Co dělá na trhu Samurai Most In-Depth Klíčové slovo výzkumu Software je k dispozici?

Share Button

Včera jsme se podívat na klíčové oblasti výzkumu modulu Market Samurai - a jak vám Market Samurai dává více surová data klíčové slovo, přesnější výsledky, a podrobnější analýzu a filtrační nástroje, než jakýkoli jiný klíčových slov software - a dělá to za nižší cenu.

Dnes jsem dostal e-mail a řekl: ". Ale [XYZ dražší nástroj klíčových slov] může udělat 100% toho, co na trhu Samurai dá dělat"

Není to pravda ...

... Ale to se mi myslím - možná, že prostě nevěděli, co na trhu Samurai vlastně udělal?

Jste dostat vše, co můžete Out Of Market Samurai?

Existuje mnoho funkcí jsou k dispozici v "Market Samurai sady nástrojů", že je to tak snadné přehlédnout ani zapomenout na jeden nebo dva - a přijít o výhodách, které vám mohou poskytnout.

Takže dnes, chci se s vámi podělit o některé specifické funkce, které mají přístup k vnitřní trh Samurai - jen v modulu pro výzkum klíčových slov - a jak je můžete použít.

Nazvěme to Market Samurai "opakovací kurz" - při pohledu na všechny funkce, které jsou k dispozici pro vás právě teď, a pomůže vám dostat hodnotu z funkce, které mohou jinak zapomněli nebo přehlédl.

Ale předtím, než začnu - jen rychlé varování ...

Vzhledem k tomu, Market Samurai vám dává více surová data klíčové slovo, přesnější výsledky, a podrobnější analýzu a filtrační nástroje, než jakýkoli jiný klíčových slov software - to bude BIG příspěvek! ... Takže budu dělat, co budu moci, aby toto pověření.

Jste připraveni?

Pojďme!

VYTVÁŘEJÍCÍ SLOVA

Pokud jde o vytváření seznamů klíčových slov, Market Samurai dá vám umožní soustředit se, vysoce kvalitní seznamy klíčových slov na základě klíčových slov vyhledávače chtějí vidět.

Vzhledem k tomu, že jste stále klíčová slova, která vyhledávače chcete vidět, ne slova, která by mohla odvrátit algoritmy vyhledávačů při práci, jaké jsou vaše stránka je o (bolí žebříčku), dostanete lepší výsledky. (BIG koncept - já půjdu do toho ještě v dalším blogu.)

A proto, že jste, že nebudete muset prokousávat a odfiltrovat tisíce dlouhodobě ocas nevyžádané klíčových slov (bez provozu), strávíte méně času na výzkum klíčových slov se dostat do stejného konečného výsledku.

- # 1-2: Zdroje Klíčové slovo -

Dva primární zdroje pro výrobu klíčové slovo je pro návrh klíčových slov Google a hledání klíčových slov podle Google.

1. Google klíčových slov

Nástroj Google Synonymum (známý většinu obchodníků jako "Google Návrhy klíčových slov") je užitečná zejména pro vytváření seznamů synonyma a sémanticky souvisejících klíčových slov.

2. Google Search klíčových slov podle

Search-Based klíčových slov je důležité pro nalezení nejvýhodnější, nejoblíbenější dlouhý ocas klíčová slova (a na trhu Samurai je první slovo software využít tento zdroj dat).

Společně, tam není moc, že ​​tyto dva nástroje chybět - s jedinou výjimkou jsou extrémní dlouho-tail keywords (klíčová slova s ​​úrovní dopravních příliš nízké, aby žádný významný přínos pro SEO a PPC reklamy).

A protože se ptáte, vyhledávače to, co chtějí vidět, dostanete seznam up-to-date vysoce cílené, vysoké návštěvnosti klíčových slov, které Google "chce" vidět, když je pořadí na webovou stránku (namísto necílené seznam klíčových slov, která obsahuje klíčová slova, která by mohla poškodit žebříčku) - což znamená, že strávíte méně času dělá výzkum klíčových slov, a dosáhnout lepších výsledků s méně času a úsilí.

- # 3-4: Dopravní filtry -

Vzhledem k tomu, cílení klíčových slov vyžaduje investici času, úsilí, peněz a dovednosti - to je důležité, aby jen soustředit se na klíčová slova s ​​dostatkem provozu, aby se vaše investice z těchto komodit cenný.

Market Samurai umožňuje odfiltrovat klíčová slova s ​​nízkou úrovní dopravy, v průběhu ve fázi generování klíčových slov, takže strávíte méně času dělá výzkum klíčových slov, a odešel s mnohem zaměřen a cílené seznam klíčových slov pro vaše potřeby.

3. SEO Dopravní Filter

This option allows you to filter out keywords with low traffic levels for SEO-optimized sites, and quickly focus your attention on only the highest value keywords – saving you time in keyword research.

4. Adwords Traffic Filter

Likewise, the Google Adwords Traffic filter quickly filters out keywords that have very low levels of Adwords traffic, and are unlikely to give you a substantial return for the time you invest creating ads and targeting the keyword.

- #5: Phrase-Length filters -

You can also filter out keywords that have too few, or too many words.

This is helpful for quickly targeting, or avoiding, either long-tail keywords or short-tail keywords.

- #6, 7, 8: Positive / Negative Keyword Filtering -

Market Samurai also has the most in-depth Positive and Negative keyword filtering in any keyword tool.

6. Positive Keywords

Inside Market Samurai, you have the option to filter keywords based on Positive Keywords.

While Negative Keywords are keywords (or parts of keywords) that you want to avoid, Positive Keywords are keywords (or parts of keywords) that you want to focus on exclusively in your keyword list.

Inside Market Samurai, you can remove all keywords except for selected Positive Keywords by clicking on the tick icon beside the keywords you want to focus on.

You can also focus on specific words or phrases by clicking on those words or phrases and then hit the tick button – or by typing the words you want to see inside all of your keywords into the Positive Keywords box before hitting “Update”.

7. Negative Keywords

Removing individual selected Negative keywords can be done by clicking the “x” icon beside the keyword you want to remove.

You can also remove any keyword that contains a specific word or phrase – by clicking on the word (or words) within the keyword that you want to avoid, and then clicking the “x” icon.

Nebo jen zadat slovo nebo frázi do "Negative klíčového slova" seznamu a klikněte na "Update".

8. Show Odebráno

Pokud jste někdy chtěli vidět celý seznam klíčových slov (s výjimkou jakékoliv negativní nebo pozitivní filtrování klíčových slov), můžete kliknout na "Zobrazit Odstraněno" tlačítko.

- # 9: Přidat klíčová slova -

Jedná se o užitečný nástroj, pokud chcete analyzovat několik klíčových slov specificky, a ignorovat další související klíčová slova ...

Nebo, chcete-li přidat konkrétní klíčové slovo do svého vytvořeného seznamu klíčových slov pro srovnání.

- # 10: Přidat permutace -

Jedná se o unikátní nástroj Market Samurai - a něco, co vám umožní najít optimální kombinaci klíčové slovo použít.

Pokud jde o klíčové slovo dat, počítače často nepořádek ...

Dali klíčová slova ve špatném slovosledu - takže místo toho, aby viděl "pstruh rybářských návnad", můžete vidět "láká lov pstruhů".

Rozdíl v slovosledu může udělat velký rozdíl k výsledkům - pokud jsou vaše stránky jsou optimalizovány pro nesprávné klíčové slovo kombinace, jste není optimální vůbec!

"Přidejte permutace" nástroj vám umožní zjistit, které slovosled je nejlepší pro klíčové slovo porovnáním všechny možné varianty. To je zvláště užitečné pro uvolnění často přehlížený hodnotu low PBR klíčových slov (budu mít to za minutu).

- # 11-16: Import / Export seznamů klíčových slov -

Máte-li existující seznam klíčových slov (z vašeho webu kulatiny, staré Adwords kampaní, či dokonce z jiné klíčové slovo výzkumný nástroj), a chcete přístup hloubkový výzkum klíčových slov na trhu Samurai pro tato klíčová slova - existuje několik způsobů, jak můžete importovat tato klíčová slova do trhu Samurai.

11-12. Výzkumné Seznamy Import / Export klíčové slovo

Pokud je to jen několik klíčových slov - psaní do "přidávání klíčových slov" box, a bít "Přidat" je rychlý způsob, jak jít. Ale pro delší seznamy, můžete použít tlačítko "dovozem" importovat seznamy klíčových slov z uložených textových souborů.

Můžete také exportovat klíčová slova generované Market Samurai do textových souborů.

13-14. Import / Export Negative seznamů klíčových slov

Chystáte se spustit kampaň AdWords? Již uznávají hodnotu vylučující klíčová slova?

Skvělé! - Jen exportovat seznam (nebo zkopírovat z "vylučující klíčová slova" box) a vložte jej do svého účtu Google AdWords pro lepší kvalitu kliknutí, a aby se zabránilo plýtvání peněz na nerentabilní, necíleného provozu.

15-16. Import / Export Seznamy Pozitivní Klíčové slovo

Podobně můžete importovat a seznamů pozitivní klíčových slov export, které vám pomohou zaměřit a soustředit svůj výzkum klíčových slov později.

Analýze SLOVA

To trvá jen jeden pohled na trhu Samurai vidět hloubku výzkumu, který poskytuje na klíčová slova.

Pro většinu lidí, bude naprostá množství dat vám k dispozici pro vaše klíčová slova nevejde na jednu obrazovku. (V následujícím obrázku, potřeboval jsem použít širokoúhlý monitor.)

- datové typy -

- # 17-19: Široká, fráze, Exact -

Široká, fráze a Exact-match klíčové údaje jsou k dispozici v trhu Samurai pro všechna klíčová slova.

