RSS е сега поедноставно од кога било

Здраво Самурај,

Бен Galt тука повторно.

Сакам да го споделам со вас уште пазар Самурај функција од внатрешноста на "Најди содржина" модул.

Оваа една вклучува RSS канали.

Што е RSS и зошто е толку моќна?

Ако не сте слушнале за RSS пред тоа, тоа е едноставно, но многу моќна алатка за собирање одредена содржина автоматски од сите во текот на веб, и или со тоа доставени до вас да се чита - или преобјавувањето неа.

Ова значи дека можете да користите RSS да се остане во тек со најновите вести "од внатре" на вашиот лажат. Или да вашиот веб-сајт надграден со свежи содржини од сите во текот на веб (нешто што Google сака да се види) - без дигање со прст!

И користење на пазар Самурај, наоѓање на релевантни содржина гасови во вашиот лажат никогаш не било полесно.

Сега постои само едно копче за сите ваши RSS потреби.

Едно копче ви дава сите доводи за вашата избрана содржина извори

Кога претходно избирање на вашиот RSS feeds, секоја содржина извор бара свој RSS копче.

Ние сме поедноставен овој процес со спојување на сите оние копчиња во една.

На "RSS за избраните" копчето за сега го прави сè со еден клик. Без разлика на тоа што содржината извори сте го избрале погоре, на RSS фидот ќе биде прикажан во внатрешноста на скокачки прозорец.

Што да правам сега ...

Ако се прашувате како да ги користат овие RSS feeds да истражување вашиот лажат, или објавување на содржини со излез на веб-сајт, на триесет ден предизвик создаде некои големи видеа на Користење на Google Reader како RSS читач и Повторно издавачката RSS Feeds од пазарот самурај кон веб овие теми.

Само брз потсетник ...

Само брз потсетник - "Најди содржина" модул е ​​дел од целосната верзија на пазар Самурај - па ако сте во внатрешноста на судење, или ако имате целосната верзија на пазар Самурај, тогаш ќе бидат во можност за пристап до овие нови функции.

Но, ако вашиот пробен период е истечен, а потоа ќе повеќе нема да бидат во можност да пристапите на RSS карактеристики внатре пазар Самурај.

За пристап до овие карактеристики, можете да се надополни со целосна верзија на пазар Самурај тука .

Уживам во тоа!

-Бен

Бен Galt е нашата мускулести господар на видео маркетинг (одговорен за производство на повеќето од видеа кои ќе уживате во доџо-то) и зајадлив интернет продажби во сопственото право.

Бен има напишано 7 пост (и) за Нобл Самурај

9 Responses to "RSS е сега поедноставно од кога било"

 1. 1
  На 12 мај 2009 година на 00:29
  Еди Prasauckas рече:

  Ова изгледа како многу добри информации, но едвај можев да ја слушнам
  она што го зборуваа. Можеби за идните видеа можете да
  користете подобар микрофон.
  Благодарам,
  Еди

 2. Вие момци се направи тресне до работа со еволуцијата на овој производ. Јас навистина го цениме вашата напорна работа и иновации

 3. Брилијантен момци! Ова се случува да биде така корисни, ти благодарам за правење на сите оваа работа.

 4. 4
  На 12 мај 2009 година на 08:13
  tomartomartini рече:

  благодарение добро направено

 5. 5
  На 12 мај 2009 во 12:05
  Џим Ault рече:

  Интересен пример на живиот страница и RSS резултати менување на клучен збор барав .. 'среќа' наместо на вашиот 'Happyness "(филмот)
  Сите тековни гасови за на страница во мојот интернет пребарувач покажа обично правопис како резултат стандардно пребарување (мотика на ezine храна моторот мисли). Ова е една од главните downsides на гасови слетување на важни страници. Добар пример одбирање на 'Happyness "

 6. Материјал цел: пребарувачите не може да види ништо во RSS Модул, бидејќи тоа е да го вклучите Javascript, па вашиот Squidoo леќа нема да се појави свеж и преработен. Единствената вистинска посетителите ќе ја гледаат на предмети од храна.

  Голем функција за други сајтови иако ...

 7. Јас секогаш уживаат добивање вашите пораки и изнаоѓање најновите од пазар Самурај. Тие се лесно да се разбере, па благодарение момци.

  ПС. Звукот е малку ниско сепак, морам да поставам мојот волумен на високо ниво.

 8. [...] RSS е сега поедноставно од кога било [...]

 9. Ова е добро да се знае. Тоа може да биде предизвик обидува да го задржи веб 2.0 својства нема!

  Ви благодарам!