Kas padara Tirgus Samurai Most In-Depth Keyword Research Software pieejams?

Daļa Button

Vakar mēs ņēma apskatīt tirgus Samurai Atslēgvārdu Research moduli - un kā tirgus Samurai dod Jums vairāk neapstrādātus atslēgvārdu datus, precīzākus rezultātus, un detalizētāku analīzi un filtrēšanas nekā jebkuru citu atslēgvārdu programmatūru - un dara to ar zemākām izmaksām.

Šodien, es saņēmu e-pastu, sakot: ". Taču [XYZ dārgāks atslēgvārdu rīks] var darīt 100%, ko tirgus Samurai var darīt"

Nav taisnība ...

... Bet tas man lika domāt - varbūt viņi vienkārši nezināja, ko tirgus Samurai patiesībā izdarīja?

Vai Jūs Getting Viss varat no tirgus Samurai?

Ir tik daudz funkcijas, kas pieejami "Tirgus Samurai rīkkopa", ka tas ir tik viegli palaist garām vai aizmirst par vienu vai diviem - un garām uz priekšrocībām, ko viņi var sniegt jums.

Tātad šodien, es vēlos dalīties ar jums dažas īpatnības, kas jums ir pieeja iekšā Tirgus Samurai - tikai par Keyword Research moduli - un kā jūs varat izmantot tos.

Call to Market Samurai "atsvaidzināšanas kurss" - apskatot visas funkcijas, kas ir pieejami, lai jūs tieši tagad, un palīdzēt jums iegūt vērtību no funkcijas, kas jums var būt citādi aizmirstās par vai ignorēti.

Bet, pirms es sāku - tikai ātri brīdinājumu ...

Because Market Samurai gives you more raw keyword data, more accurate results, and more detailed analysis and filtering tools than any other keyword software – this is going to be a BIG post! …So I'll do what I can to keep this brief.

Are you ready?

Iesim!

GENERATING KEYWORDS

When it comes to generating keyword lists, Market Samurai gives you focused, high-quality keyword lists based on the keywords the search engines want to see .

Because you're getting the keywords that the search engines want to see, not keywords that could distract search engine algorithms when working out what your site is about (hurting your rankings), you get better results. (BIG concept – I'll go into it more in a later blog post.)

And because you're not having to wade through and filter out thousands of long-tail junk keywords (with no traffic), you spend less time on keyword research to get to the same end result.

- #1-2: Keyword Sources -

The two primary sources for keyword generation are Google's Keyword Tool, and Google's Search-Based Keyword tool.

1. The Google Keyword Tool

The Google Synonym Tool (known by most marketers as “the Google Keyword Tool”) is particularly helpful for generating lists of synonymous and semantically related keywords.

2. The Google Search-Based Keyword Tool

The Search-Based Keyword Tool is valuable for finding the most profitable, most popular long tail keywords (and Market Samurai is the first keyword software to utilise this data source).

Together, there isn't much that these two tools miss – with the one exception being extreme long-tail keywords (keywords with traffic levels too low to provide any substantial benefit for SEO or PPC advertising).

And because you're asking the search engines what they want to see, you get an up-to-date list of highly targeted, high traffic keywords that Google “wants” to see when it is ranking a web-site (instead of an untargeted keyword list that includes keywords that could hurt your rankings) – meaning you spend less time doing keyword research, and get better results with less time and effort.

- #3-4: Traffic Filters -

Because targeting keywords requires an investment of time, effort, money and skill – it's important to only focus on keywords with enough traffic to make your investment of these commodities valuable.

Market Samurai allows you to filter out keywords with low levels of traffic, during in the keyword generation phase, so that you spend less time doing keyword research, and are left with a much more focussed and targeted list of keywords for your needs.

3. SEO Traffic Filter

This option allows you to filter out keywords with low traffic levels for SEO-optimized sites, and quickly focus your attention on only the highest value keywords – saving you time in keyword research.

4. Adwords Traffic Filter

Likewise, the Google Adwords Traffic filter quickly filters out keywords that have very low levels of Adwords traffic, and are unlikely to give you a substantial return for the time you invest creating ads and targeting the keyword.

- #5: Phrase-Length filters -

You can also filter out keywords that have too few, or too many words.

This is helpful for quickly targeting, or avoiding, either long-tail keywords or short-tail keywords.

- # 6, 7, 8: Pozitīva / Negatīva Atslēgvārds filtrēšana -

Tirgus Samurai ir arī visvairāk padziļinātu pozitīvos un negatīvos atslēgvārdu filtrēšanu jebkurā atslēgvārdu rīku.

6. Pozitīvi Atslēgvārdi

Inside Market Samurai, jums ir iespēja filtrēt atslēgvārdus, pamatojoties uz Pozitīvs Atslēgvārdi.

Kaut Ierobežojošie atslēgvārdi ir atslēgvārdi (vai to daļas), atslēgvārdiem, ka jūs vēlaties, lai izvairītos, Pozitīvus atslēgvārdi ir atslēgvārdi (vai to daļas), atslēgvārdiem, ka jūs vēlaties, lai koncentrētos uz tikai atslēgvārdu sarakstā.

Inside Market Samurai, jūs varat noņemt visus atslēgvārdus izņemot atsevišķiem Pozitīvs Atslēgvārdi, noklikšķinot uz ērču ikonas blakus atslēgvārdiem, ko vēlaties, lai koncentrētos uz.

Jūs varat arī koncentrēties uz konkrētiem vārdiem vai frāzēm, noklikšķinot uz šiem vārdiem vai frāzēm, un tad hit pogu ērču - vai ierakstot vārdus vēlaties redzēt iekšā visus atslēgvārdus iekļaušana Pozitīvas Atslēgvārdi kastē pirms hitting "Update".

7. Negatīvie atslēgvārdi

Likvidējot atsevišķus atlasītos negatīvus atslēgvārdus var izdarīt, noklikšķinot uz "x" ikonas pie atslēgvārda vēlaties noņemt.

Jūs varat arī noņemt jebkuru atslēgvārdu, kas satur konkrētu vārdu vai frāzi - uzklikšķinot uz vārdu (vai vārdi) ietvaros atslēgvārdu, ka jūs vēlaties, lai izvairītos, un pēc tam noklikšķinot uz "x" ikonu.

VAI vienkārši ierakstiet vārdu vai frāzi uz "Negatīvs atslēgvārdu" saraksta lodziņā un nospiediet "Update".

8. Show Noņemts

Ja jūs kādreiz vēlaties redzēt visu jūsu atslēgvārdu sarakstu (izņemot jebkuru negatīvu vai pozitīvu atslēgvārdu filtrēšana), jūs varat noklikšķināt uz "Parādīt noņemtās" pogu.

- # 9: Pievienot Atslēgvārdi -

Tas ir ērts instruments, ja jūs vēlaties, lai analizētu pāris atslēgvārdiem konkrēti, un ignorēt citus saistītos atslēgvārdus ...

Vai arī, ja jūs vēlaties pievienot kādu noteiktu atslēgvārdu, lai jūsu radīto atslēgvārdu sarakstā salīdzinājumu.

- # 10: Pievienot permutācijas -

Tas ir unikāls instruments, lai Market Samurai - un kaut ko, kas ļauj jums atrast optimālu atslēgvārdu kombinācija, lai izmantotu.

Kad runa ir par atslēgvārdu datus, datori bieži izjaukt ...

Tās likts atslēgvārdus nepareizā vārdu secībā - tā vietā, lai redzēt "foreļu zvejas lures", jūs varētu redzēt "ievilina foreļu zveja".

Ar vārdu, lai var veikt liela atšķirība jūsu rezultātu atšķirības - ja jūsu vietne ir optimizēta nepareizu atslēgvārdu kombināciju, jūs neesat optimizēta at all!

"Add permutācijas" rīks ļauj jums pārbaudīt, kas vārdu kārtība ir labākais atslēgvārdu, salīdzinot visus iespējamos variantus. Tas ir īpaši ērts, lai atslēgtu bieži aizmirst vērtību zema pBR atslēgvārdiem (es nopirkšu šo minūti.)

- # 11-16: Import / Export Atslēgvārds Lists -

Ja jums ir esošo atslēgvārdu sarakstu (no jūsu mājas lapas žurnāliem, vecā Adwords kampaņu, vai pat no cita atslēgvārdu pētniecības instruments), un jūs vēlaties piekļūt tirgus Samurai ir padziļinātu atslēgvārdu izpēti šiem atslēgvārdiem - ir vairāki veidi, kā jūs varat importēt šie atslēgvārdi uz tirgus Samurai.

11-12. Import / Export Atslēgvārds Pētniecība saraksti

Ja tas ir tikai dažus atslēgvārdus - ierakstot "Pievienot Atslēgvārdi" ailē, un nospiežot "Pievienot" ir ātrs veids, kā iet. Bet garākiem sarakstiem, jūs varat izmantot "Importēt" pogas importēt atslēgvārdu sarakstu no saglabātajiem teksta failiem.

Jūs varat arī eksportēt atslēgvārdus ģenerētos Market Samurai teksta failus.

13-14. Importa / Eksporta Negatīvs Atslēgvārds Lists

Vai Jūs plānojat palaist Adwords kampaņu? Jau atzītu vērtību ierobežojošajiem atslēgvārdiem?

Lieliski! - Vienkārši eksportēt savu sarakstu (vai kopēt to no "Negatīvi Atslēgvārdi" ailē), un ielīmēt to savā Google Adwords kontā labākas kvalitātes klikšķiem, un lai izvairītos no izšķērdēt naudu par nerentablu, bezmērķīgu satiksmi.

15-16. Importa / Eksporta Positive Atslēgvārds Lists

Līdzīgi, jūs varat importēt un eksportēt pozitīvas atslēgvārdu sarakstus, lai palīdzētu jums, lai sasniegtu un koncentrēt savu atslēgvārdu pētniecības vēlāk.

Analizējot ATSLĒGVĀRDI

Tas aizņem tikai vienu skatienu tirgus Samurai, lai redzētu dziļumu pētījumu, ka tas sniedz uz atslēgvārdiem.

Lielākajai daļai cilvēku, milzīgais pieejamo datu apjoms jums par jūsu atslēgvārdiem nederēs vienā ekrānā. (Attēlā zemāk, man vajadzēja izmantot platekrāna monitors.)

- datu tipi -

- # 17-19: Broad, Phrase, Pareizs -

Broad, Frāze un precīza-spēles atslēgvārds ir pieejami dati iekšā Tirgus Samurai visiem atslēgvārdiem.