To vám přesně ukáže, kolik lidí se zadáním klíčového slova - přesně, za výraz-pořadí, nebo v libovolném pořadí.

Market Samurai byl první software klíčové slovo, aby poskytly údaje ve volné shodě klíčových slov na základě skutečných vyhledávání Google - před odchodem ještě lépe, a zahrnující i frázové shodě a data přesnou shodou klíčových slov příliš.

17. Volná shoda

Volná údaje zápas vám řekne, kolik lidí hledá slova uvnitř klíčové slovo - v libovolném pořadí, ve směsi s jinými dalšími slovy. Je to dobrý ukazatel dlouhodobější provoz na klíčové slovo - typ provozu, který sídlem stránky budou vyzvednout.

18. Frázová shoda

Zápas fráze údaje vám ukáže, kolik lidí hledá pro frázi v pořadí, které vidíte, že se objeví v -, případně s dalšími slovy, na začátku nebo na konci.

Je to ukazatel střednědobého provozu, a vám pomůže se dostat správný slovosled pro klíčová slova.

19. Přesná shoda

Přesné údaje zápas počet vyhledávání pro přesné klíčové slovo. Je to také indikátor krátkodobého provozu, které můžete očekávat na klíčové slovo, pokud jste to cílení přes SEO.

- BIO DATA -

Market Samurai měří potenciální hodnotu "free" provoz z vyhledávačů - pomůže vám najít nejvýnosnější klíčová slova, které se zaměří na SEO, a umožní vám soustředit se na klíčová slova, která vám poskytnou největší potenciální přínos.

Typy dat, ekologické dopravy, které na trhu Samurai sdružuje pro vás zahrnuje:

- # 20: Celkový počet vyhledávání -

To je to, jak mnoho lidí hledat klíčové slovo za den na Google.com a vyhledávacích partnerů Google (např co-brandové vyhledávače Google AOL).

Stejně jako ve všech dopravních postavy uvnitř výzkumného heslo modulu Market Samurai, tyto statistiky jsou velmi přesné k dispozici, a existují pro Broad, fráze a na Přesně odpovídající a jsou zaměřeny na zvoleném regionu či jazyka - což vám umožní udělat výzkum klíčových slov na každém trhu klíčového slova v svět.

Poprvé se na trhu Samurai, budete moci získat přesné informace o klíčových slov pro jakýkoli klíčových slov, jazyka nebo regionu - otevření nových trhů pro vás, a odnášet potřebu jakéhokoliv klíčového slova "hádat-práce".

- # 21: SEO Traffic -

Je to klamná se podíváme na celkové vyhledávání pro klíčové slovo. Je snadné si myslet o tom, jak by bylo skvělé, mít všechny vyhledávání za den pozemků na vašich stránkách - i když ve skutečnosti, jen procento z těchto lidí nikdy navštívit jakékoliv místo.

Na trhu Samurai Unikátní SEO Dopravní skóre (SEOT), je unikátní v tom, že vám dává maximální množství provozu, který cílení klíčové slovo pravděpodobně dát.

To je založeno na analýze milionů skutečných dotazů vyhledávačů, které ukazují 42% všech kliknutí přejít na první památkově výsledek.

Pomocí těchto dat je nejjednodušší způsob, který můžete získat lepší výsledky z vašeho cílení na klíčová slova - čím vyšší SEOT údaj je pro klíčové slovo, tím více potenciální provoz můžete zachytit z SEO pro vaše webové stránky. Simple.

- # 22: Fráze-to-Broad Match Ratio (PBR) -

Tento nástroj ušetří spoustu promarněného času a úsilí, optimalizace pro špatné klíčová slova - riziko použití jakéhokoliv jiného klíčového slova software k dispozici, protože statistiky PBR jsou k dispozici pouze v Market Samurai.

Počítače nerozumí jazyku jako lidé dělají, a často zkazit slovosled klíčových slov. Takže místo toho, aby vám klíčového slova "lov pstruhů návnady" (což většina lidí vyhledávat), oni by mohli navrhnout "láká lov pstruhů".

Pokud jste optimalizovaný pro správné klíčové slovo v nesprávném slovosledu - nejste optimalizována vůbec.

Ty by mohly dostat žebříčku, ale nebudete mít maximální provoz na dané klíčové slovo.

Low PBR skóre je varovným signálem, že klíčové slovo nemusí být ve správném slovosledu. ("Add permutace" nástroj vám pomůže vypracovat si správný slovosled. Viz výše), podrobnosti

- # 23: Trendy -

Některá klíčová slova jsou sezónní - "květiny" je populární po celém Oslavte den, "ski" je nejvíce populární během na severní polokouli lyžařské sezóny, ale má menší druhý vrchol během australského / novozélandského lyžařskou sezónu.

S Market Samurai Vám ukazuje denní dopravní odhady z minulého měsíce, může toto číslo kolísat.

Tím, zobrazování sezónní trendy provozu na klíčové slovo, můžete přesně předpovědět pravděpodobné budoucí hledání požadavek na klíčové slovo v Googlu .

Edit: Kvůli důslednosti je, Market Samurai grafy trendů jsou zobrazeny v lednu na schémata prosince.

Zjistili jsme, že Google se často zobrazují grafy s nepravidelně časových rámců (s počátku grafu bytí cokoliv 12 až 15 měsíců předcházejících), tak to bylo často matoucí při pohledu na grafy. Takže znovu objednávat je v lednu na schémata prosince zajistit konzistenci pro uživatele Market Samurai, a pomohl zlepšit Google již dobrou práci.

Pokud podržíte kurzor myši nad jeden z barů v grafu, se objeví popisek s údaji, které měsíc bar představuje.

Děkuju vám Frank Dobnera za zmínku, že jsme zapomněli zmínit. Díky Frank!

- AdWords DATA -

Tyto údaje představují zaplacené, cenu za proklik provozu, který je k dispozici od Google Adwords, a zahrnuje:

- # 24: Adwords Traffic -

Vysoce přesný odhad množství provozu inzerent může očekávat na nejvyšší-zařadil inzerát v Google AdWords (viděl poprvé v trhu Samurai).

Pomocí těchto údajů můžete zaměřit své službě Google AdWords reklama na klíčová slova, která se s největší pravděpodobností vám maximální počet zákazníků.

- # 25: Adwords Cost Per Click -

Toto číslo je zároveň představuje "tržní hodnotu" jediného návštěvníka cílením na klíčová slova, a kolik můžete očekávat, aby se ucházely důsledně dosažení první místo v Google Adwords (ne pozici 1-3, ale pozice # 1).

Zatímco ostatní nástroje poskytují Cost Per Click odhadů, na trhu Samurai je jediný nástroj schopen poskytnout tento vysoce cílené dat.

- # 26: Adwords míry prokliku -

Co kdybyste mohli předvídat očekávané míru prokliku pro vaši reklamu, před tím, než bylo ještě běží, a použít toto číslo jako měřítko říct, zda vaše reklama vede dobře nebo špatně.

Tato informace by mohly pomoci snížit náklady za proklik a zlepšit své skóre kvality - což znamená, že by mohl získat větší návštěvnosti z Adwords, s menšími náklady.

Tím, že spolu přesná data odhad provoz z několika zdrojů, Market Samurai je první (a jediný) klíčové slovo software výzkum schopni to udělat za vás.

- SOUTĚŽ -

Mnoho lidí odpad spoustu času a úsilí zaměřeného velmi výhodné klíčová slova pro SEO nebo Adwords.

Měřením hospodářskou soutěž, která je pro klíčové slovo, a cílení vysoce frekventovaná klíčová slova low-hospodářské soutěže, můžete získat lepší výsledky s mnohem méně času, úsilí, náklady a dovednosti.

- # 27: SEO Competition (SEOC) -

To je počet webových stránek, které se zmiňují o vybranou frázi. Obecně platí, že čím méně webové stránky, které zmiňují frázi, tím rychleji se můžete dostat žebříčku.

- # 28: Název soutěže (SEOTC) -

Uživatelé Market Samurai tuto funkci požádal, a jsme splnili. Tento obrázek ukazuje počet webových stránek, které obsahují klíčové slovo v názvu značky (v jakémkoli slovosledu).

S klíčová slova, která uvádíte v názvu značky webové stránky, že je HEAVY vyhledávač pořadí faktor, často se můžete dostat velmi rychle na přední stránky žebříčku zaměřením klíčová slova s ​​velmi nízkými skóre titul v oblasti hospodářské soutěže.

- # 29: Titul pro hospodářskou soutěž SEO poměr soutěž (SEOTCR) -

To je poměr počtu stránek, které se zmiňují o frázi, na počet stránek, které mají klíčové slovo v názvu značky na webu - a mohou být použity k nalezení pod optimalizované trhy klíčových slov.

Klíčové trhy, které mají velmi nízké úrovně optimalizace klíčové slovo bude mít nízké skóre SEOTCR.

- # 30: Adwords Inzerent Hrabě (AWA) -

To je počet reklam, které jsou spuštěny na frázi.

Zatímco některé další klíčové nástroje DO poskytnout Adwords inzerenta počítá, že neposkytují statistické údaje o celkovém počtu inzerentů - místo toho, oni spočítat počet inzerentů na titulní stránce Google (což je obvykle mezi 8 a 11 výsledků).

Vzhledem k tomu, Market Samurai poskytuje přesnější údaje v této oblasti, můžete získat lepší představu o tom, jak konkurenční klíčové slovo je v Google AdWords, a zaměřit své úsilí na nejméně konkurenceschopné a nejvíce ziskových klíčová slova.

