Совети за изнаоѓање на Велика постари домен

Сподели Батон

Со домените модул сега достапна и во пазар Самурај И домен Самурај , имавме многу прашања во врска најдобар начин да се обратите за наоѓање на домени во внатрешноста на возраст од домените алатка.

Проблемот со Наоѓање на Велика постари домен

Вообичаено, причина ние пропушти најдобрата возраст домен можности се сведува на едноставна проценти ...

Возраст од домените се многу помалку на број од нови домени.

Во секое време - само еден процент од сите на возраст од домените ќе бидат достапни за продажба, на аукција, или истекува;

А процентот на оние наскоро ќе биде-достапни домени ќе го носи силна рејтинг, домен возраст или линкови;

И процентот на оние висок квалитет наскоро ќе биде на располагање домени, исто така ќе бидат релевантни за вашата лажат.

Повеќе специфични клучни зборови е, долниот дека конечниот процент е, и помалку веројатно дека ќе најдете висока вредност домен релевантни за овој клучен збор.

Ова е причината зошто на домените модул приклучоци во DomainFace на прво место - на 3-ти домени на услуги - бидејќи наоѓање на неколку домени кои може да се вклопат овие критериуми е буквално како да пронајдете игла во haystack ако сте го прави тоа рачно. Со поврзување на базата на податоци DomainFace, ние може да се сместат во 100.000 на возраст од домен аукции, продажба и expiries дека DomainFace е изнаоѓање секој ден - помагајќи ти да се најде златна игла во haystack.

Тоа е исто така, зошто изнаоѓање на најдобрите домените постари понекогаш бара нова тактика - особено ако си работат во лажат пазари ... Затоа, дури и ако си нашол голем сообраќај злато грутка клучни зборови, ако клучниот збор "премногу специфични", кога се обидуваат да се најде возраст домен, тогаш веројатно ќе се претвори со празни раце.

Значи, она што е најдобрата стратегија за изнаоѓање на постари домени?

Како да не најдете голема висока вредност на постари лица во Домени кои се релевантни за вашиот пазар - кој можете да го користите како вашиот главен сајт, или како фидер сајт?

Решението е едноставно:

Обидете поширок, повеќе генерички клучни зборови.

Слушам дека велејќи: "Леле, почекајте за момент Алекс! Зарем не е полесно да се оптимизира за високо специфични лажат клучни зборови? "

Да, тоа е уште важи за сите оптимизација.

Но, ако сте лов за постари домените, постојат 3 "бонус бенефиции" ќе добиете кога ќе филијала надвор и вклучуваат некои повеќе генерички клучни зборови во вашето пребарување ...

1. Повеќе Резултати значи поголем избор

Едноставно кажано, си оди за да се добие многу повеќе натпревари кога во потрага по "куче јаки", отколку кога сте searcing за "голем куче јаки"; или кога сте во потрага по "инвестиции", наместо "пазар инвестиции".

Колку повеќе натпревари ќе се добие, на повеќе избор имаш.

Во оптимизација, најчесто постојат десетици комбинации на клучни зборови, кои "собере" вашиот лажат.

Ако вашиот постари домен пребарување е премногу тесна или премногу ограничена, може да пропуштите сличен натпревар кој одговара на вашиот лажат совршено.

(Можеби ќе најдете домен, кој е совршено насочена кон клучен збор, која на гостите од вашите клучни зборови филтрирање критериуми. Со високо насочени домен за овој клучен збор, и на Google-поттик што доаѓа со него, можеби може да си дозволи да се натпреваруваат во малку повеќе конкурентен пазар ...)

Вклучувајќи релевантни широк клучни зборови во вашиот пребарувањето ќе се открие опции Вие не може да дури и се смета пред.

Кој ни носи до следниот корист ...

2. Повеќе Резултати значи повеќе можности

Има уште постари домените отколку едноставно ги користи како вашиот главен сајт URL-то.

Често ќе се среќаваме со висока вредност на постари Домени кои се совршени да се користи како фидер сајтови - сообраќај и "врската сок" до вашиот главен "пари" сајт.

Ако сте како мене, понекогаш само ќе изберат да се регистрирате овие домени да се задржи потенцијални конкуренти од користење на нив против вас.

Или, ако сте како Кени, понекогаш (бидејќи сте направиле вашата клучен збор истражување и знаеш оптимизација за вредност на клучни зборови) ќе се среќаваме со можности да се купат постари домените на дел од нивната вистинска вредност "реновира" нив, и ги препродава за големи профити.

3 поширока Клучни зборови имаат повеќе сообраќај

Како општо правило, еден поширок клучен збор се случува да треба повеќе сообраќај отколку поспецифична еден.

Да се ​​вратам на нашите "куче јаки" На пример, брзо споредба на пребарување податоци од клучни зборови Истражувања модул ни покажува:

Клучни зборови - "голема куче јаки" добива околу 150 секојдневно пребарувања
Клучен збор - "куче јаки" добива околу 32.000 дневни пребарувања

Постари домените потрага по "куче јаки", сепак, ќе најдете домени како "bigdogcollars.com", но, исто така, ќе ви даде можност да се најде златни можности како "dogcollars.com" - повеќе вредни домен средства, и домен, кој се залага за ви даде поголем пласман поттик за повеќе генерички поголем сообраќај клучни зборови "куче јаки".

Сега знаете Најдобар тактики за наоѓање на домени, како овие ...

Се сеќавам, на возраст од домените се ограничен ресурс.

Секој ден, ќе има само мал број на релевантни, висок квалитет на постари домени на располагање во вашиот лажат - и тоа е обично "прв во / прв услужен 'играта.

Сега дека знаете најдобар начин да најдете голем постари домените, тоа е до вас да се најде најдобрите од нив ... Пред некој друг го прави тоа.

Добар лов!

Алекс Грин
Нобл Самурај

PS Ако сте страствен следбеник на блог, ќе знаеш дека домените Модул сега е достапен и во внатрешноста двете пазар Самурај и домен Самурај .

Бидете сигурни дека сте со користење на најновата верзија на пазар Самурај, така што ќе може да пристапите на домените модул и постари домен пребарување алатка.

Најновата верзија на пазар Самурај е секогаш достапна за преземање од вашиот уникатен преземете страница. И запомнете: за пребарување на возраст од домените, ќе треба слободно DomainFace сметка (или платена еден) да имаат пристап до своите постари домен бази на податоци.

PPS Ако сте нови овде, и немате пазар Самурај сепак, може да го симнете бесплатно 12-ден судењето на пазар Самурај тука .