спектар на домени веќе се однесуваат, тогаш јас ќе се кандидира на повеќе фокусирани линк зграда програма на страницата си работат на конкретно.

Како можам да се линкови од широк спектар на извори?

Градење врски е тема јас може да (и веројатно ќе треба да) се посвети долга серија на посебни блог постови, бидејќи таму се речиси неограничени спектар на начини на кои можете да се изгради линкови.

Еве краток (и многу нецелосни) список на врската зграда методи сакам во моментот:

1. Член Синдикална - Syndicating членовите да се изгради врски се уште е многу главен за SEO'ers целиот свет. Постојат начини да ги искористиш твоите поголеми напори за да се зголеми "шири" на статии ти пишувам кои може значително да се зголеми вредноста од еден член и ние најверојатно, ќе имаат повеќе што да каже на оваа во текот на следните месеци.

2. Добие социјална - преземање на содржината сте пишување и туркање преку социјални канали ќе добиете линкови. Можете да и едноставно објавување или промовирање на содржините на вашиот социјалните медиуми профили и вие намерно да ги покани луѓето да им помогнам на "како" копчето и др Во ​​последните блог постови каде што праша "луѓе да притиснете на Фејсбук како копче добив 10x бројот на "сака" како кога јас не.

Директните врски ќе се создаде преку социјалните медиуми, најверојатно, ќе биде "не-следете" (и затоа не вреди многу), но се чини дека Вашето присуство на овие особини се следи од страна на Google во секој случај. Плус, протокот на ефектот на се профилираат во социјалните медиуми ќе добијат Ве поврзува и од односите ќе се создаде, па дури и од гребење кои се тоа работи и објавување на неа.

3. RSS канал Поднесување - Ова е малку обидчив, но тоа е една прекрасна 'прават еднаш, да добијат бенефиции за живот "тип на договор. Ова се потребните чекори кои се вклучени:

a. Креирање на RSS фидот на вашиот содржина во апстрактна форма (на пример, објавува само дел од секоја содржина ставка или статија). Бидете сигурни дека за да го вклучите линк назад кон целиот напис во вашата храна.

b. Потоа ја искористам оваа апстрактни RSS фидот и го доставува до RSS feed директориуми како feedage.com (само не од пребарувањето за "RSS наслови директориум" и ќе најдете многу такви слични сајтови).

c. Овие RSS feed директориуми тогаш ќе објавување на својата содржина и го вклучите вашиот линк назад кон оригиналниот извор. Така што секој пат кога ќе ја објавите содржина да добиете инстант backlink.

Повторно, ова е малку обидчив, па можеби достоен за целосна пост на свој, но сум го нашол овој пристап особено корисно за големи сајтови со многу страници кои не се целосно индексирани од страна на пребарувачите. Запомни, ако страница не е индексирани, тоа нема да се вози било органски пребарување сообраќај.

4. Форуми - Најди ги неколку од големите, од висок профил форуми во вашата индустрија и да се вклучат. Бидете сигурни дека ќе ги пополните вашиот форум профил целосно и се стави линк на вашиот потпис датотека. Потоа, да учествуваат во форумот. Не спем другите членови, но наместо тоа, да им помогнеме.

Ако се придржуваме околу некое време (или уште подобро направи некои истражувања на сајтови како Yahoo Одговори), ќе најдете дека истите теми и прашања се зголеми одново и одново.

Голем тактика е да се подготви листа на најчесто поставуваните прашања со одговори, а потоа да се види на форуми за да се види кога се праша овие општи прашања (RSS фидот често се достапни на форуми што го прави лесен за да се види нови мислења се влезе).

Потоа можете да пикирам секое време има прашање може да се одговори. Имајте на ум, тоа е најдобро да се стави секој одговор во малку различни зборови за да се избегне досадни корисници на форумот. Тоа е, исто така, во ред, да се каже "еве еден краток одговор, што сум напишал еден подолг пост на мојот блог за тоа ....", А потоа се поврзе назад кон вашиот блог.

5. Да се биде добар во она што го правите - Добро, така што тоа не е навистина линк градење стратегија колку што е "како да се направи животот стратегија. Во принцип, ако го правиш добра работа, луѓето ќе водат до вас. Особено ако се направи добра работа и се во навика на барајќи од оние со кои работите да ви даде линк ќе добиете некои.

Наша цел е да продаде добар производ и MarketSamurai.com привлекува над 2,3 милиони линкови, без било каква формална "врската зграда.

6. Објавување на содржината на вашиот сајт - Повторно, не е традиционална врската зграда предлог, но внатрешни врски се вредни. Тоа е едноставна математика дека еден сајт со 1000 страници има повеќе внатрешна врска "сок" да ги споделат од сајт со 20 страници (исто така, ќе ги собереш магацинот на долга опашка сообраќај преку објавување многу на содржината).

Градење повеќе содржината на вашиот сајт е убиец сообраќај стратегија.

Во прилог на погоре, постојат многу други врската стратегии може да се следи вклучувајќи социјални обележувачи (одлично за помагање страници се индексирани), директориум поднесоци, молејќи (на пример, да го прашате оние што прават бизнис со да водат до вас), конкурентни истражување, каде што ќе го користите алатки како линк профилот на пријавите пазар Самурај е да се види она што ги поврзува вашите конкуренти имаат и види дали врската извор ќе водат до вас и многу повеќе.

Значи да ги разгледаме сега во пазар Самурај и да видиме каков вид на кои се однесуваат на домен профилот имаш.

Запиша во листата

Бен

PS Како пост? Јас би сакал да ги споделат љубов со Фејсбук како "подолу.

PPS За секого по конверзија серија блог постови, не грижете се, не сме го заборавиле! Конечниот пост во оваа серија ќе биде наскоро!