- # 31: Adwords soutěže (AWC) -

Toto opatření hospodářské soutěže je společnost Google poskytuje, a poskytuje pocit stupnice ukazuje, kolik inzerenti jsou nabídky na klíčové slovo ve srovnání se všemi ostatními klíčová slova.

Tato obecná příručka je další způsob, jak zjistit, zda je klíčové slovo bude vysoká, střední nebo nízká konkurence - a zaměřit své úsilí na nejnižší soutěže, nejvyšší hodnoty klíčová slova.

OBCHODNÍ VALUE

Ne všechny provoz je stvořeni sobě rovni.

Některá klíčová slova přinést více zákazníků, nebo lidi, kteří chtějí utratit více peněz.

Pokud víte, která klíčová slova jsou používány "prohlížeče", a která klíčová slova jsou používány "kupující", můžete zaměřit na nejvyšší hodnotu, nejvýnosnější klíčová slova jako první - a vydělat více peněz s menší námahou.

- # 32: Online obchodní záměr (OCI) -

Market Samurai byl první nástroj, který poskytuje údaje OCI
Měří pravděpodobně nákupní zvyklosti lidí pomocí klíčového slova

v případě, že výsledek je vysoká (nad 50%), je pravděpodobné, že budou klíčové slovo používají lidé, kteří chtějí koupit
v případě, že výsledek je nízká (pod 50%), je pravděpodobné, aby v dalších prohlížečích než kupujících.

Pomocí tohoto nástroje můžete zaměřit na ziskovější klíčová slova.

- # 33: Adwords Value (AWV) -

Chtěli jste někdy vědět, která klíčová slova by bylo nejvýhodnější zaměřit?

AWV vám dává maximální hodnotu provozu (denně), který byste mohli přijímat soustředit na klíčové slovo - pro Adwords.

Jak AWV a SEOV jsou jedinečné na trhu Samurai - a pomůže vám zaměřit se na nejvýnosnější klíčová slova, a vyhnout se bezcenné klíčová slova.

- # 34: SEO Value (SEOV) -

Chtěli jste někdy vědět, která klíčová slova by bylo nejvýhodnější zaměřit?

Stejně jako AWV - SEOV je celková maximální hodnota provozu (denně), že byste mohli dostat zaměřením se toto klíčové slovo pomocí SEO, spíše než Adwords

Způsob, jakým to se počítá, je prostě tržní hodnota dopravy pro klíčové slovo, vynásobené intenzitě provozu, že jediné místo by mohly obdržet. Výsledkem je, že tento údaj bere v úvahu jak hodnotu klíčového slova, a na intenzitě provozu - takže je to dobrý způsob, jak se zaměřením na nejcennější, ziskových klíčová slova.

FILTRAČNÍ SLOVA

- # 35-47: Sloupce a třídění -

35. sortable Sloupce

Market Samurai sloupce jsou sortable - tak, kliknutím na jednu z nadpisů sloupců, můžete třídit všechna klíčová slova tímto údajem.

Chcete zjistit, která klíčová slova mají nejvyšší provozní úrovně, hodnoty a úrovně hospodářské soutěže? - Stačí kliknout na příslušnou záhlaví sloupce, a klíčová slova budou řazeny v tomto pořadí - od nejvyšší po nejnižší.

Chcete se obrátit pořadí, a podívejte se na klíčová slova uvedených od nejnižší po nejvyšší? - Jen to znovu klepněte na tlačítko.

36. Popisy

Držením ukazatele myši nad záhlaví sloupce, můžete také vidět popis dat v tomto sloupci.

37. Pevné záhlaví sloupců

... A když se budete pohybovat dolů, všechny sloupce klíčových slov zůstanou viditelné - jako toto (všimněte klíčových slov) ...

To vše jsou malé funkce, které vám pomohou analyzovat klíčová slova rychleji a snadněji.

- # 38: Filtering -

Nalezení nejlepší klíčová slova zaměřit použité vzít čas a úsilí.

Na jedné straně, chcete high-dopravní klíčová slova.

Na druhé straně, chcete klíčová slova low-hospodářské soutěže.

PLUS - chcete, aby se ujistil, že vaše slova jsou cenné -, které lidé používají, aby si něco koupit.

Třídění klíčová slova nestačí. Což je důvod, proč na trhu Samurai vytvořil 14 klíčových slov, filtry - umožňuje odfiltrovat nízkou hodnotu, nízký provoz, klíčová slova high-hospodářskou soutěž a mají soustředěný seznam těch nejkvalitnějších klíčová slova na cíl.

Hlubší analýzy

- # 39: Snadné Klíčové slovo Tabs -

Market Samurai využívá Klíčové slovo Tabs - umožňuje zachovat výzkumu pro více klíčových slov společně v jednom projektu pro snadné vyhledání.

To také znamená, klíčová slova jsou rozděleny do skupin relevantních klíčových slov - to vše z nich ve stejném vztahu skupin, že Google chce vidět.

- # 40: "Quick Záložka" Key Icon -

Vedle každé klíčové slovo je klíčovým ikona. Kliknutím na tuto ikonu vám umožní otevřít klíčové slovo v nové záložce -, takže si můžete "sáhnout hlouběji" do zajímavé klíčové slovo, a najít další relevantní klíčová slova.

- # 41-43: barevně kódované klíčová slova -

Budete také všimnout, že na trhu Samurai má různé barvy pro různé řady klíčových slov.

41. Aktivní klíčové slovo

Oranžová klíčové slovo je hlavní klíčové slovo v aktuální kartě, a vždy bude viditelný (i po se používají filtry), pro vás porovnat jiná klíčová slova proti.

42. Otevřený klíčové slovo

Zelené klíčová slova jsou klíčová slova, která jsou otevřené v jiných kartách, které ukazují, že jste již "ponořil hlouběji" do dané klíčové slovo.

43. Zebra Striping

Tyto řádky jsou také "zebra-proužkovaný" - se střídají barvy pozadí na řádcích (světle šedá / bílá). To vám pomůže číst klíčových dat snadněji.

- # 44: Klikací Výsledky -

Kromě příslušných kusy klíčových dat, uvidíte malou zelenou šipku (která svítí oranžově, když ukazatel myši nad ním).

Signály šipkami, že kliknutí na tento výsledek se otevře surový zdroj dat v novém okně, která vám umožní vařit skutečné webové stránky a inzerenty, které vám mohou být konkurenční vůči v tomto trhu.

Můžete také kliknout na grafu Trendy vidět historické trendy pro klíčové slovo.

OZNAČENÍ

- # 45-46: Klíčové slovo značkování -

Už jste někdy byli požádáni o klíčová slova nebo značky pro videa YouTube, podání sociální bookmarking nebo blog post?

Během několika vteřin, můžete mít seznam vysoce cílená klíčová slova pro tento účel použití na trhu Samurai.

Stačí si vybrat nejlepší klíčová slova pro práci (umístěním klíště na zaškrtávací políčko vlevo od klíčového slova), a potom klepněte na tlačítko "Kopírovat komentáře"

Máte dvě možnosti pro komentáře ...

45. Kopírování Tags (oddělené čárkou)

První z nich je oddělený čárkami - pro blogy a většinu sociální bookmarking stránky. Oni typicky vypadat takto:

kytarové lekce, kytara lekce knihy, bluegrass kytara lekce, sólové kytary lekce, slide kytara lekce, učit se kytarové lekce, download kytarové lekce, začátek kytarové lekce

46. ​​Copy Tags (oddělené mezerou)

Ty se používají některé sociální bookmarking stránky a videa míst, včetně Delicious.com, a vypadají takto:

kytarové lekce-kytara-lekce-book bluegrass-kytarové lekce-olovo-kytarové lekce-slide-kytary-lekce se učit-kytarové lekce-stazeni-kytara-lekce začínají kytaru lekcí

EXPORT

- # 47: Export do CSV -

Market Samurai umožňuje exportovat data plně výzkum klíčových slov do formátu CSV, archivovat, sdílet s ostatními nebo dokonce dát klientům - pouhým kliknutím na tlačítko "Export".

- # 48: Export do textového souboru -

Jak jsem již zmínil dříve, můžete také exportovat seznamy klíčových slov do textových souborů ze stránky klíčových slov generace. To se neomezuje jen na vaší zkoumané seznamu - můžete exportovat své kladné klíčová slova, nebo vaše negativní seznam klíčových slov pro použití v programu AdWords nebo jinde.

(Poznámka: Vraťme se zpět na stránku generování klíčových slov a exportu seznam klíčových slov jako textový soubor je jiný poté, co jste aplikované filtry - jak uvidíte pouze klíčová slova, které splňují vaše kritéria filtru)

Regionálního cílení

- # 49: region a jazyk Targeting-

Uvažoval jste někdy o možnosti, jak vydělat peníze na velkých vyhledávání trzích mimo území Spojených států, z velké části ignorován internet marketingu?

Zde můžete najít high provoz, vysoká hodnota "niky" s sotva konkurenta v nedohlednu - a dominovat průmyslu sami.

Market Samurai umožňuje provádět výzkum klíčových slov ve 234 zemích, regionech a územích - umožňuje přístup k více trhů klíčových slov než kdy předtím - což Market Samurai dost možná jedinou globální klíčové slovo software výzkum moci zaměřit výraznější jazyka, země nebo oblast, ve svět.

- # 50: Jazyk -

Stejně tak, Market Samurai je schopen dát vám přesné údaje klíčové slovo výzkumu jakoukoliv hlavní jazyk - což vám umožní proniknout do prakticky jakéhokoliv trhu, který existuje online.

Pro vícejazyčné uživatele Market Samurai, to otevírá celé světy nevyužité příležitosti online.

