Ажурирање: Состојбата со пазарна Самураи нацијата

Ако сте се обиделе да започне и да го користите пазар Самурај во последните неколку дена ќе се забележи дека постојат големи области на функционалност што се скршени.

Што се случи?

Како што знаете, пазар Самурај повлекува податоци од десетици различни пребарување давателите на податоци, така што ќе ги имаат сите податоци што ви треба во едно место да се направи најмногу информирани одлуки за вашето онлајн маркетинг можности.

Со цел да се добие овие податоци, ние често треба да се изврши голем број на пребарувања и пребарувања преку бесплатни услуги како Google, Yahoo! или Бинг во име на нашите корисници.

На пример, следење на ВТА за уште неколку клучни зборови можат да бараат илјадници пребарувања. Од вршење на овие прашања во ваше име, со користење нашите сервери, ние ви го спаси часови, денови или понекогаш дури и недели на време во споредба со тоа овие прашања со рака.

Пред неколку дена, Google направи некои значајни технички промени на своите услуги кои го прават тоа невозможно да сигурно вршење на големи количини на слободен пребарувања.

Како големи делови на пазар Самурај моментов користите сервис на Google, ова привремено скршена опсег на функционалност во пазар Самурај (и сродни производи, вклучувајќи модули од Домен Самурај и член Самурај - иако суштината синдикална функционалност во член Самурај е непроменета).

Тоа е, исто така, вреди да се напомене дека повеќето други оптимизација на софтвер е под влијание на некој начин со овие промени Измени:. Ние добиле информации дека друг софтвер беше affected.We оттогаш открив дека ова не е точно и други оптимизација за пакети не се погодени од оваа промена .

Она што го правиме во врска со тоа ...

Ние работиме неуморно околу часовникот да се врати на огромното мнозинство на оваа функционалност, и ние проценуваат дека поголемиот дел од апликацијата ќе бидат функционални во текот на следните неколку дена.

Како што има таква голема количина на функционалност што во моментов е изградена врз услугите на Гугл, ние сме приоритети на високо користење модули, како што се клучни зборови Истражувања и оптимизација конкуренцијата, а потоа се пресели на други модули.

Што ќе да се користи во местото на Google?

Важно е да се напомене дека голем дел од податоците кои ги испорачуваме во пазар Самурај лесно може да се обезбеди од други пребарувачи. (На пример, лоцирање статии за "дресура" во нашата најдат содржини модул).

Во овие едноставни случаи ние ќе само замени на Google со Бинг.

Како што знаете, Бинг има направено некои големи подобрувања во последните неколку години и има многу кои велат дека алгоритам Бинг произведува повеќе релевантни резултати од Google за многу клучни зборови.

Како SEO продажби, важно е да се разбере дека индексот Бинг е брзо се приближува на големината на Google, и како тие, исто така дојде на власт Yahoo!, тие брзо се зголеми за да се фати над 30% од пребарување во САД.

Но, зошто е ова важно?

Зголемена употреба на Бинг како пребарувач е важно бидејќи конкуренцијата метрика, како што SEOC ("оптимизација конкуренцијата") и SEOTC ("оптимизација Наслов конкуренцијата"), мерење на недостиг на клучни зборови на интернет. Идејата зад клучни зборови недостиг е што клучни зборови, кои имаат високо ниво на недостиг веројатно ќе бидат повеќе корисни клучни зборови за вашите маркетинг кампања. Еден добар кандидат за подетални конкуренција анализа, со помош на нашата оптимизација конкуренцијата модул матрица, ќе биде клучниот збор каде не постојат многу страници на интернет кои содржат овој клучен збор во насловот или телото на страница - односно, клучен збор со низок SEOC / SEOTC вредност.

Овие високо ниво конкуренција "недостиг" броеви, исто така може да дојде од друг пребарувач, додека индексот е на компаративна големината на Google. Ние веруваме дека ова е случај со Бинг.

on a scarcity metric such as SEOC or SEOTC will provide poor results. Важно е да се напомене дека правејќи клучен збор одлука само врз основа на недостиг метрички како SEOC или SEOTC ќе лоши резултати. Тоа не е замена за правење на детална анализа со користење на матрица оптимизација конкуренцијата и backlink анализа.

Недостатокот метрика да ни помогне брзо да се филтрираат клучни зборови, кои се многу веројатно да биде премногу тешко да се рангира за (затоа што тие имаат многу релевантни содржина таму се натпреваруваат за ВТА). tell you that a keyword will be easy to rank for. Тие не ви кажам дека клучниот збор ќе биде лесно да се рангира за. (Т.е. ги користат овие броеви само да се дисквалификуваат тешки клучни зборови)

Додека не се спроведува оваа промена, ние сме за жал мораше да се воведе прирачник проверка за SEOC вредности, слична на онаа за SEOTC / SEOUC вредности. Ние разбираме дека ова е фрустрирачки и одзема време, но тоа беше единствениот начин ние би можеле да се задржи овој податоци достапни.

Промени на ранг Тракер

Модулот се најмногу погодени од овие Google промени ќе бидат на ранг Тракер модул.

Лошата вест ...