Tas parāda jums tieši tā, cik daudz cilvēku ierakstot savu atslēgvārdu - tieši tā, jo frāze-kārtībā, vai jebkurā secībā.

Tirgus Samurai bija pirmais atslēgvārds programmatūru, lai nodrošinātu plašās atbilstības atslēgvārdu datus, pamatojoties uz faktiskajām Google meklējumiem - pirms došanās uz vienu labāku, un iekļaujot gan frāzes atbilstības un precīzās atbilstības atslēgvārdu datus too.

17. Plašās atbilstības

Plašās atbilstības dati stāsta, cik daudzi cilvēki meklē vārdus iekšpusē atslēgvārdu - jebkādā secībā, sajauc ar jebkuriem citiem papildu vārdiem. Tas ir labs rādītājs par ilgtermiņa satiksmes atslēgvārdu - satiksmes veids, kas izveidots vietā būs uzņemt.

18. Frāzes Match

Frāzes atbilstība dati parāda, cik daudzi cilvēki meklē atslēgvārdu frāze tādā secībā, ka jūs redzēt tā parādās - iespējami ar papildu vārdiem, sākumā vai beigās.

Tas ir rādītājs, vidēja termiņa satiksmes, un palīdz jums iegūt pareizo vārdu kārtība jūsu atslēgvārdiem.

19. Precīza atbilstība

Precīzs spēles dati ir numurs meklējumiem precīzu atslēgvārdu. Tas ir arī rādītājs par īstermiņa satiksmes, ka jūs varētu sagaidīt par atslēgvārdu, ja jūs mērķtiecīgi to caur SEO.

- ORGANIC DATA -

Tirgus Samurai mēra iespējamo vērtību, "bezmaksas" satiksmi no meklētājprogrammas - lai palīdzētu jums atrast izdevīgākos atslēgvārdus mērķi SEO, un ļauj jums koncentrēties uz atslēgvārdiem, kas dod jums vislielāko iespējamo labumu.

Organisko satiksmes datu veidi, ka tirgus Samurai apvieno jums ietver:

- # 20: Kopā meklējumi -

Tas ir vienkārši, cik daudzi cilvēki meklē atslēgvārdu dienā par Google.com un Google meklēšanas partneru (piemēram, AOL sadarbības firmas Google meklētājprogrammu).

Tāpat kā visi satiksmes datiem iekšā Tirgus Samurai Keyword Research moduli, šī statistika ir visprecīzākie pieejami, un pastāv Broad, frāzes un precīzo atbilstību, un ir vērsti uz jūsu izvēlēto reģiona vai valodas - ļauj jums veikt atslēgvārdu izpēti par jebkuru atslēgvārdu tirgū pasaulē.

Pirmo reizi ar tirgus Samurai, jūs varat iegūt precīzu atslēgvārdu informāciju par jebkuru atslēgvārdu, valodas vai reģionā - atklājot jaunus tirgus, lai jums, un atņemot nepieciešamību jebkuru atslēgvārdu "minējums-darbs".

- # 21: SEO Traffic -

Tas ir maldinošs apskatot kopējo meklē atslēgvārdu. Tas ir viegli domāt par to, cik liels tas būtu, ir visi meklēšanu dienā zemes jūsu vietnē - ja patiesībā, tikai daļu no šiem cilvēkiem būs kādreiz apmeklēt jebkuru vietu.

Tirgus Samurai unikālā SEO Traffic rezultāts (SEOT) ir unikāls, jo tas dod jums maksimālo summu satiksmi, ka mērķauditorijas atslēgvārdu, iespējams, lai dotu jums.

Tas ir balstīts uz analīzi miljoniem faktisko meklētājprogrammu vaicājumu, kas parāda 42% no visiem klikšķiem doties uz FIRST norādītajam rezultātu.

Izmantojot šos datus, ir ļoti vienkāršs veids, ka jūs varat iegūt labākus rezultātus no jūsu atslēgvārdu mērķauditorijas - augstāka SEOT skaitlis ir par atslēgvārdu, vairāk potenciālo satiksmes jūs varat uzņemt no SEO jūsu mājas lapā. Simple.

- # 22: Frāze-to-Broad Match Ratio (PBR) -

Šis rīks ietaupa daudz izšķērdēta laiku un pūles, optimizējot sliktiem atslēgvārdiem - risku, izmantojot jebkuru citu atslēgvārdu programmatūru pieejamu, jo pirmsbudžeta statistika ir pieejami tikai iekšā Tirgus Samurai.

Datori nesaprot valodu, tāpat kā cilvēkiem darīt, un būs bieži izjaukt vārdu secību atslēgvārdiem. Tā vietā, lai dotu jums atslēgvārdu "foreļu zvejas lures" (ko lielākā daļa cilvēku meklētu), viņi varētu ieteikt "mānekļi foreļu makšķerēšana".

Ja jūs optimizēta labo atslēgvārdu nepareizā vārdu secībā - jūs neesat optimizēta vispār.

Jūs varētu saņemt klasifikāciju, bet jums nav iegūt maksimālu satiksmes šo atslēgvārdu.

Zemu PBR rezultāts ir brīdinājuma zīme, ka jūsu atslēgvārds varētu nebūt pareizā vārdu secībā. ("Add permutācijas" rīks var palīdzēt jums, lai noteiktu pareizo vārdu kārtība. Skatīt iepriekš sīkāku informāciju)

- # 23: Trends -

Daži atslēgvārdi ir sezonas - "ziedi" ir populārs visā Sv. Valentīna diena, "ski" ir populārākais laikā ziemeļu puslodē ir slēpošanas sezona, bet tai laikā Austrālijas / Jaunzēlandes slēpošanas sezona mazāku otru maksimumu.

Ar tirgus Samurai parādot jums ikdienas datplūsmas aprēķinus no pēdējā mēneša laikā, šis skaitlis var svārstīties.

Izliekot sezonas satiksmes tendences atslēgvārdu, jūs varat precīzi prognozēt draudošos meklēšanas pieprasījumu atslēgvārdu Google .

Edit: konsekvences labad, Market Samurai tendenci grafiki tiek parādīti kā Jan-Dec kartēm.

Mēs noskaidrojām, ka Google bieži vien parādīt diagrammas ar pretrunīgi termiņiem (ar sākuma diagrammas pagaidām neko no 12-15 mēnešu iepriekšējiem) tāpēc tika bieži jauc apskatot diagrammas. Tā atkārtoti pasūtot tos kā Jan-Dec kartēm nodrošināja saskanību Market Samurai lietotājiem, un palīdzēja, lai uzlabotu Google jau labu darbu.

Ja jūs turiet savu peli pār vienu no bāriem diagrammas, Tooltip parādīsies kurā redzams, kuri mēnesī bar pārstāv.

Paldies-jums Frank Dobner par norādot, ka mums aizmirsa pieminēt. Pateicība Frank!

- AdWords DATA -

Šie dati atspoguļo samaksātā, satiksmes maksa par klikšķi, kas ir pieejama no Google Adwords, un ietver:

- # 24: Adwords Traffic -

Ļoti precīza tāme summu satiksmes reklāmdevējs var sagaidīt, lai top-ranžēta reklāmu Google Adwords (redzams pirmo reizi tirgus Samurai).

Izmantojot šos datus, jūs varat koncentrēt savu Google Adwords reklāmas uz atslēgvārdiem, kas, visticamāk, lai dotu jums maksimālu klientu skaitu.

- # 25: Adwords Maksa par klikšķi -

Šis skaitlis ir gan atspoguļo "tirgus vērtība" ir vienas atslēgvārdu apmeklētāju, un cik daudz jūs varat sagaidīt, lai maksātu konsekventi sasniegtu top vietas Google Adwords (nav stāvoklī 1-3, bet amatu # 1).

Kamēr citi instrumenti sniegt Cost Per Click aplēsēm, Tirgus Samurai ir vienīgais instruments, spēj sniegt šo ļoti mērķtiecīgu datus.

- # 26: Adwords klikšķu likmes -

Ko darīt, ja tu savu reklāmu var prognozēt gaidāmo klikšķu skaits, pirms tā tika pat darbojas, un izmantot šo skaitli kā kritērijs, lai jums pastāstīt, vai jūsu reklāma darbojas labi vai slikti.

Šī informācija var palīdzēt jums samazināt jūsu izmaksas uz vienu klikšķi, un uzlabot savu kvalitātes rādītāju - tas nozīmē, jūs varētu saņemt lielāku apmeklētāju plūsmu no Adwords, ar mazākām izmaksām.

Apvienojot precīzu satiksme aplēses datus no vairākiem avotiem, Tirgus Samurai ir pirmā (un vienīgā) atslēgvārdu pētniecības programmatūru var darīt jums.

- KONKURSS -

Daudzi cilvēki atkritumu daudz laika un pūļu mērķauditorijas ļoti konkurētspējīgu atslēgvārdus SEO vai Adwords.

Izmērot konkurenci, kas ir par atslēgvārdu, un atlasi augstas satiksmes zemu konkurences atslēgvārdus, jūs varat iegūt labākus rezultātus ar daudz mazāk laika, pūļu, izmaksu un iemaņas.

- # 27: SEO Konkurence (SEOC) -

Tas ir skaits, interneta lapas, kas piemin jūsu izvēlēto atslēgvārdu frāze. Vispār, jo mazāk tīmekļa lapas, kas minēta šo atslēgvārdu frāze, ātrāk jūs varat saņemt klasifikāciju.

- # 28: Konkurence Nosaukums (SEOTC) -

Tirgus Samurai lietotājiem pieprasījusi šo funkciju, un mēs piegādāts. Šis skaitlis parāda vairākas tīmekļa lapas, kas satur atslēgvārdu savās virsrakstu tagus (jebkurā Word secībā).

Ar atslēgvārdiem, ka laižat virsrakstā tagu web lapā pagaidām smags meklētājprogrammu ranking faktors, bieži vien jūs varat iegūt ļoti ātri front-lapu klasifikāciju, vēršoties atslēgvārdus ar ļoti zemu nosaukumu konkurences rādītājus.

- # 29: Konkurence Nosaukums uz SEO Konkurences Ratio (SEOTCR) -

Tas ir attiecība vietu skaits, kuros minēta atslēgvārdu frāze, ar skaitu, vietu, kas ir atslēgvārdu nosaukumā tagiem vietas -, un to var izmantot, lai atrastu zem-optimizēta atslēgvārdu tirgos.

Atslēgvārdu tirgi, kas ir ļoti zems atslēgvārdu optimizācijas būs mazas SEOTCR rādītājus.