- # 51: Filtrování Adult -

Market Samurai také umožňuje, aby se zabránilo, nebo zahrnout, dospělé, klíčová slova mezi výsledky klíčových slov výzkumu.

(Jsou vám k dispozici tyto volby, když začnete nový soubor projektu Market Samurai.)

UVEDENÍ klíčová slova do AKCE

- # 51-52: Přidat do Rank Tracker -

Pokud máte v plánu optimalizovat vaše stránky zařadit i pro klíčové slovo, můžete říct, na trhu Samurai je Rank Tracker sledovat vaše hodnocení pro návrh klíčových slov z oblasti klíčové oblasti výzkumu.

Tyto dvě možnosti, které máte pro tuto práci různými způsoby:

51. Rank Tracker zaškrtávacího políčka

Zaškrtnutím tohoto políčka, přidáte hlavní slovo pro kartu máte otevřený Rank Tracker.

Budete dotázáni, zda chcete, aby kategorizovat klíčové slovo (aby se vaše klíčová slova v treelike struktury Rank Tracker), a pokud chcete přiřadit konkrétní cílové stránky, které jste optimalizované pro dané klíčové slovo.

52. Rank Tracker Drop-Down

Pomocí této volby můžete vybrat několik klíčových slov, které plánujete na cílení (umístěním klíště v tickboxes vedle těchto klíčových slov), a pak přidat je všechny do Rank Tracker najednou.

Tento 2-Druhý způsob vám ušetří čas a úsilí, a vám umožní sledovat vaše hodnocení snadněji.

- # 53: Začněte pomocí klíčového slova okamžitě -

Market Samurai je o víc než jen klíčových slov výzkumu - je to o získání maximální hodnota z klíčového slova, za použití minimálního množství času, úsilí a náklady.

Nezapomeňte - klíčové slovo výzkumu je jen prvním krokem v procesu ...

Chcete-li odemknout potenciální hodnotu klíčového slova, je třeba něco dělat s klíčovým slovem.

S Market Samurai - jakmile jste našel klíčové slovo, nejsi "odešel v zimě", aby se pokusila vytvořit klíčové slovo práci sami.

Můžete začít používat nástroje na trhu Samurai je ihned - jít do hlubší analýzy SEO, výzkumná témata psát o, najít a propagovat affiliate produkty, publikování obsahu na vašem webu, vybudovat kvalitní zpětné odkazy, a sledovat své webové stránky žebříčku - vše při kliknutí na tlačítko.

...

…But I'll stop here – because today I'm just sharing the features available to you inside one module within Market Samurai – just the Keyword Research module.

This is literally 1/8th of what Market Samurai can do for you (just 1 out of 8 Market Samurai modules) – we haven't even touched the other 7 modules (SEO Competition Analysis, Rank Tracker, Find Content, Promotion/Link Building, Monetization, Adwords, or Publish Content!)

And it's obvious just by looking at this that you have access to more in-depth keyword research data than in any other keyword research software available today.

I hope you've discovered something new today that you can begin using right now.

Brent

PS – This is the bit where I explain how new readers can get access to Market Samurai…

If you want to try Market Samurai for yourself, you can get free access to the keyword research module (and all of the features above) – plus trial the other advanced features inside Market Samurai – you can get your copy here .

If you already own Market Samurai and would like to upgrade to the paid version (and get lifetime access to all 8 modules inside Market Samurai) the place to upgrade your copy is here .

PPS – Several people have asked for a PDF version of this blog post.

Scott Harvey helpfully obliged – and now you can download the PDF of this blog post here . Thanks Scott!

Brent Hodgson a co-founder of Noble Samurai, and an internet marketing specialist.

Brent has written 68 post(s) for Noble Samurai

123 Responses to “What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research Software Available?”

  1. A question: What are the differences between Market Samurai & Keyword Elite 2.0? It is not a coincidence that you are releasing these emails at this time, is it?
    Regards,
    Dave

    On
    www.neumaticos4x4.net replied:

    Great question, we hope get answer.

    On
    Brent Hodgson replied:

    The differences are massive. See the previous post on this blog – Market Samurai's focus isn't on finding keywords – it's on using keywords in the best possible ways.

    We've got a lot of respect for Brad and the tools he produces, and I know he's got a lot of respect for Market Samurai.

    As for it being no coincidence – you're right – with everyone thinking about keywords right now, it's a fantastic time to review Market Samurai's keyword research tools and remind our users of why they made the right decision to use Market Samurai (as I say at the start of this blog post).

    On
    Ron Reed replied:

    Mutual respect for BOTH… indeed.

    Which is percisely why I own BOTH and would suggest everyone to do the same.

    On
    Puneet Aggarwal replied:

    I think the real low point in Market Samurai (I have both KE 2.0 and MarketSamurai as of today) is generating keywords. It uses only a base keyword. I have not found a way to generate keywords just like Google Suggestion Tool. If I am missing something, please point me to the tutorial.

    When I use a base keyword and start a new project, it always finds new keywords around 100-600, but then filters out most of them.
    Regards, Puneet

    On
    Brent Hodgson replied:

    Do you mean – generating a list of keywords that is related to several keywords?

    No, we don't do that. I don't believe KE2.0 does either.

    The reason we don't is because it actually lowers the value of the keywords you get – you get fewer keywords related to each individual term, and the keywords aren't tightly grouped around a single term or phrase – so they're unable to be used to create the LSI/Referential Integrity/Keyword Architecture that Google looks for when trying to work out what a page is about.

    This is why you'll see keyword tools designed before 2005 asking you for several keywords to begin keyword generation – but most keyword tools today only ask you for a single keyword as a starting point.

    You're right about filtering out most keywords. Market Samurai does a fantastic job of filtering out low traffic, low value and low competition keywords so that you can find the single highest value keyword (or keywords) to target.

    It's important to remember that there is no such thing as “targeting” hundreds of keywords, or “optimizing” around hundreds of keywords – this is not targeting at all.

    So the key is to find the best, high quality, relevant keyword(s) for optimization – and to use these keywords as your focus.

    I hope this helps you out.

    Brent

    On
    Puneet Aggarwal replied:

    So you mean that if I enter “link building” as the base keyword, it will find out all keywords which contain this phrase and nothing else…. Right ?

    Then, isn't google keyword suggestion tool, a better bet for keyword research (only for keyword research, i mean)

    Regards, Puneet

    On
    Brent Hodgson replied:

    No. Maybe I misinterpreted your original post.

    Market Samurai uses the Google Keyword Suggestion tool as a keyword generation source – so you'll get the same (synonymous) results.

    As an example, if I type in [link building] into Market Samurai, and select “Google Synonym Tool” as a keyword source (this is the Google Keyword Suggestion Tool) I get 200 keywords.

    8 keywords with no traffic get removed immediately by Market Samurai, leaving me with 192 keywords.

    “link building, link building services, link building service, seo link building, building links, link building company, link building india, link building strategies, link building software, link building campaign, link building tips, etc”

    These are the exact same keywords that I see inside the Google Keyword Tool.

    Brent

  2. To me (as I now own both tools) I'd say Market Samurai meant for locating stealth keywords for dominating a market and then using the built in tools for promotional methods and tracking. (ie the Keyword Ranking tool recently released)

    Keyword Elite is meant more for PPC marketers (tho obviously has an SEO benefit) but is meant for locating, tracking, and dominating adwords opportunities. (AdWords history, tracking of current adwords campaigns, CPA opportunities, AdSense sites for targeting etc.)

    There's other differences and I'll prob release a video showcasing the benefits of both after I play with KE2 more.

    Hope that helps!

  3. This post definitely deserves a retweet because I never imagined so many different ways to perform a keyword research. retweeting now.

  4. I think you did a great job of going over all the features of just ONE of the many modules available in Market Samurai!
    (This should be included in your product documentation,,:o),, hint)

    I watched the videos when I first purchased the software but had forgotten about some of these features.

    Linda
    PS I would love an affiliate link to promote this software! I am using it for all my clients to determine the best keywords for them to focus on for their business.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Dr Anthony Fernando is working on more in-depth videos, and PDF manuals right now :)

    As for the affiliate program – if you get in touch with support, they'll be able to make sure you get details as soon as they're available.

  5. I love Market Samurai – especially the 3 new free modules you've added since I bought the program. I use it now to generate widget ads for my websites; takes about 30 seconds an ad.

    I now want to start a new website that has nothing but ads generated from Market Samurai and then run and adword campaign and not have to invest days/weeks of time building backlinks, writing articles, and using article warehouses to spread the word. I've come to appreciate that using an adword campaign might be cheaper than all the work I now do.

    So what will be the Adword module and how long will we have to wait?

    Thanks,

    On
    Brent Hodgson replied:

    I can't announce release dates or features (we never do this in advance). All I can say is what you'll be getting will be well worth the wait :)

  6. I would also like a run down of the differences. I can't tell for sure but there appear to be differences between the two. I'd like to know what each does and how I can benefit from KE2 – and just so you know, I already have Market Samurai as a paying customer.

    Thanks for your insight.

  7. 7

    Hi Brent
    Thanks for reminding me about the Market Samurai software.

    I remember trying the trial out in January this year – soon after the new version release. It worked great for what I needed and always wanted to purchase the fully registered copy. I see you have added new tools as well in the current version. This is absolutely awesome.
    I'm looking forward to the adwords tool release.

    Keep up the good work!

  8. Once again you've reminded me of all the riches right here in my own backyard just waiting for me to pick them up. No need to go in search of resources. The Noble Samurai provides everything I need.

  9. PS – An affiliate program would be nice so those of us in the IM field dont have to promote other programs instead to our lists (we have families to feed!) heh

  10. Keyword Elite is pretty much being promoted by all top affiliate marketers right now so you will get a flood of emails and spam about it. I am staying here with Market Samurai. The hype from Keyword Elite will die down soon.