Со над 400.000 корисници сега, следење на редовите на вашите клучни зборови во ваше име резултати во буквално милиони пребарувања во Google секој ден. Промени на Google значи дека тоа ќе биде едноставно невозможно за нас да продолжиме да работиме тоа на ваше име.

За разлика од Бинг и Yahoo!, Google нема API (комерцијални или на друг начин) кој е погоден за следење на ВТА. На API-јата кои не постојат за Google често произведуваат резултати, кои се значително различни од вистинските рангирање, што ги прави бескорисни за оптимизација за цели.

Постојат трети лица, компании кои немаат точни API-јата на Google, и ние сме во моментов во преговорите за да добиете пристап до нивните податоци.

product, for example. На компанија која ние се обраќаме обезбедува пласман податоци за големи SEO алатки како што е одличен Равен Алатки производ, на пример.

to track 1,000 keywords), and the underlying cost of ranking data is a large part of the reason for this price. Сепак, овој податок е скапо (Равен алатката е најевтиниот план трошоците $ 99 за еден месец да ги пратите 1000 зборови), и основната цена на ранг на податоци е голем дел од причината за оваа цена.

Ние сме оценети многу опции и се чини, во оваа фаза, дека единствениот начин за нас да понудат Гугл ранг Тракер функционалноста на нашите корисници е да се купи овие податоци.

Меѓутоа, со фиксна цена на производите и толку многу корисници, тоа е едноставно економски неможноста да обезбеди ист ранг СЛЕДЕЊЕ функционалноста на континуирана основа. to purchase this data! Всушност, тоа би не чинело повеќе од 40.000 $ на ден за да ги купите овој податоци!

Значи, ние сме оставени со тешка одлука да се има да го поминат овој трошоци на нашите корисници во некои модни (најверојатно месечна исплатена услуга).

Ве молиме да знаат, ако сте постоечки пазар Самурај купувачот ние ќе се обидеме да се задржи оваа цена на најниско можно ниво. Потенцијално ние дури и ќе се обиде да понуди бесплатно ниво на услуга за мал број на клучни зборови.

За жал, оваа промена ќе потрае некое време да се спроведе, најмалку неколку недели. until we can get the new version of Rank Tracker out the door. Па до тоа време можеби ќе треба да се провери вашата ВТА рачно, или можеби се обиде на 30 ден судењето на Равен Алатки додека не можеме да се добие нова верзија на ранг Тракер од вратата.

Ние ќе биде ослободување ажурирана верзија на постоечкиот ранг Тракер модул наскоро, кој ќе ви овозможи да се провери многу мал број на клучни зборови ВТА во Google (до 10), со користење на свој врска отколку нашите сервери за вршење на пребарувања . Ова е привремен заобиколи додека не можеме да се стави повеќе трајно решение во место.

Радосната вест ...

Сепак, вестите не се воопшто лоши. Ранг Тракер отсекогаш бил многу бавно модул да се користи поради зголемување на бројот на пребарувања го бара тоа.

Новиот ранг Tranker модул изграден на платени API ќе ни овозможи да се провери вашето рангирање во позадина од нашите сервери секоја недела, така што кога ќе се отвори пазар Самурај, вие веднаш ќе бидете во можност да го видите вашиот ВТА пријавите-наместо да чекаат нагоре од 10-30 минути да провери сите ваши клучни зборови ВТА.

Што да правите следно

Ние знаеме последиците од овие неодамнешните промени на Google се многу разочарувачки и ќе предизвика малку гнев меѓу нашите корисници.

Ние го разбираме ова, и додека ние овие промени се надвор од нашата контрола, сакам да се извинам во име на целата Нобл Самурај тим. Ние сме многу благодарни за поддршката на нашите клиенти во текот на годините се - вие сте причината што можеме да направиме она што го правиме! Ние длабоко го цениме вашето трпение во текот на овој тежок период.

Нашата актуелна проценка е дека ќе имаме огромното мнозинство на функционалноста пазар Самурај е повторно да работите во текот на следните неколку дена. Ревидираната ранг Тракер модул може да ни потрае неколку недели да целосно да ги имплементираат, иако се уште може да се провери мал број на клучни зборови рачно во ранг Tracker, како и проверка на Бинг и Јаху како нормални.

Ве молиме да се увери дека како мала развој на софтвер тим, ние разбираме дека доставување голема вредност е она што не одржува живи и она што го изградивме овој бизнис во на прво место. Кога прашина се населил, ние сме решени да стори се што е потребно за да се обезбеди инвестиции што сте ги направиле свој пазар Самурај е најдобар интернет маркетинг инвестиции кои сте направиле.

Меѓутоа, ако во било кое време што не мислам пазар Самурај е во вредност од вашата почетна инвестиција, ве молиме контактирајте го нашиот Help Desk за делумна или целосна наплата-само да бидат свесни дека нашите хелп-деск има голем обем на билети во моментот, па тоа може да да потрае малку подолго од вообичаеното за да се добие на вашите барања.

Уште еднаш, јас сум многу жал за непријатностите дека ова предизвика нашите клиенти.

Ние работиме деноноќно за да се добие оваа фиксна.

Ве молам оставете било какви прашања, грижи или поттикнување (можеме да го користите малку правото за сега!) Во коментари подолу.

Со почит,

Јуџин Вер
Извршен директор
Благородна самураите