- # 30: Adwords Reklāmdevēju Skaits (AWA) -

Tas ir skaits, reklāmu, kas darbojas, lai atslēgvārdu frāze.

Kaut arī daži citi atslēgvārdu rīki DO sniedz AdWords reklāmdevējs skaitu, tie nesniedz statistiku par kopējo skaitu reklāmdevēju - tā vietā, viņi saskaitīt reklāmdevēju uz priekšējā lapā Google skaitu (kas parasti ir starp 8 un 11 rezultātiem).

Jo tirgus Samurai sniedz precīzākus datus šajā jomā, jūs varat iegūt labāku priekšstatu par to, kā konkurētspējīgs atslēgvārds ir Google Adwords, un koncentrēt savus centienus uz vismazāk konkurētspējīgu un izdevīgāko atslēgvārdu.

- # 31: Adwords konkurss (AWC) -

Šī konkurences pasākums nodrošina Google, un sniedz sajūtu skalas parāda, cik daudzi reklāmdevēji ir solīšana par atslēgvārdu, salīdzinot ar visiem pārējiem atslēgvārdiem.

Šis vispārējais rokasgrāmata ir vēl viens veids, kā strādāt, vai atslēgvārds būs augsta, vidēja vai zema konkurence - un koncentrēt savus centienus uz zemāko konkurenci, augstāko vērtību atslēgvārdiem.

COMMERCIAL VALUE

Ne visi satiksmes ir radīti vienādi.

Daži atslēgvārdi piesaistītu vairāk klientu, vai cilvēkiem, kuri vēlas tērēt vairāk naudas.

Ja jūs zināt, kuri atslēgvārdi tiek izmantoti "pārlūkprogrammām", un kuri atslēgvārdi kurus izmanto "pircējiem", jūs varat mērķēt augstāko vērtību, ienesīgāko atslēgvārdus Pirmais - un padarīt vairāk naudas ar mazāku piepūli.

- # 32: Online Commercial Nodomu (Oči) -

Tirgus Samurai bija pirmais instruments, lai nodrošinātu OCI datus
mēra visticamāk pērk paradumus cilvēku, izmantojot atslēgvārdu

ja rezultāts ir augsts (virs 50%), tas varētu būt atslēgvārdu cilvēki vēlas iegādāties izmanto
ja rezultāts ir zems (zem 50%), tas ir iespējams, lai piesaistītu vairāk pārlūkiem nekā pircēju.

Izmantojot šo rīku, jūs varat koncentrēties uz ienesīgākām atslēgvārdiem.

- # 33: Adwords Value (AWV) -

Kādreiz gribēja zināt, kuri atslēgvārdi būtu daudz izdevīgāk ir mērķis?

AWV dod jums maksimālo vērtību satiksmi (dienā), ka jūs varētu saņemt, vēršoties atslēgvārdu - par Adwords.

Gan AWV un SEOV ir unikāla Market Samurai - un palīdzēs jums mērķa visrentablākajām atslēgvārdus, un izvairīties no nevērtīgs atslēgvārdus.

- # 34: SEO vērtība (SEOV) -

Kādreiz gribēja zināt, kuri atslēgvārdi būtu daudz izdevīgāk ir mērķis?

Tāpat kā AWV - SEOV ir kopējā maksimālā vērtība satiksmi (dienā), ka jūs varētu saņemt, vēršoties šo atslēgvārdu, izmantojot SEO, nevis Adwords

Veids, kā tas tiek aprēķināts, ir vienkārši tirgus vērtība satiksmes atslēgvārdu, kas reizināts ar summu satiksmi, ka vienā vietā, iespējams, varētu saņemt. Tā rezultātā, šis skaitlis ir ņemts vērā gan vērtību atslēgvārdu, un satiksmes apjomu - tāpēc tas ir labs veids, kā koncentrēties uz vērtīgākajiem, ienesīgākajiem atslēgvārdiem.

FILTRĒŠANAS ATSLĒGVĀRDI

- # 35-47: Columns un šķirošana -

35. Sortable Columns

Tirgus Samurai kolonnas ir kārtojams - tik, noklikšķinot uz vienas no kolonnu virsrakstiem, jūs varat kārtot visus atslēgvārdus šī gabals datiem.

Vēlaties redzēt, kuri atslēgvārdi ir visaugstākā satiksmes līmeni, vērtību, vai konkurences līmeni? - Vienkārši noklikšķiniet uz attiecīgās kolonnas virsraksta, un atslēgvārdi tiks sakārtoti šādā secībā - augstākā līdz zemākajam.

Vēlaties, lai mainītu kārtību, un redzēt, kas uzskaitīti no zemākās uz augstāko atslēgvārdus? - Vienkārši noklikšķiniet vēlreiz.

36. Rīka padomi

Turot peles rādītāju uz kolonnas virsraksta, jūs varat arī redzēt aprakstu datu šajā slejā.

37. Fiksētie kolonnu galvenes

... Un, kā jūs ritiniet uz leju, visi atslēgvārdu ailes paliek redzami - kā šis (piezīmju atslēgvārdiem) ...

Tie visi ir maz funkcijas, kas palīdzēs jums, lai analizētu atslēgvārdus ātrāk un vieglāk.

- # 38: Filtrēšana -

Meklējot labāko atslēgvārdus mērķi izmanto, lai ņemtu laiku un pūles.

No vienas puses, jūs vēlaties augstu satiksmes atslēgvārdiem.

No otras puses, jūs vēlaties zemu konkurences atslēgvārdus.

PLUS - jūs vēlaties, lai pārliecinātos, ka jūsu atslēgvārdi ir vērtīgs - ka cilvēki izmanto tos atrast lietas iegādāties.

Šķirošana atslēgvārdus nepietiek. Kas ir iemesls, kāpēc tirgus Samurai izveidojis 14 atslēgvārdu filtri - ļauj filtrēt zemu vērtību, zemu satiksme, augstas konkurences atslēgvārdus un ir koncentrētāka sarakstu ar labākajiem kvalitātes atslēgvārdus mērķi.

Padziļinātai analīzei

- # 39: Easy Atslēgvārds Tabs -

Tirgus Samurai izmanto atslēgas ciļņu - ļauj saglabāt pētījumu vairākiem atslēgvārdiem kopā vienā projektā viegli atsauci.

Tas arī nozīmē, atslēgvārdi tiek sagrupēti komplektiem atbilstošiem atslēgvārdiem - visi no tiem pašiem attiecību grupām, Google vēlas redzēt.

- # 40: "Quick Tab" Key Ikona -

Blakus katra atslēgvārda ir galvenais ikona. Noklikšķinot uz šīs ikonas ļaus jums atvērt atslēgvārdu jaunā tab - tā, ka jūs varat "rakt dziļāk" uz interesantu atslēgvārdiem, un atrast papildu atbilstošus atslēgvārdus.

- # 41-43: krāsu kodēta Atslēgvārdi -

Jūs arī paziņojums, ka tirgus Samurai ir dažādas krāsas dažādām rindām atslēgvārdiem.

41. Active Atslēgvārds

Oranžā atslēgvārds ir galvenais atslēgvārds pašreizējā cilnē, un vienmēr būs redzama (pat pēc tam, kad ir piemēroti filtri), lai jūs varētu salīdzināt citus atslēgvārdus pret.

42. Atvērt Atslēgvārds

Zaļās atslēgvārdi ir atslēgvārdi, kas ir atvērtas citās cilnēs, parādot jums, ka jūs jau esat "delved dziļāk" par šo atslēgvārdu.

43. Zebra Striping

Rindas ir arī "zebra svītrainām" - ar mainīgu fona krāsas rindās (gaiši pelēks / balts). Tas palīdz jums, lai lasītu atslēgvārdu datus vieglāk.

- # 44: Klikšķināmi Rezultāti -

Blakus attiecīgo gabalu atslēgvārdu datiem, jūs redzēsiet nelielu zaļā bulta (kas oranžs, kad jūsu peles kursoru hovers pār to).

Bulta signāli, ka uzklikšķinot uz šo rezultātu atvērsies izejvielas datu avotu jaunā logā, kas ļauj seethe faktisko tīmekļa vietnes un reklāmdevējiem, kas jums var būt sacenšas šajā tirgū.

Jūs varat arī noklikšķināt uz Trends grafika, lai redzētu vēsturiskās tendences atslēgvārdu.

TAGGING

- # 45-46: Atslēgvārds Marķējums -

Vai esat kādreiz bijis lūgts atslēgvārdiem vai tagus YouTube video, sociālās Grāmatzīmes iesniegšanas vai blogā?

Dažu sekunžu laikā, jūs varat ir saraksts ar ļoti mērķtiecīgu atslēgvārdus šim nolūkam izmantojot tirgus Samurai.

Vienkārši izvēlieties labāko atslēgvārdus darbu (ievietojot ķeksīti tickbox pa kreisi atslēgvārdu), un pēc tam noklikšķiniet uz "Copy birkas"

Jums ir divas iespējas tagiem ...

45. kopēšana Birkas (atdalot ar komatu)

Pirmais ir komatu atdalīti - par blogiem un lielākā daļa sociālo Grāmatzīmes vietām. Tās parasti izskatās šādi:

ģitāra nodarbības, ģitāra stunda grāmata, bluegrass ģitāra nodarbības, svina ģitāra nodarbības, slaidu ģitāra nodarbības, mācīties ģitāras nodarbības, lejupielādēt ģitāra nodarbības, sākot ģitāra nodarbības

46. ​​Copy Birkas (Space Atdalīts)

Tos izmanto daži sociālo Grāmatzīmes vietām un video vietnēs, tostarp Delicious.com, un viņi izskatās šādi:

ģitāra-nodarbības ģitāra stunda-book Bluegrass-ģitāra-nodarbības svina-ģitāra-nodarbības slide-ģitāra-nodarbības mācīties-ģitāra-nodarbības lejupielādēt-ģitāra-nodarbības sākas-ģitāra-nodarbības

Eksportētājas

- # 47: Eksports uz CSV -

Tirgus Samurai ļauj eksportēt savu pilnu atslēgvārdu pētniecības datus CSV izklājlapu, arhivēt, dalīties ar citiem, vai pat dot klientiem - vienkārši noklikšķinot uz "Eksporta" pogu.

- # 48: Eksports uz teksta failu -

Kā jau minēju iepriekš, jūs varat arī eksportēt atslēgvārdu sarakstus teksta failus no atslēgas Generation lapā. Tas attiecas ne tikai uz savu izpētītas sarakstam - jūs varat arī eksportēt savas pozitīvās atslēgvārdus, vai jūsu ierobežojošo atslēgvārdu sarakstu izmantošanai Adwords vai citur.