    Andrew

  11. It is a really important question for us, as Keyword Elite is $197 and Market Samurai is 2.5 times that price.
    I've been working with Market Samurai since 30dc started, and I'd like, even though we found some issues (Support is looking at them) but for that price I think I could go for the KE.
    If anybody on the MS team could give us a comparison, I think it would be great.
    Thanks,
    Esteve.

    On
    Brent Hodgson replied:

    You're right about support – lately we've been swamped with thousands of new users because of the Thirty Day Challenge.

    Normally people remark about how Noble Samurai support is one of the best in the internet marketing industry – so I'm disappointed that there have been delays lately. :(

    You mention “Market Samurai is 2.5 times the price” – this is not right.
    If you're doing the 30 Day Challenge, the price is less than half.

    On
    www.neumaticos4x4.net replied:

    Hi Brent, it's absolutely true that Support is being great, no concerns about that, for sure. May be, the SEOC matrix and Rank Tracker are being a bit faulty, at least for non US users (but as I said I'm abosolutley convinced that we'll be addressed).

    I'm so sorry about the mistake that I've made, when I compared both regular prices as I didn't know 30d challengers get that price.

    I hope this correction get others in the right track.

    All the gest.

  12. Esteve, I'm with you, it could be very interesting a comparison between the 2.

    See ya.

  13. This is a handy resource guys! You know I've been using this tool since the beginning, but with so many features it's easy to forget a few.

    Now I hope I get this math question right… :)

  14. [...] the features of Market Samurai Keyword Research and goes through the many options. Výborně! What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research Software Available? | Noble Samurai __________________ 30DC: 2008, [...]

  15. I have the full version of Market Samurai and have had it for a few months using it almost daily. Even so this overview of JUST ONE of the modules reminds me of so many things i don't do.
    The other modules are equally awesome.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Thanks Graham! :)

    I'm glad you're using it almost daily. That's where we want to be – the “bread and butter” of internet marketing – the software you run your internet business from every day.

  16. Neumaticos: You said MS is 2.5 times the price of KE? Am I missing something? MS is only $149. A steal.

    Everyone wanting comparisons … this post by Brent serves as an amazingly detailed overview of 1 module out of 8 in MS.

    If you have the money … buy both tools. Of course, one has some features the other doesn't have.

    If you don't have the money, then read the sales letters and get a good idea of what they both do. One is not like mounds better than the other — though I tend to think MS has got a solid edge due to the ability to directly cause you to actually USE your keyword immediately. Very powerful.

    I don't think the Noble team needs to spend time creating a Comparison between the two.

    Just keep creating incredible modules and speeding up MS.

    I will say — it wouldn't hurt for Noble team to add new stuff that they may like that's in KE. That's just smart business. KE certainly watched what MS did and emulated quite a bit of things.

    On
    www.neumaticos4x4.net replied:

    Hi Mark, I'm sorry for the mistake, I was not aware for such a price for the 30dc users.

    Thank you so much, for the information.

    Finally, I think MS is offering great tools, just need to be a bit polished, as I said to Brent, we are dealing with some issues on SEOC matrix and Rank Tracker (maybe because we are not US users).

    But anyway, I'm sure the support team will addressed them.

  17. My partner and I have had great success with Market Samurai in fact I am looking at getting a few copies one for my outsource assistant and the other for myself do you have anything that would allow this on a discounted level if not I'll still go ahead and register 2 additional license.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Make sure you get in touch with Support about this ( http://www.noblesamurai.com/support/helpdesk ) – they'll be able to help find the best way to do this.

    There are several considerations, like whether you want the copies for the outsourcers to be on a different license key so that you have more control and security.

    Also, depending on the number or licenses, there are some discount points available for bulk purchases.

    Brent

    On
    Isha of Market Samurai Resources replied:

    Alyysa, if you have a WordPress blog, you can put a meta description of your own in there, using the All in One SEO Pack plugin.

    Brent, shame on me: on first reading your post a few weeks ago I missed your “#45-46: Keyword Tagging” bit and also – shame on me twice – I hadn't noticed it in my Market Samurai and tried it out. What a nitwit : D

    Thank you for a great post.

  18. Great post Brent and possibly the best analysis & feature roundup of Market Samurai I've seen so far – cheers.

    I've been using Keyword Elite v1.0 since it was launched way before MS was on the scene and I love it. MS came along and did a handful of things that KE couldn't and it was a breath of fresh air. Now KE 2.0 is on the scene its obvious lots of people are asking which is best and which one should I use.

    My answer to that is try both and then you decide. Personally I wouldn't want to be without either. If you take your business seriously and keywords, niches, tracking, monetization and content are part of your everyday business, then you should be using both tools anyway – period. When a new tool comes along, I don't instantly stop using all my other resources, that would be madness, I invest in new tools and use them alongside existing resources in order to reduce the workload, improve research and most importantly save time.

    If I was sitting on the fence and had to choose just one, I'd probably opt for Market Samurai due to the module and feature updates. They are regular and are usually very feature-rich, this I like.

    Keep up the excellent work guys.

    All the Best
    Phill Mason

    On
    Brent Hodgson replied:

    Thanks Phill! :)

  19. Thank you Brent. Very nice contribution and a good refresher for me. I have not finished reading this yet, but I do have a couple comments.

    SEOC – my understanding was this number was the number of competing “pages” not websites as it says above.

    Trend – I always wanted to know how to use the bar graph. Does the first bar in the graph refer to the current month?

    Google Synonym v Google Search – I am still confused as to what the distinction is between these. The synonym is the semantically related tool (I refer to this as a sort of a dictionary-like of common usage search terms). Google search seems to me to be the same thing.

    Your better understanding would be appreciated

    Frank

    On
    Brent Hodgson replied:

    Hi Frank,

    Great points – thank-you

    1) SEOC being competing “pages” – you're right – a typo on my part. (I also messed up #51 too… it's in there twice… doh)

    2) Trends – Fantastic point. I've updated this too. (Check it out above :))

    3) You're right about the Google Keyword (Synonym) Tool – it's like a “thesaurus” for keywords.

    Google's Search Based Keyword Tool is slightly different.

    If you ask it to give you keywords about “trout fishing”, it will give you a list of keywords that contain both the words “trout” and “fishing”.

    This means you'll get long tail keywords like “trout fishing lures” “fishing for trout”, “trout fishing in new zealand” etc – but you *won't* get related keywords like “fly fishing” or “salmon fishing” or “fishing lures”.

    I hope this helps!

    Brent

  20. Looks like a good option…I'm gonna give it a try…thx…:)

  21. Undoubtedly buy both tools if you can.

    But Keyword Elite 2.0 is $995. Yes count them.

    Tam byla sleva na verzi 1.0 uživatele, který jej přivádí až na sub 200 dolarů.

    Ale nejlépe s oběma nástroji je bez opakujících se.

    Každý nástroj má své výhody. tehy vše vrátit různá data.

    Ale nejmoudřejší lidí srna sopel nám eteh stejná klíčová slova jako eveyron Eelse.

    Takže pomocí těchto 2 a Maerket Discovery je, jak si acttually rozbít okno.


    Brent Hodgson odpověděl:

    Myslím, že se prodávají za 197 dolarů pro veřejnost hned teď. Nemyslím si, že budeme někdy vidět Klíčové slovo Elite 2,0 prodává za 997 dolarů ačkoli.

  22. Brent,

    MS není tahem SEOC a SEOTC data, když se mi to analýza klíčových slov?

    Nějaké nápady?


    Brendan odpověděl:

    Musíte zaškrtnout SEOC a SEOTC boxy na horní voleb s cílem vytáhnout data


    Brent Hodgson odpověděl:

    Díky Brendan :)

    Dan - pokud máte stále problémy, spojte se s námi prostřednictvím podpory:
    http://www.noblesamurai.com/support/helpdesk

    Tímto způsobem se můžeme ptát, vypracovat přesnou příčinu, a pomůže vám najít správné řešení.

  23. 23

    Na trhu Samurai skály. Neexistuje žádný srovnání s KE. Kromě toho jsem nemocná, jak se dostat e-mail po e-mail od tvůrce KE. Nemluvě o neexistující podporu. Samuraj je prvotřídní klíčových slov.

  24. 24
    Na 26 srpnu 2009 v 07:56
    LTK řekl:

    Člověk se Spideys se bude líbit tento příspěvek ... .KW nebe ...

    Jsem si jistý, že jste to TB'ed už ... líbí se mi to, btw ...

    Pěkný příspěvek ...

    Nyní přestat podporovat MS! Nedovolte, aby opice vědět o tomto nástroji!

    K, díky ....

  25. [...] To, co dělá na trhu Samurai Most In-Depth Research heslo ... [...]

  26. 26
    Na 26 srpnu 2009 v 08:07
    Jason řekl:

    Koupeno na trhu Samurai chvíli zpátky ... nelituji - vynikající nástroj. Je to mnohem lepší, než tento KE2 věci, které právě vyšel

  27. 27
    Na 26 srpnu 2009 v 08:13
    Jim Lorenzo řekl:

    Hi all:

    Oba nástroje mají velké množství fantastických prvků. Podle mého odhadu ačkoli za cenu, MS je sexy! Dolar za dolar a funkce pro funkce, že má více než dost koní na cokoliv budu pouštět do.

    Háček když ... Výrobek je začíná být takový masivní silný zvíře, videa školení a pdf nejsou hezké mít, jsou nutností!

    Díky za všechno,

    Jim


    Brent Hodgson odpověděl:

    Díky Jim!

