Нови на Google клучни зборови излет Алатка за & пазар Самурај Ажурирање

Сподели Батон

Минатата недела се случија повеќе настани тука во Нобл Самурај седиштето, и сакавме да ви донесе до брзината со состојбата на клучни зборови Истражувања модул во пазар Самурај.

Google објави во мај оваа година дека ќе биде замена на алатката за клучни зборови со својот нов клучни зборови излет - можете да прочитате повеќе за тоа овде .

Официјален збор беше дека ќе се пензионира на алатката за клучни зборови кон крајот на јули, така што веднаш се постави задача на правење на нашите клучни зборови Истражувања модул работа со клучни зборови излет.

По 4 недели, стотици лименки Пепси Макс, и безброј линии на код од страна на нашиот развоен тим, имавме верзија на пазар Самурај, кој работи со клучни зборови излет - но ние допрва треба да го стави преку соодветно тестирање.

Брзо нанапред до петок на минатата недела, имавме неколку извештаи процедување низ нашата поддршка задача за моменталната клучни зборови Истражувања модул не вчитување на некои корисници.

Внатрешна тестирање не може да се реплицираат во прашање (како што е толку често случај!), Па ги прашавме на корисниците да испратат debug логови. По гледањето на дебагирање историјата стана јасно дека Google почнале принудување на групирање на AdWords корисници за користење на клучни зборови излет.

Па ние сме имале да се забрза нашиот распоред.

Што значи ова за клучни зборови Истражувања модул?

Од гледна точка на корисниците на гледање, на клучни зборови Истражувања модул се уште треба да функционира многу слично на тоа како што беше порано. Повеќето од промените се направени зад сцената, и ние го направивме нашиот најдобар да се минимизира влијанието на вашиот работен тек - 95% од корисниците ќе продолжат да го користат стариот алатката за клучни зборови верзија засега, и нема да има забележителни промена на клучни зборови Истражувања модул за овие корисници.

Кога ќе се изврши клучни зборови истражување, на пазар Самурај ќе се провери да се види дали сеуште имаат пристап до алатката за клучни зборови и да ја стартувате на тековната верзија на стан. Ако на Google е вклучен вашиот AdWords профил за да го користите клучни зборови излет, на пазар Самурај ќе се открие ова, и да знаете дека треба да се ажурира на посебна верзија која работи со клучни зборови излет.

Главната промена на клучни зборови Истражувања модул е ​​тоа што сега се поклопува со користење Токму појавување на податоци, при што се користи за да ги подмират обврските за појавување.

Ако не ја знаат разликата помеѓу видовите натпревар, еве еден брз преглед на тоа како тие се разликуваат:

  • Точната пребарување - со тип на натпреварот поставено на "точно појавување, оптимизација за сообраќај фигура однесува на тоа како многу луѓе се пишува во точно термин ќе се истражува. На пример, ако клучниот збор е "риболов на пастрмка" тогаш SEOT за точната пребарување ќе покаже колку луѓе ја внеле точната фраза риболов на пастрмка "во Google и кликна преку во посета на број еден рангиран сајт во резултатите од пребарувањето.
  • Широк пребарување - со тип на натпреварот поставено на "широк натпревар, оптимизација за сообраќај фигура однесува на тоа како многу луѓе се во потрага по фразата содржи зборовите" пастрмка "и" риболов "(во секој збор цел), заедно со дополнителни зборови, и потоа кликнете во текот на посетите на број еден сајт во резултатите од пребарувањето.

  • Фраза пребарување - со тип на натпреварот поставено на "фраза", на оптимизација за сообраќај фигура однесува на тоа како многу луѓе се во потрага по фразата содржи зборови во вашите клучни зборови во таа специфична зборовниот ред, а потоа и со кликање до посетете број еден сајт во резултатите од пребарувањето.

Зошто сме го одбрале да одат со Токму појавување на податоци

Кога го промовиравме пазар Самурај малку под 5 години, тоа беше многу популарна во заедницата оптимизација да се користи Широк појавување Тип за вршење оптимизација за цели. Логиката е дека ако сте биле за да се добие # 1 пласман за клучниот збор "дресура", тогаш ќе често се добие # 1 пласман за "обука куче" и многу долга опашка варијанти на клучни зборови.

Меѓутоа, со текот на годините, со постојани ревизии на алгоритам на Google и зголемената конкуренција пребарувачот, ова се покажа помалку и помалку вистина, како општо правило.

Ние сме слушнале безброј извештаи од нашите клиенти кои го постигнавме # 1 рангирање за клучни зборови, кои посочија дека точно појавување сообраќај предвидувања се многу повеќе во линија со нивните вистински забележани сообраќај, наместо премногу оптимистички широк натпревар проценки.

Како резултат на тоа, во текот на времето на консензус во заедницата оптимизација се префрли во корист Токму појавување на податоци, како што само навистина може да се оптимизира на вашиот сајт за точната клучни фрази.

Многу од нашите начини на употреба допре до нас и ни праша за тоа, и ако ги разгледаме во оваа тема на форумот воинот, ќе видите дека повеќето луѓе препорачуваме употреба Токму појавување наместо појавување како тоа го прави многу повеќе смисла кога правите клучни зборови Истражувања за оптимизација за цели - па тоа го прави смисла да го направи стандардно од сега па натаму.

Нашата актуелна препорака е да се оптимизира за точно појавување клучни зборови, и ако добиете дополнителни сообраќај (како што несомнено ќе се уште се), поради, исто така, подигање на некои долга опашка ВТА тогаш лекување на тоа како бонус. Тоа е многу подобро да се биде претпазлив и ги потценуваат вашите резултати и да се "пријатни изненадувања", отколку да се очекува лавина на сообраќај во базирање на вашите цели за над-оптимистички широк натпревар податоци.

Еден збор за клучни зборови Истражувања Однапред поставени

Како Гугл го објави својот клучни зборови излет понапред од своите наведените рокови ние се уште не сме имале многу време да се tweak на клучни зборови Истражувања филтер стабилизаторот да произведуваат оптимални резултати за основните клучни зборови истражување сценарија.

Ќе се работи во текот на следните неколку недели да се насочите овие филтри. Ако имате некои препорачува подесувања кои работат за вас, ве молиме да се чувствуваат слободни да ги споделите во коментари подолу!

За тоа време, ако не се добива назад како многу резултати кога го прави клучни зборови истражување, како што би очекувале, тогаш можеби ќе сакате да се релаксирате на филтри малку да се филтрираат помалку клучни зборови надвор, како Токму појавување броеви ќе имаат тенденција да биде многу пониска од нивните широк или фраза натпревар колеги.

Ние би сакал да се слушне вашето мислење!

Ние се уште имаат голем број на подобрувања кои ќе ја спроведуваат во текот на следните неколку недели, вклучувајќи и забрзување на целиот клучни зборови Истражувања модул. Ние, исто така, ќе се ажурирање на нашите материјали за обука за да се обезбеди дека тие се совпаѓаат со најновата верзија на пазар Самурај.

Како оваа нова и подобрена верзија на клучни зборови Истражувања модул ролни до корисниците, ние навистина треба момци да ги споделите со нас она што ви се допаѓа (или не сакаат) за новата верзија, така што можеме да се даде приоритет на новите функции соодветно.

Ако сакате да се испробаат нови клучни зборови излет верзија на пазар Самурај, или имате било какви повратни информации за нови гради, ве молиме пратете е-маил до support@noblesamurai.com - нашиот тим за поддршка е со нетрпение чека вашето мислење!

Јуџин