(Piezīme: Atgriežoties pie atslēgas Generation lapu un eksportē savu atslēgvārdu sarakstu kā ​​teksta fails ir atšķirīgs, kad esat filtri - kā jūs redzēsiet tikai atslēgvārdus, kas atbilst jūsu filtrēšanas kritērijiem)

Reģionālā reklamēšanās

- # 49: Reģions & Language Targeting-

Vai jums kādreiz uzskatīja, ka spēj dot naudu lielos meklēšanas tirgos ārpus Amerikas Savienoto Valstu, lielā mērā ignorēja interneta tirgotājiem?

Šeit Jūs varat atrast augstas satiksmes, augstvērtīgu "nišas" ar tikko konkurents aktuāli - un dominēs nozarei pats.

Tirgus Samurai ļauj darīt atslēgvārdu pētījumus 234 valstīm, reģioniem un teritorijām - dod jums iespēju piekļūt vairāk atslēgvārdu tirgiem, nekā jebkad agrāk - pieņemšanas Market Samurai diezgan iespējams, vienīgais pasaules atslēgvārdu pētniecības programmatūru, iespējams izvēlēties jebkuru lielu valodu, valsti vai reģionu pasaulē.

- # 50: Valoda -

Tāpat, Tirgus Samurai ir spējīgs sniegt jums precīzu atslēgvārdu pētniecības datus par jebkura liela valodā - ļauj jums iekļūt praktiski jebkurā tirgū, kas pastāv internetā.

Par daudzvalodu lietotājiem tirgus Samurai, tas paver visu pasaulēm neizmantotas iespējas tiešsaistē.

- # 51: Pieaugušo Filtrēšana -

Tirgus Samurai arī ļauj jums, lai izvairītos, vai iekļaut atslēgvārdus pieaugušo saistītu starp atslēgvārdu pētījumu rezultātiem.

(Šīs iespējas ir pieejamas, lai jums, kad jūs sākat jaunu Market Samurai projekta failu.)

LAI atslēgvārdus RĪCĪBAS

- # 51-52: Pievienot Rank Tracker -

Ja jūs plānojat, lai optimizētu savu vietni, lai rangs labi atslēgvārdu, jūs varat pateikt, tirgus Samurai ir Rank Tracker, lai izsekotu jūsu klasifikāciju atslēgvārds ietvaros atslēgvārdu pētniecības jomā.

Divas iespējas, ka jums ir par šo darbu dažādos veidos:

51. Rank Tracker tickbox

Atzīmējot šo lodziņu, jūs pievienojat galveno atslēgvārdu tab jums ir atvērta Rank Tracker.

Jums tiks vaicāts, vai vēlaties, lai kategorizēt atslēgvārdu (lai saglabātu atslēgvārdus treelike struktūra Rank Tracker), un, ja jūs vēlaties piešķirt īpašu mērķa lapu, kuru esat optimizēta šo atslēgvārdu.

52. Rank Tracker Drop-Down

Izmantojot šo iespēju, jūs varat izvēlēties vairākus atslēgvārdus, ka jūs plānojat par mērķauditorijas (ievietojot ķeksīti tickboxes blakus tiem atslēgvārdiem), un tad pievienot tos visus, lai Rank Tracker uzreiz.

Šī 2-otrais process ietaupa jūsu laiku un pūles, un ļauj jums izsekot jūsu klasifikāciju vieglāk.

- # 53: Sākas Izmantojot Atslēgvārds Tūlīt -

Tirgus Samurai ir kas vairāk nekā tikai atslēgvārdu pētniecība - tas ir par iegūt maksimālo vērtību no atslēgvārda, izmantojot minimālo summu laika, pūles un izdevumus.

Atceries - atslēgvārdu pētniecība ir tikai pirmais solis šajā procesā ...

Ja jūs vēlaties, lai atbloķētu potenciālo vērtību atslēgvārdu, jums ir nepieciešams, lai tiešām kaut ko darīt ar atslēgvārdu.

Ar tirgus Samurai - kad jūs esat atradis savu atslēgvārdu, jūs neesat "palicis auksti", lai mēģinātu un padarīt atslēgvārdu darbu ar sevi.

Jūs varat sākt, izmantojot tirgus Samurai ir instrumenti uzreiz - lai dotos dziļākos SEO analīzi, pētniecības tēmu rakstīt par, atrast un veicinātu filiāli produktiem, publicēt saturu, lai jūsu mājas lapā, izveidot augstas kvalitātes atpakaļsaišu, un izsekot jūsu portāla klasifikāciju - visi klikšķi uz pogas.

...

... Bet es apstāties šeit - jo šodien es esmu tikai daloties funkcijas pieejamas jums iekšā vienu moduli laikā Market Samurai - tikai Keyword Research moduli.

Tas ir burtiski 1/8, ko tirgus Samurai var darīt, lai jūs (tikai 1 no 8 Market Samurai moduļiem) - mēs neesam pat pieskāries citus 7 moduļi (SEO Konkurence Analysis, Rank Tracker, atrast saturu, Promotion / Link Building , monetizāciju, Adwords, vai publicēt saturu!)

Un tas ir skaidrs, tikai skatoties uz to, ka jums ir piekļuve vairāk padziļinātu atslēgvārdu pētniecības datiem, nekā jebkurā citā atslēgvārdu pētniecības programmatūru pieejams jau šodien.

Es ceru, ka jūs esat atklājuši kaut ko jaunu šodien, ka jūs varat sākt izmantot jau tagad.

Brent

PS - Tas ir mazliet kur es paskaidrot, kā jaunais lasītāji var piekļūt Market Samurai ...

Ja vēlaties izmēģināt tirgus Samurai par sevi, jūs varat saņemt bezmaksas piekļuvi atslēgvārdu pētniecības moduli (un visas no iepriekš minētajām iezīmēm) - plus pētījumā citas modernas funkcijas iekšpusē Market Samurai - jūs varat saņemt savu kopiju šeit .

Ja jums jau pieder tirgus Samurai, un vēlētos, lai uzlabotu ar samaksātā versiju (un saņemt mūža pieeju visiem 8 moduļiem iekšā Tirgus Samurai), vieta, lai uzlabotu savu kopiju ir šeit .

PPS - Vairāki cilvēki ir lūguši PDF versiju šo blog post.

Scott Harvey izpalīdzīgi pienākums - un tagad jūs varat lejupielādēt PDF šo blog post šeit . Pateicība Scott!

Brent Hodgson līdzdibinātājs Noble Samurai, un interneta mārketinga speciālists.

Brent ir uzrakstījis 68 amatu (iem) par Noble Samurai

123 Responses to “What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research Software Available?”

 1. A question: What are the differences between Market Samurai & Keyword Elite 2.0? It is not a coincidence that you are releasing these emails at this time, is it?
  Regards,
  Dave

  On
  www.neumaticos4x4.net replied:

  Great question, we hope get answer.

  On
  Brent Hodgson replied:

  The differences are massive. See the previous post on this blog – Market Samurai's focus isn't on finding keywords – it's on using keywords in the best possible ways.

  We've got a lot of respect for Brad and the tools he produces, and I know he's got a lot of respect for Market Samurai.

  As for it being no coincidence – you're right – with everyone thinking about keywords right now, it's a fantastic time to review Market Samurai's keyword research tools and remind our users of why they made the right decision to use Market Samurai (as I say at the start of this blog post).

  On
  Ron Reed replied:

  Mutual respect for BOTH… indeed.

  Which is percisely why I own BOTH and would suggest everyone to do the same.

  On
  Puneet Aggarwal replied:

  Es domāju, ka reāls zemākais punkts Market Samurai (man ir gan KE 2.0 un MarketSamurai kā šodien), tiek sagatavots atslēgvārdus. Tas izmanto tikai bāzes atslēgvārdu. Es neesmu atradis veidu, lai radītu atslēgvārdus tāpat kā Google ierosinājums rīks. Ja es esmu trūkst kaut kas, lūdzu norādīt mani pamācību.

  Kad es izmantot bāzes atslēgvārdu un sākt jaunu projektu, tas vienmēr atrod jaunus atslēgvārdus ap 100-600, bet tad izfiltrē lielāko daļu no tiem.
  Sveicieni, Puneet


  Brent Hodgson atbildēja:

  Vai jūs domājāt - radot sarakstu ar atslēgvārdiem, kas ir saistīti ar vairākiem atslēgvārdiem?

  Nē, mēs to nedarām. Es neticu KE2.0 dara, vai nu.

  Iemesls mums nav, jo tas faktiski samazina vērtību atslēgvārdiem jūs saņemsiet - jūs saņemsiet mazāk atslēgvārdu, kas saistīti ar katru atsevišķu termiņu, un atslēgvārdi netiek cieši sagrupēti ap vienu terminu vai frāzi - tā viņi nespēj tikt izmantoti, lai izveidotu LSI / godbijīgs integritāti / atslēgvārdu Arhitektūra, ka Google meklē, mēģinot saprast, ko lapa ir about.

  Tas ir iemesls, kāpēc jūs redzēsiet atslēgvārdu instrumenti, kas paredzēti līdz 2005. lūdzot jums vairākus atslēgvārdus, lai sāktu atslēgvārdu paaudzi - bet lielākā daļa atslēgvārdu rīku, šodien tikai lūgt jums vienu atslēgvārdu kā sākumpunktu.

  Tev taisnība par filtrēšanas lielāko atslēgvārdiem. Tirgus Samurai dara fantastisku darbu izfiltrējot zems satiksmes, zemu vērtību un zemu konkurenci atslēgvārdus, lai jūs varētu atrast vienu augstāko vērtību atslēgvārdu (vai atslēgvārdus), lai mērķa.

  Ir svarīgi atcerēties, ka nav tādas lietas kā "mērķa" simtiem atslēgvārdiem, vai "optimizējot" ap simtiem atslēgvārdiem - tas nav mērķtiecīgi vispār.

  Tātad galvenais ir atrast labāko, augstas kvalitātes, attiecīgas atslēgvārdu (s) optimizācijas - un izmantot šos atslēgvārdus, kā jūsu uzmanību.

  Es ceru, ka tas palīdz jums out.

  Brent


  Puneet Aggarwal atbildēja:

  Tātad tu domā, ka, ja es ieiet "saite ēka" kā bāzes atslēgvārdu, tas atradīs visus atslēgvārdus, kas satur šo frāzi, un nekas cits .... Tiesības?