    Zcela souhlasím o školení - Dr Anthony Fernando se těší na potopení své zuby hluboko do toho co nejdříve své závazky s 30 denní Challenge skončily

  28. Skvělý článek Brent. Zapomněl jsem, že některé z těchto funkcí existuje.


    Brent Hodgson odpověděl:

    Pak se moje práce zde se provádí ;)

    Díky moc za skvělou zpětnou vazbu!

  29. Díky moc Brent. Byl jsem pomocí na trhu Samurai docela hodně času teď. Je to skvělý nástroj k nalezení rozhovor klíčová slova.
    A ano, byl jsem chybět na některé funkce. Díky za podrobný přehled všech AdWords funkce a připomíná mi některé "velké" věci, které jsem byl chybět.


    Brent Hodgson odpověděl:

    Díky :)

    Rádi pomohou, kde můžu. Jsem rád, že jste něco z ní.

  30. Díky - Byl jsem dlouho uživatel, ale chyběl jeden bod - přesná, fráze, široká - rozbalovací box - toto vysvětlení vyjasnil několik mých výsledků SEO - jsem byl s použitím široké po celou dobu - není dobré dělat - přesný, dává věci v perspektivě. Jsem rád, že jste řekl, že je to, co můžete očekávat krátkodobý -

    také nastavení funkce země, je ten, který mi pomůže

    opět díky


    Brent Hodgson odpověděl:

    Jsem rád, že :)

    Jo - Přesná shoda je obvykle výchozím bodem pro žebříčku ... Ty nejprve zařadit na klíčové slovo přesně (jen) - ale jakmile se získat dostatek autoritu, bude Google řadí si pro další použití fráze .. Později Broad Match kopy.

    Je to něco, půjdeme do detailů o v určitém okamžiku. Je to v pohodě koncept - stejně jako lezení autorizační žebříku.

  31. Skvělé načasování Myslím, že je třeba uvolňovat všechny ty další věci, o trhu Samurai ... koneckonců - slovo "heslo" je vyhozen do mě e-mailové schránky teď ... lol

    Tady je hlavní výhoda, která na trhu Samurai se za "jiné" softwaru, který není ve skutečnosti mluvil o:

    - To může běžet na Mac.

    Jiní nemůže.


    Brent Hodgson odpověděl:

    lol - to je pravda. Musím milují Mac!

    James Schramko dělal stejný bod v nedávné recenzi a srovnání.

    Divím se, že, jako "druhý" Nástroj byl původně plánován na PC + Mac verzi ( http://www.warriorforum.com/internet-marketing-product-reviews-ratings/67773-market-samurai-vs-keyword-elite-vs-micro-niche-finder-2.html#post919646 )

  32. I would like to thank everyone for there generous response to my question. I am a bit overwhelmed with all the tools available and only want those that truly add value. MS is great & I have yet to tap all of its functionality. It appears that I should have Keyword Elite in my toolkit as well … Thx again.
    All the Best,
    Dave

  33. I have found that Google sometimes blocks SEOC and SEOTC data when I have the Proxy Server option turned ON. If I then turn it off and click on Analyse (for the remaining keywords, after filtering) then Google gives me the missing data. I then have to remember to turn the Proxies back on again afterwards for other research! Try not to Analyse a long list of keywords when you are analysing (and not hiding behind a proxy server) or else Google will flag yout ip address and may stop giving you results for several hours.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Thanks David!

    I know that the team is further improving the speed and reliability of proxies right now. I'm looking forward to seeing what they come up with.

  34. 34
    On August 26th, 2009 at 9:23 am
    Karl Wester said:

    Thanks for the in-depth info on the Keyword Research module. It would be great if tou would give us similar info on all of the other modules.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Between the good Doctor Anthony and I, I get the feeling you're going to get exactly what you're looking for very soon :)

  35. First off, I love this tool. Marketing Samurai made all that keyword research theory I've been learning CONCRETE.

    Secondly, I have a suggestion…

    This blog post should be converted to a PDF ebook and be included with each download of Marketing Samurai… (just a personal thing, I kinda hate watching training videos.)

    Yes, I'm one of the few weirdos that prints out his eBooks and reads them AWAY from the computer.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Good one!

    When I read your suggestion, I emailed Anthony about it right away. I actually never considered it. Our plan is to produce PDF training over the next few months.

    Brent

  36. I would love to have this post as a pdf…to keep on my desk for a quick referral guide…I forget all the wonderful things MS does. Je to vůbec možné? Díky

  37. 37

    Market Samurais is a much better tool as it contains many more options than KE2.0. To get everything Market Samurai offers you would need to purchase additional products if you went went KE2.0. The guys here might say Brad Callen is a good guy etc, but they took money from my account and despite numerous emails and requests for a refund they ignore me. Market Samurai is excellent. As for customer service Brad Callens' company sucks and I would not touch anything they did with a barge pole.

    PS: I have Keyword Elite and just cancelled my subscription to SEO elite. They will not be getting another cent from me.

    On
    Vincent replied:

    Jamie, even i thought that the KE is lifetime update for free. Why now they even charged to existing customer.

    Don't they thing that the improvement of software is from the feedback of existing customer? What i think is MS is more flexibility compare to KE at this point.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Hi Jamie,

    I'm so sorry to hear about your troubles.

    Clickbank Support are able to help out in circumstances where a resolution can't be reached with a vendor.

    Perhaps this will help?

    Brent

  38. Market Samurai not only giving you a depth keyword search but also search engine competition, market analysis, I can go very far just by using the keyword research tool. I have KE version 1 and it's just a basic kw tool to search keywords, there isn't any market competition analysis like we have in samurai.

    The highlight features of KE version, like to search ads placement websites for adwords, see how much the ppc cost for adwords, we can get that all in our Adwords account, so nothing special.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Terima kasih Sam. :)

    On
    Brendan replied:

    OMG Brent you know Malay? LOL…
    I really love DEVs team of Market Samurai, all of you are humble and willing to help people. =D

  39. This tool is really something.Market samurai is almost all in one. Very convenient to use and very flexible as well, this one very effective software that you must have.

  40. Market Samurai ROCKS! It only keeps getting better as new modules are added. It's from down under and over the top! I own it and can't wait until the affiliate program is made available.

    Keep up the great work Brent! You Rock \m/ \m/

    Andy

    On
    Brent Hodgson replied:

    Thanks – although it's not just me ;)

    I owe everything to the team, and the users of Market Samurai

    (See http://www.noblesamurai.com/blog/market-samurai/happy-first-birthday-market-samurai-720 )

    None of us are as good as all of us, together.

    Brent

  41. I have not been able to use Market Samurai to its full potential. It truly is an awesome tool!

    I am looking to outsource keyword research. If you are an experienced MS user with solid keyword research experience, please contact me at benc 007 AT sbcglobal DOT net.

  42. Yeah, with all that's been added to Market Samurai lately, I'll definitely be sticking with it. It's far more than just a keyword tool.

  43. Brent – nothing you couldn't have done in 30 seconds…but I did a simple copy-and-paste of this into Word, and then created a PDF out of it for my own reference while using the tool. (I'm assuming you don't mind my use of your copyrighted material in this way, but if so, please let me know).

    Nothing fancy, but it kept most of the formatting pretty well. I'd be happy to send it to you if you'd like to share it with the few people that requested it.

    Regardless, thanks for the excellent information (and product).

    Scott

    On
    Brent Hodgson replied:

    Thanks Scott – I'd be happy to upload it for the people who are interested.

    My email address is simple. It's just my name at this site.

    Díky!

    Brent

  44. I bought this product a while back and I've got to say that this is one of the smartest purchases I've made in regards to Internet Marketing/keyword products. You guys are great and the new modules kick *ss

  45. 45

    Brent,
    Thanks for the blog post. I agree that having this as a pdf would be good for you. I'd forgotten all the features that MS does and I use amost daily.
    I've been with you since the early days and the amount of work and upgrades that you've done with this software almost makes me feel guilty when I use. It's without a doubt the absolute best money I've ever spent for any software. Keep up the great work.
    I do wish you had an affiliate program, but what the heck, I still promote and tell people about, just my way of returning something for all the great value I've gotten out of the system. I need for you guys to stay around.
    I own both products, but never even open the other. Have a coupon for the new KE, but why bother. Between what I can get for free and MS, got everything I need.
    Best Regards

  46. 46

    In my opinion KE is a good Keyword tool but Market Samurai is a great business tool…..from beginning to end

    Graham

  47. 47

    Very useful! I could have done with this when I first started using Market Samurai. Any chance of a breakdown like this on the competition module. For myself I would love some guidance on what factors to give the greatest weighting.

    On
    Brent Hodgson replied:

    Oh man, that'd be a HUGE post Greg!

    It will happen…

    I don't want to do it right now because if I listed every feature that's in Market Samurai's SEO Competition module now, I'd just have to go back and update the list again very soon… *hint hint*

    Brent

  48. Great post. Thank you for the review. I am a paid MS user and love the product. I also have the original KE tool. I use MS to do more in depth analysis of a few seed keywords. For this MS is just best in class as far as a non recurring payment software can be. The free upgrades and additional modules have been awesome.

    After giving it some thought I'm not going to upgrade my KE to KE2 even though they offer a discount for KE users. Funny thing, I seem to remember being offered free lifetime upgrades with the purchase of KE. I guess lifetime meant the version lifetime and free now has a price. I don't know. That just kind of rubs me the wrong way. Collectively KE users have provided some solid research data that was probably used to help build KE2. Thanks for your input now pay me again for the tool you help build. Sounds like my former employer.

    The other thing that is really pissing me off right now is all the spam from the list pimp gurus promoting KE2. I've trimmed my list of subscriptions way down but I guess in this economy the lure of easy money has a very strong appeal.

    I'm not knocking anyone for buying KE2. KE was a solid tool in its own right. I'm sure KE2 has some merit as well. But since Market Samurai came along my version of KE has been collecting hard drive dust.

    IMHO the best desktop keyword software is Market Samurai. For quick analysis I use Micro Niche Finder and the filter the seed keywords with Market Samurai. I get great results this way.

    For really deep analysis I'll use Nichebot from time to time and Market Samurai.

    Just my two cents I know but Market Samurai rocks! :-)

    On
    Brent Hodgson replied:

    Really interesting notes – thanks for the insights!

  49. Hi Team,

    I just wanted to leave a quick note to say thank-you to everyone who commented.

    There were so many fantastic comments that if I had have responded to everyone, I'm sure you would have got sick of seeing my name popping up in the comments here.

    So to everyone – thank-you for your comments, support and suggestions here!

    Brent

  50. An excellent post. I bought MS last year and being a newbie I have to admit I haven't really used it that much because I found it too overwhelming!!!! I can see for myself it is very powerful, but the power and the uses to which IM'ers can and do put the software are just beyond me right now. In my defence I have used it but only to search on keywords for writing articles for my blog. That's it….! I want to do more, but I don't know where to start.

    When Dr Anthony Fernando is creating the user manuals and videos, could he also include some example videos that show newbies how to start a project (like promoting Clickbank products) and, using MS, show us step-by-step how to do it so that we could use the software and have a mini money-making project actually completed. We can then do this again and again for ourselves and learn other ways to use the software from later videos.

    I feel it's important to be able to buy these tools, use them straightaway and have them earning money for us in the shortest period of time possible. Unfortunately I haven't done this yet.

    On
    Brent Hodgson replied:

    I've emailed Anthony to ask him about this now :)

    I'm sure the answer will be an emphatic “Yes” – Anthony's a brilliant teacher, and I know that one of his goals is to help make sure that everyone (no matter what skill level they have) can profit from Market Samurai's tools straight away.

    I know he'll also be stoked to see so many people looking forward to his training. This is really encouraging :)

    Brent

    On
    Nick R replied:

    As a relative newbie and paid MS user who hasn't actually used it yet(!) I would also absolutely love a step by step worked example along the lines suggested by Gareth C Thomas. Being able to jump right in and use the product and then translate that experience into other projects would be a great advantage. Please add my vote to this request. I do hope you can produce something like this.

  51. What a great overview of the module! No disrespect to your own efforts with the video tutorials, but most of them tend to be quite long whereas this tells you 95-100% of what you need to know in less than 5 minutes and is a great reference.

    Am looking forward to the pdf manuals etc – you seem to have some other votes for pdf or ebook versions of manuals/training versus (or in addition to the videos).

    I use MS every week – everyday when I'm on a new project – and I'd probably have made more of it already with a written guide as attention kind of fades 20 minutes into a video tutorial… Like I say, respect your efforts – I know it's not easy – but sometimes a quick lookup reference is all I want…

    Keep up the fantastic work. Great product.

  52. And of course Keyword Elite has nothing like the Market Samurai content creator, or even the product locator (it does have a JV locator, but it's a different animal).

    Still need a Noble Samurai Affiliate scheme. Co-Branded (like 30DC) would be excellent.

    Peace and light
    Peter

  53. Last time I used KE1 was when I purchased MS about 6 months back.
    MS is a life saver. KE1 doenst even tell you what 'project' you are in.
    KE has other good features but the bad design makes it harder to learn.
    Going to hold off on the KE2 till I get more videos…$97 is for KE1 is not much, but why waste when you are not going use anything but MS :)

  54. Great post guys I been doing the 30 Day challenge, admittedly sarted a couple of days late however I have or had the free sample of Market Samurai and could not figure out how to use it. This post dispels all that stuff. I do find rank tracker very easy though.

  55. As a professional SEO, I have just this to say: Market Samurai is by far the best tool I have ever seen for SEO Analysis and keyword research.

    What used to take me days or weeks I can now do in hours and provide the data to clients as well.

    This week I used Market Samurai to test some medical terms for a clients keyword campaign and SEO competition to see which terms were in the clients best interest and could benefit from an extensive national SEO campaign.

    Market Samurai gave me the info, let me export it, and allowed me to do the analysis with supporting data, rather then “take my word for it”.

    Bows to Market Samurai – Eric Gehler – SEO

  56. We run a business that provides internet strategies and SEO for smaller businesses. MS is the best tool we have come across and we would use it every other day.

    MS is a great product for business based SEO research. The info available on the Keyword Module is great. You can do a stack of research around the business's key areas finding all the volume keywords, together with OCI and AWA, to work out where to target. Dump everything into Excel and then generate reports to analyse and discuss. The ability to click through to the AWA page in Google is invaluable for researching competitors websites.

    BUT the real value is in the SEO Competition module. This really lets you see where to target a business's keyword strategy to get onto the front page (which is what every business owner wants). The layout and information is awesome – but I see KE 2.0 has created a somewhat similar module. Imitation is the most sincere form of flattery! (I look forward to the “hint, hint” changes in SEO Comp).

    Support has always answered any questions. The constant updates are a bit of a pain, but a very small price to pay for the constant finetuning.

    Anyone who wants to make a living out of doing internet strategy and website structuring HAS to have MS. Sit in front of a client and you look like a magician using MS.

    Cheers
    Marshall

    PS Brent, have you thought about having a function to export ALL keyword research into one CSV file, rather than keyword by keyword?

  57. KE vs MS I suppose we could spend all day discussing the pros and cons, but keyword research is a part of Market Samurai, there is so much more and more coming out on a regular basis. So no competition.
    I cannot understand why there is no Affiliate program, I look forward to it.
    cheers guys

  58. Re: PDF of this post

    Due to popular demand – we've just uploaded a PDF version of this blog post (thanks to Scott Harvey for setting this up and sending it over!)

    If you'd like to download a copy of this blog post in PDF format, you can find a link to the PDF in the “PPS”

    Thank-you Scott!

  59. I have no doubt about Market Samurai. It makes it easier to research keywords with lots of extra features. Love it!

  60. I could always tell Brent was a good guy from the software he has created and the company culture, support, etc.

    But being so generous to me about my very minor contribution when he did all the hard work of writing the actual content tells me even more about the kind of guy he is.

    Just reinforces my decision a while back to purchase this software…

    Anyway, I'll stop this “love-fest” before he gets a big head!

    Scott

  61. There is so little overlap between Keyword Elite and Market Samurai that an attempt at a comparison would hardly be relevant.

    Market Samurai is meant to be a fully integrated toolkit for Internet Marketers. The ability to find keywords is only the start…it is what you do with those keywords that ultimately determines the outcome.

    Currently, Market Samurai would mainly benefit people using an SEO model for their online activities, this will change once the Adwords module is released.

    Eventually, if you want to publish or promote on the internet via organic or PPC traffic then you will benefit from using Market Samurai at all stages of the process.

    GuruBob

  62. I was introduced to market samurai through the 30 day challenege. It has taken me a while to learn how it really works. Now that I've taken the time to read all the tutorials and read long posts like this one I'm beginning to see the advanatages of this amazing tool. It was the best money I've ever spent.

  63. [...] What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research … [...]

  64. I, personally, own just about every keyword research tool on the market. I also do a lot of my own organic research when going into a new (or old) market…

    … and I'm proud to say Market Samurai is my favorite!

    'enuff said.

    Thank You Noble Samurai (and Brent) for taking my money and treating me well. I still feel I got the better end of the deal. :)

    -Ron Reed

  65. Brent,

    What a great post this nearly was!

    You've gone through everything for using MS to find keywords in such great detail; explaining what this feature shows and what that button does, and only in one instance, as far as I can see, have you offered any advice from your undoubted experience and knowledge as to how to use actually use all these elements together.

    Having a gun and knowing it goes bang is all well and good, but you have to tell people how to aim and pull the trigger or at best they'll do nothing with it and at worst they'll shoot themselves in the foot.

    Please look at tis post of ours again and think about doing a re-release with a few added comments and advice on how to use each of the features MS provides (and you have described in such detail) – unless, that is, you just want the license revenues and you don't actually care one way or the other if people learn how to use it or not.

    Terence.

    PS Remember – not everyone that disagrees with you is your enemy and not everyone that agrees with you is your friend.

    On
    Eve replied:

    Terrence,

    It seems to me that your concerns have already been addressed…

    I think you will find that there are a large amount of training videos and tutorials in the support section. These videos explain how to use the elements together to achieve results. For me these have been invaluable in terms of understanding what I need to be doing!

    Also, Brent already stated earlier in the comments that Dr Anthony is working on getting a comprehensive training program up and running.

    Hope this helps

    On
    Brent Hodgson replied:

    Hi Terence,

    Thanks for your comments – I really appreciate your feedback here.

    You're right – I didn't go into any specific detail about how to benefit from the features – just a brief comment on what the feature did. I didn't want to give people too much to read – so at the start I made the comment “I'll do what I can to keep this brief.”

    And you're right – it's critical for us to make sure that people know how to use Market Samurai effectively – because this is our “bread-and-butter” business – and if our users aren't able to get value out of Market Samurai and succeed in using the tools effectively, we won't achieve long term success.

    The good news is – “We're on it!” :)

    Over the past month, Dr Anthony and I have been working on exactly what you mentioned – creating training videos around how to get the best results from all of the tools inside Market Samurai.

    The first 29 videos were released into the 30 Day Challenge this month, and many of them are already available at:

    http://www.noblesamurai.com/support/tutorials

    (There are a couple of the videos that we're working to tweak and improve a little before we re-release them.)