  Tad nav google atslēgvārdu rīku, labāku bet par atslēgvārdu izpēti (tikai atslēgvārdu pētniecības, es domāju)

  Sveicieni, Puneet


  Brent Hodgson atbildēja:

  Nē Varbūt es nepareizi interpretējusi savu sākotnējo post.

  Tirgus Samurai izmanto Google atslēgvārdu rīks kā atslēgvārdu paaudzes avots - tā jūs saņemsiet tādas pašas (sinonīms) rezultātus.

  Piemēram, ja es tipa [saite ēkā] stāšanās tirgus Samurai, un izvēlieties "Google Sinonīms rīks" kā atslēgvārdu avots (tas ir Google Atslēgvārdu rīks) man 200 atslēgvārdus.

  8 atslēgvārdi bez satiksmi saņemt noņemts nekavējoties Market Samurai, atstājot mani ar 192 atslēgvārdiem.

  "Saite ēka, saite būvniecības pakalpojumiem, saite ēkas dienests, SEO saite ēka, ēkas saites, saite ēka kompānija, saite ēka Indija, saite ēkas stratēģijas, saite ēka programmatūru, saite ēkas kampaņa, Link Building Tips, utt"

  Tie ir tieši tādas pašas atslēgvārdus, kas es redzu iekšā Google atslēgvārdu rīku.

  Brent

 2. 2
  Gada 26 augusts 2009 plkst 05:51
  Dexx teica:

  Man (kā es tagad pieder gan instrumentus), es teiktu Market Samurai domāts izvietojot Maskēšanās atslēgvārdus dominē tirgu, un tad, izmantojot iebūvēto instrumenti reklāmas metodēm un izsekošanu. (Ti atslēgas Ranking līdzeklis nesen atbrīvota)

  Keyword Elite ir domāts vairāk par PPC tirgotājiem (tho acīmredzot ir SEO pabalstu), bet ir paredzēts atrast, uzskaites, un dominē adwords iespējas. (AdWords vēsturi, izsekojot pašreizējo AdWords kampaņu, CPA iespējām, AdSense vietnes mērķauditorijas uc)

  Tur ir citas atšķirības, un es ņemšu prob atbrīvot videoklipu demonstrētu ieguvumus gan pēc tam, kad es spēlēt ar KE2 vairāk.

  Ceru, ka palīdz!

 3. Šī ziņa noteikti ir pelnījis Retweet, jo es nekad iedomāties tik daudz dažādos veidos, lai veiktu atslēgvārdu izpēti. retweeting tagad.

 4. Es domāju, ka jūs paveica lielisku darbu, iet pāri visiem iezīmes tikai viens no daudzajiem moduļiem pieejami Market Samurai!
  (Tas būtu jāiekļauj jūsu produkta dokumentācijā ,,: o) ,, mājienu)

  Es noskatījos video, kad es pirmo reizi iegādājies programmatūru, bet bija aizmirsuši par kādu no šīm funkcijām.

  Linda
  PS Es mīlu filiāli saiti, lai veicinātu šo programmu! Es lietoju to visiem maniem klientiem, lai noteiktu labākos atslēgvārdus viņiem koncentrēties uz savu uzņēmējdarbību.


  Brent Hodgson atbildēja:

  Dr Anthony Fernando strādā pie padziļināta video un PDF rokasgrāmatas tagad :)

  Attiecībā uz filiāļu programmu, - ja jūs sazināties ar atbalstu, viņi varēs pārliecināties, jūs saņemsiet informāciju, tiklīdz tie ir pieejami.

 5. Es mīlu tirgus Samurai - it īpaši 3 jaunas bezmaksas moduļus esat pievienojis, jo es nopirku programmu. Es to izmantot tagad, lai radītu widget reklāmas manas mājas lapas; aizņem apmēram 30 sekundes reklāmas.

  Tagad es gribu sākt jaunu mājas lapu, kas ir nekas, bet reklāmas, kas iegūti no tirgus Samurai, un pēc tam palaist un ADWORD kampaņa un nav jāiegulda dienas / nedēļas laika celtniecības atpakaļsaišu, rakstot rakstus, un, izmantojot rakstu noliktavas, lai izplatītu vārdu. Esmu ieradušies novērtēt, ka, izmantojot ADWORD kampaņa varētu būt lētāk, nekā visu to darbu, man tagad darīt.

  So what will be the Adword module and how long will we have to wait?

  Paldies,

  On
  Brent Hodgson replied:

  I can't announce release dates or features (we never do this in advance). All I can say is what you'll be getting will be well worth the wait :)

 6. I would also like a run down of the differences. I can't tell for sure but there appear to be differences between the two. I'd like to know what each does and how I can benefit from KE2 – and just so you know, I already have Market Samurai as a paying customer.

  Thanks for your insight.

 7. 7

  Hi Brent
  Thanks for reminding me about the Market Samurai software.

  I remember trying the trial out in January this year – soon after the new version release. It worked great for what I needed and always wanted to purchase the fully registered copy. I see you have added new tools as well in the current version. This is absolutely awesome.
  I'm looking forward to the adwords tool release.

  Saglabāt labu darbu!

 8. Once again you've reminded me of all the riches right here in my own backyard just waiting for me to pick them up. No need to go in search of resources. The Noble Samurai provides everything I need.

 9. PS – An affiliate program would be nice so those of us in the IM field dont have to promote other programs instead to our lists (we have families to feed!) heh

 10. Keyword Elite is pretty much being promoted by all top affiliate marketers right now so you will get a flood of emails and spam about it. I am staying here with Market Samurai. The hype from Keyword Elite will die down soon.

  Andrew

 11. It is a really important question for us, as Keyword Elite is $197 and Market Samurai is 2.5 times that price.
  I've been working with Market Samurai since 30dc started, and I'd like, even though we found some issues (Support is looking at them) but for that price I think I could go for the KE.
  If anybody on the MS team could give us a comparison, I think it would be great.
  Paldies,
  Esteve.

  On
  Brent Hodgson replied:

  You're right about support – lately we've been swamped with thousands of new users because of the Thirty Day Challenge.

  Normally people remark about how Noble Samurai support is one of the best in the internet marketing industry – so I'm disappointed that there have been delays lately. :(

  You mention “Market Samurai is 2.5 times the price” – this is not right.
  If you're doing the 30 Day Challenge, the price is less than half.

  On
  www.neumaticos4x4.net replied:

  Hi Brent, it's absolutely true that Support is being great, no concerns about that, for sure. May be, the SEOC matrix and Rank Tracker are being a bit faulty, at least for non US users (but as I said I'm abosolutley convinced that we'll be addressed).

  I'm so sorry about the mistake that I've made, when I compared both regular prices as I didn't know 30d challengers get that price.

  I hope this correction get others in the right track.

  All the gest.

 12. Esteve, I'm with you, it could be very interesting a comparison between the 2.

  See ya.

 13. This is a handy resource guys! You know I've been using this tool since the beginning, but with so many features it's easy to forget a few.

  Now I hope I get this math question right… :)

 14. [...] the features of Market Samurai Keyword Research and goes through the many options. Excellent! What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research Software Available? | Noble Samurai __________________ 30DC: 2008, [...]

 15. I have the full version of Market Samurai and have had it for a few months using it almost daily. Even so this overview of JUST ONE of the modules reminds me of so many things i don't do.
  The other modules are equally awesome.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Thanks Graham! :)

  I'm glad you're using it almost daily. That's where we want to be – the “bread and butter” of internet marketing – the software you run your internet business from every day.

 16. Neumaticos: You said MS is 2.5 times the price of KE? Am I missing something? MS is only $149. A steal.

  Everyone wanting comparisons … this post by Brent serves as an amazingly detailed overview of 1 module out of 8 in MS.

  If you have the money … buy both tools. Of course, one has some features the other doesn't have.

  If you don't have the money, then read the sales letters and get a good idea of what they both do. One is not like mounds better than the other — though I tend to think MS has got a solid edge due to the ability to directly cause you to actually USE your keyword immediately. Very powerful.

  I don't think the Noble team needs to spend time creating a Comparison between the two.

  Just keep creating incredible modules and speeding up MS.

  I will say — it wouldn't hurt for Noble team to add new stuff that they may like that's in KE. That's just smart business. KE certainly watched what MS did and emulated quite a bit of things.

  On
  www.neumaticos4x4.net replied:

  Hi Mark, I'm sorry for the mistake, I was not aware for such a price for the 30dc users.

  Thank you so much, for the information.

  Finally, I think MS is offering great tools, just need to be a bit polished, as I said to Brent, we are dealing with some issues on SEOC matrix and Rank Tracker (maybe because we are not US users).

  But anyway, I'm sure the support team will addressed them.

 17. My partner and I have had great success with Market Samurai in fact I am looking at getting a few copies one for my outsource assistant and the other for myself do you have anything that would allow this on a discounted level if not I'll still go ahead and register 2 additional license.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Make sure you get in touch with Support about this ( http://www.noblesamurai.com/support/helpdesk ) – they'll be able to help find the best way to do this.

  There are several considerations, like whether you want the copies for the outsourcers to be on a different license key so that you have more control and security.

  Also, depending on the number or licenses, there are some discount points available for bulk purchases.

  Brent

  On
  Isha of Market Samurai Resources replied:

  Alyysa, if you have a WordPress blog, you can put a meta description of your own in there, using the All in One SEO Pack plugin.

  Brent, shame on me: on first reading your post a few weeks ago I missed your “#45-46: Keyword Tagging” bit and also – shame on me twice – I hadn't noticed it in my Market Samurai and tried it out. What a nitwit : D

  Thank you for a great post.

 18. Great post Brent and possibly the best analysis & feature roundup of Market Samurai I've seen so far – cheers.

  I've been using Keyword Elite v1.0 since it was launched way before MS was on the scene and I love it. MS came along and did a handful of things that KE couldn't and it was a breath of fresh air. Now KE 2.0 is on the scene its obvious lots of people are asking which is best and which one should I use.

  My answer to that is try both and then you decide. Personally I wouldn't want to be without either. If you take your business seriously and keywords, niches, tracking, monetization and content are part of your everyday business, then you should be using both tools anyway – period. When a new tool comes along, I don't instantly stop using all my other resources, that would be madness, I invest in new tools and use them alongside existing resources in order to reduce the workload, improve research and most importantly save time.

  If I was sitting on the fence and had to choose just one, I'd probably opt for Market Samurai due to the module and feature updates. They are regular and are usually very feature-rich, this I like.

  Keep up the excellent work guys.

  All the Best
  Phill Mason

  On
  Brent Hodgson replied:

  Thanks Phill! :)

 19. Thank you Brent. Very nice contribution and a good refresher for me. I have not finished reading this yet, but I do have a couple comments.