    We also have a new training area in development – making all of the videos easier to find.

    We've begun creating PDF versions of our training (although this will happen more slowly)

    And we *won't* be packaging up this training as a product and selling it – we'll be making it free and public for anyone who wants to use it.

    But let's give you what you need now…

    If you're looking for videos on the Keyword Research module that you can use now to get the most out of Market Samurai, here's the best-of-the-best:

    Getting Ideas for Niche Markets (What to do before using Market Samurai):
    http://www.youtube.com/watch?v=76mWz9vXKAw

    Introduction to Market Samurai (overview / familiarization video):
    http://www.youtube.com/watch?v=sq0BvBb7QI4

    Finding a Theme Keyword (the main keyword for your site):
    http://www.youtube.com/watch?v=fa1rwcKfFH4

    Finding Category Keywords (the sub-categories of your site):
    http://www.youtube.com/watch?v=kRtl4JlB1xA

    Bonus Material – Phrase Match vs Broad Match – understanding the difference:
    http://www.youtube.com/watch?v=TvjgqLQGnyY

    Finding Easy, Low-Competition for Google Adwords:
    http://www.youtube.com/watch?v=3aT3_S2A6sw

    Using Google's Search Based Keyword Tool for Long Tail Keywords:
    http://www.youtube.com/watch?v=4IRfa2-CS2g

    View Raw Keyword Data:
    http://www.youtube.com/watch?v=E9ydzOHf4fs

    How to Copy Tags for Tagging Videos and Blog Posts:
    http://www.youtube.com/watch?v=GM8QvpCqprk

    Trends Graph Data Explanation:
    http://www.youtube.com/watch?v=byUDr8TVlAU

    And now back to the FUNDAMENTALS of keyword research:

    Search Traffic Golden Rule #1: Target Keywords With Traffic
    http://www.youtube.com/watch?v=iXpTazrWCQA

    Search Traffic Golden Rule #2: Target Keywords With HIGH PROFIT Potential
    http://www.youtube.com/watch?v=zsoy8MdeITc

    Search Traffic Golden Rule #3: Target Keywords With LOW COMPETITION
    http://www.youtube.com/watch?v=8eR-EN8hIaM

    I think I might have missed one or two videos – but hopefully what's here will help you out.

    As I mentioned – there's heaps more coming – so stay tuned.

    Brent

  66. oh good market samurai

  67. Samurai Team,

    I must admit that at first I was a bit skeptical about this software. Then through the 30DC, I have had a good go at it and I must now say that I am a true believer of it's power and potential. I just want to thank you for the quality of product that you have brought out to the market place.

    Thanks,
    Ashley
    Magnetic Marketing Solutions

  68. thanks for this 53 keyword tools tips…

    i reached your blog with your emsil..

  69. Thank you for the refresher course!
    Market Samurai has so many awesome features, I had forgotten some of them!
    From now on, the pdf is on my desktop!
    Cheers!
    Victoria

  70. [...] Want to buy keyword research tool? Take a look at market samurai's blog: What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research Software Available? | Noble Samurai In that post they talk indirectly about KE 2 (when it was being launched). They give some in depth [...]

  71. Scott,

    This is a LOOOOOONG post as you promised,
    I think that a video tutorial would have been EZer to absorb and digest. Show and tell almost always wins.

    Racheli Smilovits
    Senior Mortgage Advisor

    http://www.loans-4-u.com
    Bio http://www.MeetRacheli.com

  72. Yes, I agree that the #1 position in the SEROs gets 42% of the clicks – but the clicks are NOT the same as the number of searches. Many people search but don't click. But you've laid out your SEOT as a straight 42% of the daily searches reported by Google's Keyword tool.

    If you are looking at the number of clicks #1 gets as a % of searches, it's about 23% – see the post I've linked to under my name.

    On
    Brent Hodgson replied:

    You're 100% correct here.

    What you find though is as keywords become more specific, the percentage of people who click after searching becomes higher.

    So for some keywords, the percentage is 0%, and for others it's 100%.

    Right now, we have no algorithm for measuring how specific a search is – so we're careful to stress that SEOT is “…the maximum amount of traffic that targeting a keyword is likely to give you” rather than “the average amount of traffic” – and that “42% of all clicks” go to the #1 ranked site in Google rather than “42% of all searches”.

    But there's an interesting reason for using 42% beyond the obvious…

    The reason we use 42% as the maximum (rather than 23%) is because it seems to more closely echo actual traffic levels for established authority sites.

    If you have a high authority site, the amount of traffic that you'll receive for a ranking for a keyword (broad-matched) will usually be very close to the 42% figure. This is because of the long tail derivatives of the keyword.

    If you have one or more authority sites that rank for one or more main keywords broad-matched, take a look at the traffic levels for the main keywords for the site (Broad matched). (When I say core keywords, I mean the keywords that you have any top-20 rankings for. You can use a service like SEM Rush to get a pretty good snapshot of these rankings.) Next, get the SEOT figures for those keywords, and compare them to your actual traffic levels, being sure to remove broad matched duplicates (ie “trout fishing”, “fishing trout”).

    The SEOT figures seems to be very close to the actual traffic levels to the site. And the best reason we can find is, because the site is so well trusted, the search engines are ranking it for an almost endless list of long tail keywords.

    In the “Dojo”, when we talk about this phenomena, we call it “semantic-match” because it's almost like there's a 4th tier of keyword matching (beyond Broad match) that you reach with an authority site – Exact->Phrase->Broad->Semantic-match

    But that is a blog post for another day.

    You're right about 42% not always being the number of searchers who click though. But sadly, you're only the 2nd person who has asked “why?”.

    On
    Alyssa S replied:

    Thanks for the very detailed reply!

    What you are saying is that the 42% works for high authority sites, but be cautious when looking at smaller micro-niche sites?

    Also, despite the fact I'm only the second person who has asked why all the people who search don't click, it would be nice if someone does a post on why. My hunch is that the snippet of text displayed below the link plays a part, and it might be worth writing meta descriptions that are mini-ads, rather than let Google pick out random snippets from the body of the article.

    But thanks again for your response.

  73. Great post. There are a lot of other keyword research products on the market, but I really feel that Market Samurai is the best! Not only does it allow you to do some “in depth” research, but it allows you to do it quickly and output the info into an easy to use format.

  74. For me, the winning feature was the ability to research keywords in HEBREW. This gives me advantage over most all Israeli marketers who can only use google adwards, because practically nobody supports keyword research in anything but English. So I bought Market Smaurai today, and I look forward to having fun!
    :-)
    PS – If I could add sites manually to “content research” it would give an additional benefit, because nobody posts Hebrew articles on Ezinarticles. Think about it.

  75. Hi,

    Thanks for the post. To categorise MS just as a keyword research tool does not do it justice, it has wide ranging features that same me hours and give me results I would never uncover. Its simple interface is also fantastic. I'm a big fan!

  76. 76
    On November 7th, 2009 at 12:22 am
    Carrottio said:

    Hi Brent,

    Google Synnonym Tool (include Addtional)
    –> MS generate keywords based on Google Keyword Tool

    Google Search Keywords
    –> MS generate keywords based on Google Search-based Keyword Tool

    But at the time of “analyze keywords”
    It seems Market Samurai shows “data” based on Google Keyword Tool.

    I observe that

    # searches for particular keyword in Market Samurai
    –> “is almost same as” # searches provided in Google Keyword Tool

    but

    # searches for particular keyword in Market Samurai
    –> “is quite different with” # searches provided in Google Keyword Tool

    Am I right?
    If yes would you please give us a reason?


    Brent Hodgson replied:

    I assume you mean (in the second case) “The number of searches for a particular keyword in Market Samurai is quite different to the number of searches provided in Google Search Based Keyword Tool”

    If this is the case, you are correct. The Google Keyword Tool and the Google Search Based Keyword Tool will display different results.

    That's because Google's Search-Based Keyword Tool and their Keyword Tool both operate in slightly different ways.

    We use the Google Keyword Tool because we have better data to support the figures that we see in the Google Keyword Tool.

    Brent

    On
    carrottio replied:

    Thanks Brent for your clear answers. :-)

    I'm now using “Keyword Research Module” provided in Market Samurai to find micro-niche market I can possibly attack and be profitable.

    Currently, there are many sources of information regarding to “the threshold parameters (Searches, PBR, SEOC, SEOV, etc.)” we should configure to find out “the micro-niche market”.

    I watches vdo from 30DC, MS 3 Golden Rules, MS blackbook, and they're all differences.

    Is it possible that you please help US “recap the threshold parameter & step” here. Such as

    Step 1 : Run Keyword Rearch Module to find Theme Keyword : Searches = www (in broad/phase match), PBR = xxx, SEOC = yyy, SEOV = zzz, etc.

    Step 1 : Run Keyword Rearch Module to find Category Keyword : Searches = aaa (in broad/phase match), PBR = bbb, SEOC = ccc, SEOV = ddd, etc.

    Step 3 : Run SEO Competition Module to check First Page Competitor Strength …

    I think this “RECAP THRESHOLD & STEP” will help a lot of newbies (like me) :-)

    Thanks,

    Carrottio

    PS www, xxx, yyy, zzz, aaa, … is number

    On
    Brent Hodgson replied:

    Dr Anthony's way ahead of me here:

    http://www.noblesamurai.com/dojo/marketsamurai/7204-how-to-select-a-theme-keyword

    I hope this helps!

  77. [...] of information regarding to “the threshold parameters … Go here to see the original: What Makes Market Samurai The Most In-Depth Keyword Research … Leave a comment | Trackback No comments [...]

  78. Another amazing upgrade. Thank you for continuing to give us free upgrades.