  SEOC – my understanding was this number was the number of competing “pages” not websites as it says above.

  Trend – I always wanted to know how to use the bar graph. Does the first bar in the graph refer to the current month?

  Google Synonym v Google Search – I am still confused as to what the distinction is between these. The synonym is the semantically related tool (I refer to this as a sort of a dictionary-like of common usage search terms). Google search seems to me to be the same thing.

  Your better understanding would be appreciated

  Frank

  On
  Brent Hodgson replied:

  Hi Frank,

  Great points – thank-you

  1) SEOC being competing “pages” – you're right – a typo on my part. (I also messed up #51 too… it's in there twice… doh)

  2) Trends – Fantastic point. I've updated this too. (Check it out above :))

  3) You're right about the Google Keyword (Synonym) Tool – it's like a “thesaurus” for keywords.

  Google's Search Based Keyword Tool is slightly different.

  If you ask it to give you keywords about “trout fishing”, it will give you a list of keywords that contain both the words “trout” and “fishing”.

  This means you'll get long tail keywords like “trout fishing lures” “fishing for trout”, “trout fishing in new zealand” etc – but you *won't* get related keywords like “fly fishing” or “salmon fishing” or “fishing lures”.

  I hope this helps!

  Brent

 20. Looks like a good option…I'm gonna give it a try…thx…:)

 21. Undoubtedly buy both tools if you can.

  But Keyword Elite 2.0 is $995. Yes count them.

  There was a discount for version 1.0 users which brings it down to sub $200.

  But BEST with both tools is NO RECURRING.

  Every tool has its own merits. tehy all return different data.

  But the wisest of men doe snot us eteh same keywords as eveyron eelse.

  So using these 2 and Maerket Discovery is how you acttually break the box.

  On
  Brent Hodgson replied:

  I think they're selling at $197 to the public right now. I don't think we'll ever see Keyword Elite 2.0 sold at $997 though.

 22. Brent,

  MS isn't pulling SEOC and SEOTC data when I do keyword analysis?

  Any ideas?

  On
  Brendan replied:

  You have to tick the SEOC and SEOTC boxes at the top option area in order to pull the data

  On
  Brent Hodgson replied:

  Thanks Brendan :)

  Dan – if you still have trouble, get in touch with us via support:
  http://www.noblesamurai.com/support/helpdesk

  That way we can ask questions, work out the exact cause, and help you to find the right solution.

 23. Market samurai rocks. There is absolutely no comparison with KE. Aside from that I am sick of getting email after email from the creator of KE. Not to mention the non existent support. The samurai is a top notch keyword tool.

 24. Man, the Spideys are going to like this post….KW heaven…

  I'm sure you guys TB'ed it already… I love it, btw…

  Nice post…

  Now stop promoting MS! Don't let the monkeys know about this tool!

  K, thanks….

 25. [...] What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research … [...]

 26. 26

  Bought Market Samurai awhile back… no regrets – excellent tool. It's way better than this KE2 stuff that just came out

 27. 27
  On August 26th, 2009 at 8:13 am
  Jim Lorenzo said:

  Hi all:

  Both tools have a multitude of fantastic features. In my estimation though for the price, MS is smoking hot! Dollar for dollar and feature for feature it has more than enough horse power for anything I would be venturing into.

  A caveat though… The product is getting to be such a massive powerful beast, the training videos and pdf's are not a nice to have, they are a must!

  Thanks for everything,

  Jim

  On
  Brent Hodgson replied:

  Thanks Jim!

  Completely agree about the training – Dr Anthony Fernando is looking forward to sinking his teeth deep into this as soon as our commitments with the 30 Day Challenge have ended

 28. Great Article Brent. I forgot that some of those features existed.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Then my work here is done ;)

  Thanks too for the great feedback!

 29. Thanks a lot Brent. I have been using Market Samurai for quite a lot of time now. It's been a great tool to find interview keywords.
  And yes, i was missing out on some features. Thanks for the detailed overview of all adwords features & reminding me of some 'great' things i was missing out.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Pateicība :)

  Happy to help where I can. I'm glad you got something out of it.

 30. Thanks – I've been a long time user but was missing one point – the exact, phrase, broad – drop down box – that explanation has clarified a number of my seo results – i was using broad all the time – not good to do – the exact, puts things in perspective. Glad you said that is what you can expect short term –

  also the country feature setting is one that will help me

  thanks again

  On
  Brent Hodgson replied:

  I'm glad :)

  Yeah – Exact Match is generally the starting point for rankings… You initially rank for the keyword exactly (only) – but once you gain enough authority, Google will rank you for other uses of the phrase.. Later, Broad Match kicks in.

  It's something that we'll go into more detail about at some point. It's a cool concept – like climbing an authority ladder.

 31. Great timing I reckon to be releasing all this extra stuff about Market Samurai… after all – the word “Keyword” is being DUMPED into me inbox right now… lol

  Here's a major benefit that Market Samurai has over “other” software, that isn't really talked about:

  - It can run on a mac.

  Citi nevar.

  On
  Brent Hodgson replied:

  lol – it's true. Gotta love the Mac!

  James Schramko made the same point in a recent review & comparison.

  I'm surprised, as the “other” tool was originally planned for PC + Mac release ( http://www.warriorforum.com/internet-marketing-product-reviews-ratings/67773-market-samurai-vs-keyword-elite-vs-micro-niche-finder-2.html#post919646 )

 32. I would like to thank everyone for there generous response to my question. I am a bit overwhelmed with all the tools available and only want those that truly add value. MS is great & I have yet to tap all of its functionality. It appears that I should have Keyword Elite in my toolkit as well … Thx again.
  All the Best,
  Dave

 33. I have found that Google sometimes blocks SEOC and SEOTC data when I have the Proxy Server option turned ON. If I then turn it off and click on Analyse (for the remaining keywords, after filtering) then Google gives me the missing data. I then have to remember to turn the Proxies back on again afterwards for other research! Try not to Analyse a long list of keywords when you are analysing (and not hiding behind a proxy server) or else Google will flag yout ip address and may stop giving you results for several hours.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Thanks David!

  I know that the team is further improving the speed and reliability of proxies right now. I'm looking forward to seeing what they come up with.

 34. 34
  On August 26th, 2009 at 9:23 am
  Karl Wester said:

  Thanks for the in-depth info on the Keyword Research module. It would be great if tou would give us similar info on all of the other modules.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Between the good Doctor Anthony and I, I get the feeling you're going to get exactly what you're looking for very soon :)

 35. First off, I love this tool. Marketing Samurai made all that keyword research theory I've been learning CONCRETE.

  Secondly, I have a suggestion…

  This blog post should be converted to a PDF ebook and be included with each download of Marketing Samurai… (just a personal thing, I kinda hate watching training videos.)

  Yes, I'm one of the few weirdos that prints out his eBooks and reads them AWAY from the computer.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Good one!

  When I read your suggestion, I emailed Anthony about it right away. I actually never considered it. Our plan is to produce PDF training over the next few months.

  Brent

 36. I would love to have this post as a pdf…to keep on my desk for a quick referral guide…I forget all the wonderful things MS does. Is that possible? Pateicība

 37. 37

  Market Samurais is a much better tool as it contains many more options than KE2.0. To get everything Market Samurai offers you would need to purchase additional products if you went went KE2.0. The guys here might say Brad Callen is a good guy etc, but they took money from my account and despite numerous emails and requests for a refund they ignore me. Market Samurai is excellent. As for customer service Brad Callens' company sucks and I would not touch anything they did with a barge pole.

  PS: I have Keyword Elite and just cancelled my subscription to SEO elite. They will not be getting another cent from me.

  On
  Vincent replied:

  Jamie, even i thought that the KE is lifetime update for free. Why now they even charged to existing customer.

  Don't they thing that the improvement of software is from the feedback of existing customer? What i think is MS is more flexibility compare to KE at this point.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Hi Jamie,

  I'm so sorry to hear about your troubles.

  Clickbank Support are able to help out in circumstances where a resolution can't be reached with a vendor.

  Perhaps this will help?

  Brent

 38. Market Samurai not only giving you a depth keyword search but also search engine competition, market analysis, I can go very far just by using the keyword research tool. I have KE version 1 and it's just a basic kw tool to search keywords, there isn't any market competition analysis like we have in samurai.

  The highlight features of KE version, like to search ads placement websites for adwords, see how much the ppc cost for adwords, we can get that all in our Adwords account, so nothing special.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Terima kasih Sam. :)

  On
  Brendan replied:

  OMG Brent you know Malay? LOL…
  I really love DEVs team of Market Samurai, all of you are humble and willing to help people. =D

 39. This tool is really something.Market samurai is almost all in one. Very convenient to use and very flexible as well, this one very effective software that you must have.

 40. Market Samurai ROCKS! It only keeps getting better as new modules are added. It's from down under and over the top! I own it and can't wait until the affiliate program is made available.

  Keep up the great work Brent! You Rock \m/ \m/

  Andy

  On
  Brent Hodgson replied:

  Thanks – although it's not just me ;)

  I owe everything to the team, and the users of Market Samurai

  (See http://www.noblesamurai.com/blog/market-samurai/happy-first-birthday-market-samurai-720 )

  None of us are as good as all of us, together.

  Brent

 41. I have not been able to use Market Samurai to its full potential. It truly is an awesome tool!

  I am looking to outsource keyword research. If you are an experienced MS user with solid keyword research experience, please contact me at benc 007 AT sbcglobal DOT net.

 42. Yeah, with all that's been added to Market Samurai lately, I'll definitely be sticking with it. It's far more than just a keyword tool.

 43. Brent – nothing you couldn't have done in 30 seconds…but I did a simple copy-and-paste of this into Word, and then created a PDF out of it for my own reference while using the tool. (I'm assuming you don't mind my use of your copyrighted material in this way, but if so, please let me know).

  Nothing fancy, but it kept most of the formatting pretty well. I'd be happy to send it to you if you'd like to share it with the few people that requested it.

  Regardless, thanks for the excellent information (and product).

  Scott

  On
  Brent Hodgson replied:

  Thanks Scott – I'd be happy to upload it for the people who are interested.

  My email address is simple. It's just my name at this site.

  Paldies!

  Brent

 44. I bought this product a while back and I've got to say that this is one of the smartest purchases I've made in regards to Internet Marketing/keyword products. You guys are great and the new modules kick *ss

 45. 45

  Brent,
  Thanks for the blog post. I agree that having this as a pdf would be good for you. I'd forgotten all the features that MS does and I use amost daily.
  I've been with you since the early days and the amount of work and upgrades that you've done with this software almost makes me feel guilty when I use. It's without a doubt the absolute best money I've ever spent for any software. Keep up the great work.
  I do wish you had an affiliate program, but what the heck, I still promote and tell people about, just my way of returning something for all the great value I've gotten out of the system. I need for you guys to stay around.
  I own both products, but never even open the other. Have a coupon for the new KE, but why bother. Between what I can get for free and MS, got everything I need.
  Best Regards

 46. 46

  In my opinion KE is a good Keyword tool but Market Samurai is a great business tool…..from beginning to end

  Graham

 47. 47

  Very useful! I could have done with this when I first started using Market Samurai. Any chance of a breakdown like this on the competition module. For myself I would love some guidance on what factors to give the greatest weighting.

  On
  Brent Hodgson replied:

  Oh man, that'd be a HUGE post Greg!

  It will happen…

  I don't want to do it right now because if I listed every feature that's in Market Samurai's SEO Competition module now, I'd just have to go back and update the list again very soon… *hint hint*

  Brent

 48. Liels post. Thank you for the review. I am a paid MS user and love the product. I also have the original KE tool. I use MS to do more in depth analysis of a few seed keywords. For this MS is just best in class as far as a non recurring payment software can be. The free upgrades and additional modules have been awesome.

  After giving it some thought I'm not going to upgrade my KE to KE2 even though they offer a discount for KE users. Funny thing, I seem to remember being offered free lifetime upgrades with the purchase of KE. I guess lifetime meant the version lifetime and free now has a price. I don't know. That just kind of rubs me the wrong way. Collectively KE users have provided some solid research data that was probably used to help build KE2. Thanks for your input now pay me again for the tool you help build. Sounds like my former employer.

  The other thing that is really pissing me off right now is all the spam from the list pimp gurus promoting KE2. I've trimmed my list of subscriptions way down but I guess in this economy the lure of easy money has a very strong appeal.

  I'm not knocking anyone for buying KE2. KE was a solid tool in its own right. I'm sure KE2 has some merit as well. But since Market Samurai came along my version of KE has been collecting hard drive dust.

  IMHO the best desktop keyword software is Market Samurai. For quick analysis I use Micro Niche Finder and the filter the seed keywords with Market Samurai. I get great results this way.

  For really deep analysis I'll use Nichebot from time to time and Market Samurai.

  Just my two cents I know but Market Samurai rocks! :-)

  On
  Brent Hodgson replied:

  Really interesting notes – thanks for the insights!

 49. Hi Team,

  I just wanted to leave a quick note to say thank-you to everyone who commented.

  There were so many fantastic comments that if I had have responded to everyone, I'm sure you would have got sick of seeing my name popping up in the comments here.

  So to everyone – thank-you for your comments, support and suggestions here!

  Brent

 50. An excellent post. I bought MS last year and being a newbie I have to admit I haven't really used it that much because I found it too overwhelming!!!! I can see for myself it is very powerful, but the power and the uses to which IM'ers can and do put the software are just beyond me right now. In my defence I have used it but only to search on keywords for writing articles for my blog. That's it….! I want to do more, but I don't know where to start.

  When Dr Anthony Fernando is creating the user manuals and videos, could he also include some example videos that show newbies how to start a project (like promoting Clickbank products) and, using MS, show us step-by-step how to do it so that we could use the software and have a mini money-making project actually completed. We can then do this again and again for ourselves and learn other ways to use the software from later videos.

  I feel it's important to be able to buy these tools, use them straightaway and have them earning money for us in the shortest period of time possible. Unfortunately I haven't done this yet.

  On
  Brent Hodgson replied:

  I've emailed Anthony to ask him about this now :)

  I'm sure the answer will be an emphatic “Yes” – Anthony's a brilliant teacher, and I know that one of his goals is to help make sure that everyone (no matter what skill level they have) can profit from Market Samurai's tools straight away.

  I know he'll also be stoked to see so many people looking forward to his training. This is really encouraging :)

  Brent

  On
  Nick R replied:

  As a relative newbie and paid MS user who hasn't actually used it yet(!) I would also absolutely love a step by step worked example along the lines suggested by Gareth C Thomas. Being able to jump right in and use the product and then translate that experience into other projects would be a great advantage. Please add my vote to this request. I do hope you can produce something like this.

 51. What a great overview of the module! No disrespect to your own efforts with the video tutorials, but most of them tend to be quite long whereas this tells you 95-100% of what you need to know in less than 5 minutes and is a great reference.

  Am looking forward to the pdf manuals etc – you seem to have some other votes for pdf or ebook versions of manuals/training versus (or in addition to the videos).

  I use MS every week – everyday when I'm on a new project – and I'd probably have made more of it already with a written guide as attention kind of fades 20 minutes into a video tutorial… Like I say, respect your efforts – I know it's not easy – but sometimes a quick lookup reference is all I want…

  Keep up the fantastic work. Great product.

 52. And of course Keyword Elite has nothing like the Market Samurai content creator, or even the product locator (it does have a JV locator, but it's a different animal).

  Still need a Noble Samurai Affiliate scheme. Co-Branded (like 30DC) would be excellent.

  Peace and light
  Peter

 53. Last time I used KE1 was when I purchased MS about 6 months back.
  MS is a life saver. KE1 doenst even tell you what 'project' you are in.
  KE has other good features but the bad design makes it harder to learn.
  Going to hold off on the KE2 till I get more videos…$97 is for KE1 is not much, but why waste when you are not going use anything but MS :)

 54. Great post guys I been doing the 30 Day challenge, admittedly sarted a couple of days late however I have or had the free sample of Market Samurai and could not figure out how to use it. This post dispels all that stuff. I do find rank tracker very easy though.

 55. As a professional SEO, I have just this to say: Market Samurai is by far the best tool I have ever seen for SEO Analysis and keyword research.

  What used to take me days or weeks I can now do in hours and provide the data to clients as well.

  This week I used Market Samurai to test some medical terms for a clients keyword campaign and SEO competition to see which terms were in the clients best interest and could benefit from an extensive national SEO campaign.

  Market Samurai gave me the info, let me export it, and allowed me to do the analysis with supporting data, rather then “take my word for it”.

  Bows to Market Samurai – Eric Gehler – SEO

 56. We run a business that provides internet strategies and SEO for smaller businesses. MS is the best tool we have come across and we would use it every other day.

  MS is a great product for business based SEO research. The info available on the Keyword Module is great. You can do a stack of research around the business's key areas finding all the volume keywords, together with OCI and AWA, to work out where to target. Dump everything into Excel and then generate reports to analyse and discuss. The ability to click through to the AWA page in Google is invaluable for researching competitors websites.

  BUT the real value is in the SEO Competition module. This really lets you see where to target a business's keyword strategy to get onto the front page (which is what every business owner wants). The layout and information is awesome – but I see KE 2.0 has created a somewhat similar module. Imitation is the most sincere form of flattery! (I look forward to the “hint, hint” changes in SEO Comp).

  Support has always answered any questions. The constant updates are a bit of a pain, but a very small price to pay for the constant finetuning.

  Anyone who wants to make a living out of doing internet strategy and website structuring HAS to have MS. Sit in front of a client and you look like a magician using MS.

  Cheers
  Marshall

  PS Brent, have you thought about having a function to export ALL keyword research into one CSV file, rather than keyword by keyword?

 57. KE vs MS I suppose we could spend all day discussing the pros and cons, but keyword research is a part of Market Samurai, there is so much more and more coming out on a regular basis. So no competition.
  I cannot understand why there is no Affiliate program, I look forward to it.
  cheers guys

 58. Re: PDF of this post

  Due to popular demand – we've just uploaded a PDF version of this blog post (thanks to Scott Harvey for setting this up and sending it over!)

  If you'd like to download a copy of this blog post in PDF format, you can find a link to the PDF in the “PPS”

  Thank-you Scott!

 59. I have no doubt about Market Samurai. It makes it easier to research keywords with lots of extra features. Love it!

 60. I could always tell Brent was a good guy from the software he has created and the company culture, support, etc.

  But being so generous to me about my very minor contribution when he did all the hard work of writing the actual content tells me even more about the kind of guy he is.

  Just reinforces my decision a while back to purchase this software…

  Anyway, I'll stop this “love-fest” before he gets a big head!

  Scott

 61. There is so little overlap between Keyword Elite and Market Samurai that an attempt at a comparison would hardly be relevant.

  Market Samurai is meant to be a fully integrated toolkit for Internet Marketers. The ability to find keywords is only the start…it is what you do with those keywords that ultimately determines the outcome.

  Currently, Market Samurai would mainly benefit people using an SEO model for their online activities, this will change once the Adwords module is released.

  Eventually, if you want to publish or promote on the internet via organic or PPC traffic then you will benefit from using Market Samurai at all stages of the process.

  GuruBob

 62. I was introduced to market samurai through the 30 day challenege. It has taken me a while to learn how it really works. Now that I've taken the time to read all the tutorials and read long posts like this one I'm beginning to see the advanatages of this amazing tool. It was the best money I've ever spent.

 63. [...] What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research … [...]

 64. I, personally, own just about every keyword research tool on the market. I also do a lot of my own organic research when going into a new (or old) market…

  … and I'm proud to say Market Samurai is my favorite!

  'enuff said.

  Thank You Noble Samurai (and Brent) for taking my money and treating me well. I still feel I got the better end of the deal. :)

  -Ron Reed

 65. Brent,

  What a great post this nearly was!

  You've gone through everything for using MS to find keywords in such great detail; explaining what this feature shows and what that button does, and only in one instance, as far as I can see, have you offered any advice from your undoubted experience and knowledge as to how to use actually use all these elements together.

  Having a gun and knowing it goes bang is all well and good, but you have to tell people how to aim and pull the trigger or at best they'll do nothing with it and at worst they'll shoot themselves in the foot.

  Please look at tis post of ours again and think about doing a re-release with a few added comments and advice on how to use each of the features MS provides (and you have described in such detail) – unless, that is, you just want the license revenues and you don't actually care one way or the other if people learn how to use it or not.

  Terence.

  PS Remember – not everyone that disagrees with you is your enemy and not everyone that agrees with you is your friend.

  On
  Eve replied:

  Terrence,

  It seems to me that your concerns have already been addressed…

  I think you will find that there are a large amount of training videos and tutorials in the support section. These videos explain how to use the elements together to achieve results. For me these have been invaluable in terms of understanding what I need to be doing!

  Also, Brent already stated earlier in the comments that Dr Anthony is working on getting a comprehensive training program up and running.

  Hope this helps

  On
  Brent Hodgson replied:

  Hi Terence,

  Thanks for your comments – I really appreciate your feedback here.

  You're right – I didn't go into any specific detail about how to benefit from the features – just a brief comment on what the feature did. I didn't want to give people too much to read – so at the start I made the comment “I'll do what I can to keep this brief.”

  And you're right – it's critical for us to make sure that people know how to use Market Samurai effectively – because this is our “bread-and-butter” business – and if our users aren't able to get value out of Market Samurai and succeed in using the tools effectively, we won't achieve long term success.

  The good news is – “We're on it!” :)

  Over the past month, Dr Anthony and I have been working on exactly what you mentioned – creating training videos around how to get the best results from all of the tools inside Market Samurai.

  The first 29 videos were released into the 30 Day Challenge this month, and many of them are already available at:

  http://www.noblesamurai.com/support/tutorials

  (There are a couple of the videos that we're working to tweak and improve a little before we re-release them.)

  We also have a new training area in development – making all of the videos easier to find.

  We've begun creating PDF versions of our training (although this will happen more slowly)

  And we *won't* be packaging up this training as a product and selling it – we'll be making it free and public for anyone who wants to use it.

  But let's give you what you need now…

  If you're looking for videos on the Keyword Research module that you can use now to get the most out of Market Samurai, here's the best-of-the-best:

  Getting Ideas for Niche Markets (What to do before using Market Samurai):
  http://www.youtube.com/watch?v=76mWz9vXKAw

  Introduction to Market Samurai (overview / familiarization video):
  http://www.youtube.com/watch?v=sq0BvBb7QI4

  Finding a Theme Keyword (the main keyword for your site):
  http://www.youtube.com/watch?v=fa1rwcKfFH4

  Finding Category Keywords (the sub-categories of your site):
  http://www.youtube.com/watch?v=kRtl4JlB1xA

  Bonus Material – Phrase Match vs Broad Match – understanding the difference:
  http://www.youtube.com/watch?v=TvjgqLQGnyY

  Finding Easy, Low-Competition for Google Adwords:
  http://www.youtube.com/watch?v=3aT3_S2A6sw

  Using Google's Search Based Keyword Tool for Long Tail Keywords:
  http://www.youtube.com/watch?v=4IRfa2-CS2g

  View Raw Keyword Data:
  http://www.youtube.com/watch?v=E9ydzOHf4fs

  How to Copy Tags for Tagging Videos and Blog Posts:
  http://www.youtube.com/watch?v=GM8QvpCqprk

  Trends Graph Data Explanation:
  http://www.youtube.com/watch?v=byUDr8TVlAU

  And now back to the FUNDAMENTALS of keyword research:

  Search Traffic Golden Rule #1: Target Keywords With Traffic
  http://www.youtube.com/watch?v=iXpTazrWCQA

  Search Traffic Golden Rule #2: Target Keywords With HIGH PROFIT Potential
  http://www.youtube.com/watch?v=zsoy8MdeITc

  Search Traffic Golden Rule #3: Target Keywords With LOW COMPETITION
  http://www.youtube.com/watch?v=8eR-EN8hIaM

  I think I might have missed one or two videos – but hopefully what's here will help you out.

  As I mentioned – there's heaps more coming – so stay tuned.

  Brent

 66. oh good market samurai

 67. Samurai Team,

  I must admit that at first I was a bit skeptical about this software. Then through the 30DC, I have had a good go at it and I must now say that I am a true believer of it's power and potential. I just want to thank you for the quality of product that you have brought out to the market place.

  Paldies,
  Ashley
  Magnetic Marketing Solutions

 68. thanks for this 53 keyword tools tips…

  i reached your blog with your emsil..

 69. Thank you for the refresher course!
  Market Samurai has so many awesome features, I had forgotten some of them!
  From now on, the pdf is on my desktop!
  Priekā!
  Victoria

 70. [...] Want to buy keyword research tool? Take a look at market samurai's blog: What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research Software Available? | Noble Samurai In that post they talk indirectly about KE 2 (when it was being launched). They give some in depth [...]

 71. Scott,

  This is a LOOOOOONG post as you promised,
  I think that a video tutorial would have been EZer to absorb and digest. Show and tell almost always wins.

  Racheli Smilovits
  Senior Mortgage Advisor

  http://www.loans-4-u.com
  Bio http://www.MeetRacheli.com

 72. Yes, I agree that the #1 position in the SEROs gets 42% of the clicks – but the clicks are NOT the same as the number of searches. Many people search but don't click. But you've laid out your SEOT as a straight 42% of the daily searches reported by Google's Keyword tool.

  If you are looking at the number of clicks #1 gets as a % of searches, it's about 23% – see the post I've linked to under my name.

  On
  Brent Hodgson replied:

  You're 100% correct here.

  What you find though is as keywords become more specific, the percentage of people who click after searching becomes higher.

  So for some keywords, the percentage is 0%, and for others it's 100%.

  Right now, we have no algorithm for measuring how specific a search is – so we're careful to stress that SEOT is “…the maximum amount of traffic that targeting a keyword is likely to give you” rather than “the average amount of traffic” – and that “42% of all clicks” go to the #1 ranked site in Google rather than “42% of all searches”.

  But there's an interesting reason for using 42% beyond the obvious…

  The reason we use 42% as the maximum (rather than 23%) is because it seems to more closely echo actual traffic levels for established authority sites.

  If you have a high authority site, the amount of traffic that you'll receive for a ranking for a keyword (broad-matched) will usually be very close to the 42% figure. This is because of the long tail derivatives of the keyword.

  If you have one or more authority sites that rank for one or more main keywords broad-matched, take a look at the traffic levels for the main keywords for the site (Broad matched). (When I say core keywords, I mean the keywords that you have any top-20 rankings for. You can use a service like SEM Rush to get a pretty good snapshot of these rankings.) Next, get the SEOT figures for those keywords, and compare them to your actual traffic levels, being sure to remove broad matched duplicates (ie “trout fishing”, “fishing trout”).

  The SEOT figures seems to be very close to the actual traffic levels to the site. And the best reason we can find is, because the site is so well trusted, the search engines are ranking it for an almost endless list of long tail keywords.

  In the “Dojo”, when we talk about this phenomena, we call it “semantic-match” because it's almost like there's a 4th tier of keyword matching (beyond Broad match) that you reach with an authority site – Exact->Phrase->Broad->Semantic-match

  But that is a blog post for another day.

  You're right about 42% not always being the number of searchers who click though. But sadly, you're only the 2nd person who has asked “why?”.

  On
  Alyssa S replied:

  Thanks for the very detailed reply!

  What you are saying is that the 42% works for high authority sites, but be cautious when looking at smaller micro-niche sites?

  Also, despite the fact I'm only the second person who has asked why all the people who search don't click, it would be nice if someone does a post on why. My hunch is that the snippet of text displayed below the link plays a part, and it might be worth writing meta descriptions that are mini-ads, rather than let Google pick out random snippets from the body of the article.

  But thanks again for your response.

 73. Liels post. There are a lot of other keyword research products on the market, but I really feel that Market Samurai is the best! Not only does it allow you to do some “in depth” research, but it allows you to do it quickly and output the info into an easy to use format.

 74. For me, the winning feature was the ability to research keywords in HEBREW. This gives me advantage over most all Israeli marketers who can only use google adwards, because practically nobody supports keyword research in anything but English. So I bought Market Smaurai today, and I look forward to having fun!
  :-)
  PS – If I could add sites manually to “content research” it would give an additional benefit, because nobody posts Hebrew articles on Ezinarticles. Think about it.

 75. Hi,

  Thanks for the post. To categorise MS just as a keyword research tool does not do it justice, it has wide ranging features that same me hours and give me results I would never uncover. Its simple interface is also fantastic. I'm a big fan!

 76. 76
  On November 7th, 2009 at 12:22 am
  Carrottio said:

  Hi Brent,

  Google Synnonym Tool (include Addtional)
  –> MS generate keywords based on Google Keyword Tool

  Google Search Keywords
  –> MS generate keywords based on Google Search-based Keyword Tool

  But at the time of “analyze keywords”
  It seems Market Samurai shows “data” based on Google Keyword Tool.

  I observe that

  # searches for particular keyword in Market Samurai
  –> “is almost same as” # searches provided in Google Keyword Tool

  but

  # searches for particular keyword in Market Samurai
  –> “is quite different with” # searches provided in Google Keyword Tool

  Man tiesības?
  If yes would you please give us a reason?

  On
  Brent Hodgson replied:

  I assume you mean (in the second case) “The number of searches for a particular keyword in Market Samurai is quite different to the number of searches provided in Google Search Based Keyword Tool”

  If this is the case, you are correct. The Google Keyword Tool and the Google Search Based Keyword Tool will display different results.

  That's because Google's Search-Based Keyword Tool and their Keyword Tool both operate in slightly different ways.

  We use the Google Keyword Tool because we have better data to support the figures that we see in the Google Keyword Tool.

  Brent

  On
  carrottio replied:

  Thanks Brent for your clear answers. :-)

  I'm now using “Keyword Research Module” provided in Market Samurai to find micro-niche market I can possibly attack and be profitable.

  Currently, there are many sources of information regarding to “the threshold parameters (Searches, PBR, SEOC, SEOV, etc.)” we should configure to find out “the micro-niche market”.

  I watches vdo from 30DC, MS 3 Golden Rules, MS blackbook, and they're all differences.

  Is it possible that you please help US “recap the threshold parameter & step” here. Such as

  Step 1 : Run Keyword Rearch Module to find Theme Keyword : Searches = www (in broad/phase match), PBR = xxx, SEOC = yyy, SEOV = zzz, etc.

  Step 1 : Run Keyword Rearch Module to find Category Keyword : Searches = aaa (in broad/phase match), PBR = bbb, SEOC = ccc, SEOV = ddd, etc.

  Step 3 : Run SEO Competition Module to check First Page Competitor Strength …

  I think this “RECAP THRESHOLD & STEP” will help a lot of newbies (like me) :-)

  Paldies,

  Carrottio

  PS www, xxx, yyy, zzz, aaa, … is number

  On
  Brent Hodgson replied:

  Dr Anthony's way ahead of me here:

  http://www.noblesamurai.com/dojo/marketsamurai/7204-how-to-select-a-theme-keyword

  I hope this helps!

 77. [...] of information regarding to “the threshold parameters … Go here to see the original: What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research … Leave a comment | Trackback No comments [...]

 78. Another amazing upgrade. Thank you for continuing to give us free upgrades.